Rolling Motion မေးခွန်းများ၏ ဥပမာ ၂ ခု
၁။ အခေါင်းပုံ ဆလင်ဒါပုံ အရာဝတ္ထု (I = mR)2) ကနဦးအမြန်နှုန်း 10 m/s ဖြင့် ကြမ်းတမ်းသော စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်ပေါ်သို့ ချော်မကျဘဲ လိမ့်နေသည်။ စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်သည် tan θ = 0,75 ဖြင့် elevation angle θ ရှိသည်။ ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် g = 10 m/s ဖြစ်ပါက-2 အရာဝတ္ထုရဲ့ အမြန်နှုန်းဟာ 5 ms အထိ လျော့ကျသွားပါတယ်။-1 ထို့နောက် အရာဝတ္ထုသည် စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်ပေါ်တွင် ခရီးသွားခဲ့သော အကွာအဝေးမှာ ….
က။ ၀.၇၅ မီတာ
ခ. ၁.၅၀ မီတာ
ဂ. ၂.၂၅ မီတာ
D. ၃.၀၀ မီတာ
အရှေ့ ၄.၅၀ မီတာ
ဆွေးနွေးချက်
၎င်းကို သိရှိရသည်မှာ-
အခေါင်းပုံဆလင်ဒါ၏ အရှိန်အဟုန် (I) = m R2
စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်၏ မြင့်တက်မှုထောင့် = θ၊ ဤတွင် tangent θ = 0,75 = 75/100 = ရှေ့ / အောက်ခြေ
Sin θ = ရှေ့ / oblique = 75/125 = 3/5 = 0,6
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s2
ကနဦးအလျင် (v)o) = ၂ မီတာ/စက္ကန့်
နောက်ဆုံးအလျင် (v)t) = ၂ မီတာ/စက္ကန့်
မေးခဲ့သည်- အရာဝတ္ထု ခရီးသွားခဲ့တဲ့ အကွာအဝေး!
အဖြေ:
စက်မှုစွမ်းအင်ထိန်းသိမ်းရေးဥပဒေ၏ ဖော်မြူလာကို အသုံးပြု၍ ဆလင်ဒါရောက်ရှိသော အမြင့်ကို တွက်ချက်ပါ-

ကနဦး အမြင့် (h)o) = ၅ မီတာ
ကနဦးအလျင် (v)o) = ၂ မီတာ/စက္ကန့်
နောက်ဆုံးအလျင် (v)t) = ၂ မီတာ/စက္ကန့်
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s2
ဆလင်ဒါသည် မီတာ ၇.၅ အမြင့်သို့ တက်သွားသည်။ ဆလင်ဒါ ခရီးသွားခဲ့သော အကွာအဝေးမှာ-

ဆလင်ဒါ ခရီးသွားလာသည့် အကွာအဝေးမှာ ၁၂.၅ မီတာ ဖြစ်သည်။
မှန်ကန်တဲ့အဖြေက A ပါ။
ဖော်မြူလာဖော်ပြချက်-
o = အစ၊ t = နောက်ဆုံး၊ EM = စက်မှုစွမ်းအင်၊ EP = အတည်စွမ်းအင်၊ EK = ရွေ့လျားစွမ်းအင်၊ m = ဒြပ်ထု၊ g = ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန်မြှင့်ခြင်း၊ h = အမြင့်၊ v = မျဉ်းဖြောင့်အလျင်၊ ω = ထောင့်အလျင်၊ I = အရှိန်အဟုန်၊ R = ဆလင်ဒါ၏ အချင်းဝက်
၂။ အစိုင်အခဲ ဆလင်ဒါတစ်ခု (I = ½ mR)2sin θ = 0,6 ဖြင့် θ ၏ elevation angle ရှိသော ကြမ်းတမ်းသော inclined plane ပေါ်သို့ မချော်ဘဲ 3 kg အလေးချိန်ဖြင့် လိမ့်နေပါသည်။ gravity ကြောင့် acceleration g = 10 ms ဖြစ်ပါက-2 အရာဝတ္ထုရဲ့ ကနဦးအမြန်နှုန်းက တစ်စက္ကန့် ၁၀ မီတာဖြစ်ပြီး၊ ရပ်တန့်ခြင်းမပြုမီ အရာဝတ္ထုသွားသော စောင်းနေသောလမ်းကြောင်း၏ အရှည်မှာ....
က။ ၁၀ မီတာ
ခ။ ၂၀ မီတာ
ဂ။ မီတာ ၃၀
ဃ။ ၄၀ မီတာ
အီး။ ၅၀ မီတာ
ဆွေးနွေးချက်
၎င်းကို သိရှိရသည်မှာ-
အစိုင်အခဲဆလင်ဒါ၏ အရှိန်အဟုန် (I) = ½ m R2
ဆလင်ဒါ၏ အလေးချိန် = ၃ ကီလိုဂရမ်
ကနဦးအလျင် (v)o) = ၂ မီတာ/စက္ကန့်
နောက်ဆုံးအလျင် (v)t) = 0 m/s (အရာဝတ္ထု ရပ်တန့်သွားသည်)
စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်၏ မြင့်တက်ထောင့် (θ) = θ၊ ဤတွင် sin θ = 0,6 = 6/10 = ရှေ့/စောင်း
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s2
မေးခဲ့သည်- ရပ်တန့်ခြင်းမပြုမီ အရာဝတ္ထုတစ်ခု ဖြတ်သန်းသွားသော လမ်းကြောင်း၏ အရှည်။
အဖြေ:
စက်မှုစွမ်းအင်ထိန်းသိမ်းရေးဥပဒေ၏ ဖော်မြူလာကို အသုံးပြု၍ ဆလင်ဒါရောက်ရှိသော အမြင့်ကို တွက်ချက်ပါ-

ကနဦး အမြင့် (h)o) = ၅ မီတာ
ကနဦးအလျင် (v)o) = ၂ မီတာ/စက္ကန့်
နောက်ဆုံးအလျင် (v)t) = 0 m/s (အရာဝတ္ထု ရပ်တန့်သွားသည်)
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s2

ဆလင်ဒါသည် အမြင့် ၇.၅ မီတာအထိ တက်သည်။
ဆလင်ဒါဖြင့် ခရီးသွားခဲ့သော အကွာအဝေး-

ဆလင်ဒါ ခရီးသွားလာသည့် အကွာအဝေးမှာ ၁၂.၅ မီတာ ဖြစ်သည်။
မှန်ကန်တဲ့အဖြေက D ပါ။
မေးခွန်းရင်းမြစ်-
အထက်တန်း/သက်မွေးပညာ အထက်တန်းအတွက် အမျိုးသားစာမေးပွဲ ရူပဗေဒမေးခွန်းများ