Две тела со иста големина на забрзување – Примена на проблемите со Њутновиот закон за движење и нивни решенија

1. Две маси m 1 = 2 kg и m 2 = 5 kg се наоѓаат на наклонета рамнина и се поврзани со конец како што е прикажано на сликата. Коефициентот на кинетичко триење помеѓу m 1 и наклонот е 0.2, а коефициентот на кинетичко триење помеѓу m 2 и наклонот е 0.1.

(а) Определете го нивното забрзување

(б) Определете ја силата на затегнување

Две тела со иста големина на забрзување – Примена на проблемите со Њутновиот закон за движење и решенија 1

Познато:

Маса 1 (м1 ) = 2 кг

Маса 2 (м2 ) = 4 кг

Коефициент на кинетичко триење помеѓу m1 и наклонетата рамнина (μk1 ) = 0.2

Коефициент на кинетичко триење помеѓу m2 и наклонетата рамнина (μk2 ) = 0.1

Забрзување поради гравитација (g) = 9.8 m/ s²

а) Големината и насоката на забрзувањето

Две тела со иста големина на забрзување – Примена на проблемите со Њутновиот закон за движење и решенија 2

w 1 = тежина 1 = m 1 g = (2 kg)(9.8 m/s 2 ) = 19.6 Newtons

w 1x = w 1 sin 30 o = (19.6 N)(0.5) = 9.8 Њутни

w 1y = w 1 cos 30 o = (19.6 N)(0.87) = 17 Њутни

N 1 = Нормалната сила на m 1 = w 1y = 17 Њутни

F k1 = Силата на кинетичкото триење на m 1 = μ k1 N 1 = (0.2)(17 N) = 3.4 Њутни

---

w2 = тежина2 = m2 g = (4 кг)(9.8 m/s2 ) = 39.2 њутни

w 2x = w 2 sin 60 o = (39.2 N) (0.87) = 34.1 Њутни

w 2y = w 2cos 60 o = (39.2 N)(0.5) = 19.6 Њутни

N 2 = Нормалната сила на m 2 = w 2y = 19.6 Њутни

F k2 = Силата на кинетичкото триење на m2 = μ k2 N2 = (0.1 ) (19.6 N) = 1.96 Њутни

---

Големината на забрзувањето:

∑ Fx = max​

w 2x > w 1x , па насоката на забрзувањето е иста како и насоката на w 2x.

Силите што се насочени кон забрзувањето се позитивни, а силите што се насочени спротивно од забрзувањето се негативни.

w2x - Ф.k2 - Т.2 + Т1 - w1x - Ф.k1 = (м1 + м2) Наx

w 2x – F k2 – w 1x – F k1 = (m 1 + m 2 ) a x

34.1 N - 1.96 N - 9.8 N - 3.4 N = (2 kg + 4 kg) a x

18.94 N = (6 кг) a x

a x = 18.94 N: 6 кг

a x = 3.16 м/ с²

Магнитуда на забрзувањето = 3.16 m/s² . Насока на забрзувањето = насока на T² = насока на w²x.

б) Големината на силата на затегнување

Примени го вториот Њутнов закон на објектот 2:

w 2x – F k2 – T 2 = m 2 a x

34.1 N - 1.96 N - T 2 = (4 kg) (3.16 m/s 2 )

32.14 N – T2 = 12.64 N

T2 = 32.14 N – 12.64 N = 19.5 Њутни

Силата на затегнување = T = T1 = T2 = 19.5 Њутни

[ирп]

2. m 1 = 4 kg, m 2 = 2 kg. Определете (а) големината и насоката на забрзувањето (б) Големината на силата на затегнување што ги поврзува m 1 и m 2 (в) големината на силата на затегнување што ги поврзува макарата и покривот.

Две тела со иста големина на забрзување – Примена на проблемите со Њутновиот закон за движење и решенија 3

Решение

Две тела со иста големина на забрзување – Примена на проблемите со Њутновиот закон за движење и решенија 4

w 1 = m 1 g = (4 кг)(9.8 м/с² ) = 39.2 њутни

w2 = m2 g = (2 кг)(9.8 м/с2 ) = 19.6 њутни

а) Магнитуда и насока на забрзувањето

∑ Fy = може y

w 1 > w 2 , па насоката на предметот е иста како и насоката на тежината 1 ( w 1 ) . Силите кои имаат иста насока како и забрзувањето се позитивни, а силите кои имаат спротивна насока од забрзувањето се негативни.

w 1 – T 1 + T 2 – w 2 = (m 1 + m 2 ) a y

w 1 – w 2 = (m 1 + m 2 ) a y

39.2 N – 19.6 N = (4 kg + 2 kg) a y

19.6 N = (6 кг) годишно

a y = 19.6 N : 6 кг

a y = 3.26 m/ s²

Магнитуда на забрзувањето = 3.26 m/s² . Насока на забрзувањето = насока на w¹.

б) Големината на силата на затегнување што ги поврзува m1 и m2

Примени го вториот Њутнов закон на m2 :

∑ Fy = може y

w 1 – T 1 = m 1 a y

39.2 N – T 1 = (4 kg) ( 3.26 m/s 2 )

39.2 N – T1 = 13.04 N

Т1 = 39.2 N – 13.04 N

Т 1 = 26.16 Њутн

Големината на силата на затегнување што ги поврзува предметите = T = T1 = T2 = 26.16 Њутни

в) Големината на силата на затегнување што ги поврзува макарата и покривот.

Две тела со иста големина на забрзување – Примена на проблемите со Њутновиот закон за движење и решенија 5Макарата е во мирување:

∑ Fy = may y —— ay = 0

∑ Fy = 0

Силите насочени нагоре се позитивни, силите насочени надолу се негативни:

Т 3 – Т 1 – Т 2 = 0

Т3 = Т1 + Т2

T1 и T2 имаат иста магнитуда , T1 = T2 = T = 26.16 N :

T3 = 2T = 2(26.16 N) = 52.32 Њутни

[ирп]

3. Блок 1 (m 1 = 10 kg) и блок 2 (m 2 = 15 kg) поврзани со јаже преку макара без триење. Коефициент на статичко триење помеѓу блокот 2 со наклон = 0.6. Коефициент на кинетичко триење помеѓу блокот 2 со наклон = 0.42. Определете (а) Големината на минималната сила F што се применува врз предметите, така што предметите се забрзуваат нагоре (б) Определете ја големината на силата на затегнување.

Две тела со иста големина на забрзување – Примена на проблемите со Њутновиот закон за движење и решенија 6

Решение

Две тела со иста големина на забрзување – Примена на проблемите со Њутновиот закон за движење и решенија 7

w1 = Тежината на блокот 1 = m1 g = (10 kg)(9.8 m/s2 ) = 98 Newtons

w2 = Тежината на блокот 2 = m2 g = (15 kg)(9.8 m/s2 ) = 147 Newtons

w 2y = w 2 cos 30 o = (147 N)(0.87) = 127.89 Њутни

w 2x = w 2 sin 30 o = (147 N) (0.5) = 73.5 Њутни

N 2 = Нормалната сила на блокот 2 = w 2y = 127.89 Њутни

F k2 = Силата на кинетичкото триење на блокот 2 = μ k2 N 2 = (0.42)(127.89 N) = 53.7 Њутни

F s2 = Силата на статичкото триење на блокот 2 = μ s2 N 2 = (0.6)(127.89 N) = 76.7 Њутни

а) Големината на минималната сила F што се применува врз предметите, така што тие се забрзуваат нагоре

∑ Fx = max —— ax = 0

∑ Fx = 0

Силите нагоре и силите насочени кон десно се позитивни, силите надолу и силите насочени кон лево се негативни.

F – F k2 – w 2x – w 1 – T 2 + T 1 = 0

F – F k2 – w 2x – w 1 = 0

F = F k2 + w 2x + w 1

F = 53.7 N + 73.5 N + 98 N

F = 225.2 Њутн

б) Големината на силата на затегнување

Примени го Њутновиот закон за движење на блок 1:

∑ Fy = may y —— ay = 0

∑ Fy = 0

Т1 – w1 = 0

T1 = w1 = 98 Њутн

Примени го Њутновиот закон за движење на блок 2:

F – F k2 – w 2x – T2 = 0

Т2 = Ф – Фк2 – ш2х

Т2 = 225.2 N – 53.7 N – 73.5 N

Т 2 = 98 Њутн

Големината на силата на затегнување = T1 = T2 = T = 98 Њутни

[ирп]

4. Блок 1 (m 1 = 16 kg) лежи на хоризонтална површина, а блок 2 (m 2 = 12 kg) лежи на мазна наклонета рамнина, поврзана со јаже кое минува преку мала, безтривачка макара. Блок 3 (m 3 = 5 kg) лежи на блокот 2. Коефициентот на кинетичко триење помеѓу блокот 2 и хоризонталната површина е 0,4. Коефициентот на статичко триење помеѓу блокот 2 и блокот 3 е 0,3.

(а) Кога системот ќе се ослободи од мирување, блокот 3 и блокот 2 сè уште се лизгаат заедно?

(б) Ако постои блок 3, кое е забрзувањето на блокот 1 и блокот 2?

Две тела со иста големина на забрзување – Примена на проблемите со Њутновиот закон за движење и решенија 8

Решение:

а) Кога системот ќе се ослободи од мирување, блокот 3 и блокот 2 сè уште се лизгаат заедно?

Две тела со иста големина на забрзување – Примена на проблемите со Њутновиот закон за движење и решенија 9

w 1 = Тежината на блокот 1 = m 1 g = (16 kg)(9.8 m/s 2 ) = 156.8 њутни

w 1x = w 1 sin 60 o = (156.8 N)(0.87) = 136.4 Њутни

w 1y = w 1 cos 60 o = (156.8 N)(0.5) = 78.4 Њутни

N 1 = Нормалната сила што ја врши на блокот 1 наклонетата рамнина = w 1y = 78.4 Њутни

w 3 = Тежината на блокот 3 = m 3 g = (5 kg)(9.8 m/s 2 ) = 49 њутни

N 23 = Нормалната сила што ја врши блокот 3 блокот 2 = w 3 = 49 Њутни

N 32 = Нормалната сила што ја врши блокот 2 блокот 3 = N 23 = w 3 = 49 Њутни

(N23 и N32 се парови акција- реакција )

F s23 = Силата на статичкото триење што ја врши блокот 3 блокот 2 = μ s N 23 = (0.3)(49 N) = 14.7 Њутни

F s32 = Силата на статичкото триење што ја врши блокот 2 блокот 3 = F s23 = 14.7 Њутни

(F s23 и F s32 се парови акција-реакција )

w2 = Тежината на блокот 2 = m2 g = (12 кг)(9.8 m/s2 ) = 117.6 њутни

N 2 = Нормалната сила што ја врши хоризонталната површина врз објектот 2 = w 2 + N 3 2 = 117.6 Њутни + 49

Њутн = 166.6 Њутн

F k2 = Силата на кинетичкото триење на блокот 2 = μ k N 2 = (0.4)(166.6 N) = 66.64 Њутни

Примени го Њутновиот закон за движење на блокот 3:

∑ Fx = max​

F s23 = m 3 a x

—–> Фs23 = μs N23 = μs w3 = μs m3 g

μ s m 3 g = m 3 a x

μ s g = a x

a x = (0.3)(9.8 м/с² ) = 2.94 м/ с²

Максималното забрзување на блокот 3, така што блокот 3 и блокот 2 сè уште се лизгаат заедно, е 2.94 m/ s2.

Сега ја пресметуваме големината на забрзувањето на системот по ослободувањето од мирување.

Насоката на поместување на блокот = насоката на забрзување на блокот = насоката на T 2 = насоката на w 1x.

∑ Fx = max​

w1x - Т.1 + Т2 - Ф.k2 - Ф.s32 +.s23 = (м1 + м2 + м3) Наx

w 1x – F k2 = (m 1 + m 2 + m 3 ) a x

136.4 N - 66.64 N = (16 kg + 12 kg + 5 kg) a x

69.76 N = (33 кг) a x

a x = 2.11 м/ с²

a x е позитивно, што значи дека насоката на поместување на блокот или насоката на забрзувањето е иста како насоката на T 2 или насоката на w 1x.

Големината на забрзувањето е 2.11 m/s2 , помала од 2.94 m/s2 , па можеме да заклучиме дека блокот 3 и блокот 2 сè уште се лизгаат заедно откако ќе се ослободат од мирување.

б) Големината на забрзувањето на блокот 1 и блокот 2

∑ Fx = max​

w 1x – F k2 = (m 1 + m 2 ) a x

—–> Фk2 = μk N2 = μk w2 = μk m2 g = (0.4)(12 кг)(9.8 м/с2) = 47.04 Њутн

136.4 N - 47.04 N = (16 kg + 12 kg) a x

89.36 N = (28 кг) a x

a x = 89.36 N: 28 kg = 3.19 m/s 2

[wpdm_package id='493']

  1. Маса и тежина
  2. Нормална сила
  3. Вториот Њутнов закон за движење
  4. Сила на триење
  5. Движење на хоризонтална површина без сила на триење
  6. Движењето на две тела со исто забрзување на груба хоризонтална површина со сила на триење
  7. Движење на наклонета рамнина без сила на триење
  8. Движење на груба наклонета рамнина со сила на триење
  9. Движење во лифт
  10. Движењето на телата е поврзано со јажиња и макари
  11. Две тела со иста големина на забрзување
  12. Заокружување на рамна крива – динамика на кружно движење
  13. Заокружување на наклонета крива – динамика на кружно движење
  14. Рамномерно движење во хоризонтален круг
  15. Центрипетална сила при рамномерно кружно движење

Оставете коментар