1. Топка од 0.2 кг, прицврстена за крајот на хоризонтално јаже, се врти во круг со радиус од 1 метар, а максималната брзина на топката е 10 вртежи во минута. Колкава е големината на центрипеталното забрзување и големината на силата на затегнување?
Познато:
Маса (м) = 0.2 кг
Радиус (r) = 1 m
Аголна брзина (ω) = 10 вртежи/мин = 10 вртежи/60 s = 0.17 вртежи/s = (0.17)(6.28 рад)/s = 1 рад/s
Брзина (v) = r ω = (1 m)(1 rad/s) = 1 m/s
Се бара: a s и Σ F
Решение:
(а) Големината на центрипеталното забрзување
![]()
(б) Големината на силата на затегнување
Σ F = ma
Т = ма s
T = (0.2 кг)(1 м/ с² )
Т = 0.2 кг м/ с²
Т = 0.2 Н
[ирп]
2. Топче од 1 кг на крајот од конец се врти рамномерно во хоризонтален круг со радиус од 1 m. Конецот ќе се скине кога затегнатоста во него ќе надмине 100 N. Која е максималната брзина што може да ја развие топчето?
Познато:
Маса (м) = 1 кг
Радиус (r) = 1 метар
Сила на затегнување (T) = центрипетална сила ( Σ F) = 100 N
Барано: v максимум
Решение:

[ирп]
[wpdm_package id='499']
- Маса и тежина
- Нормална сила
- Вториот Њутнов закон за движење
- Сила на триење
- Движење на хоризонтална површина без сила на триење
- Движење на две тела со исто забрзување на груба хоризонтална површина со сила на триење
- Движење на наклонета рамнина без сила на триење
- Движење на груба наклонета рамнина со сила на триење
- Движење во лифт
- Движењето на телата е поврзано со јажиња и макари
- Две тела со иста големина на забрзување
- Заокружување на рамна крива – динамика на кружно движење
- Заокружување на наклонета крива – динамика на кружно движење
- Рамномерно движење во хоризонтален круг
- Центрипетална сила при рамномерно кружно движење