1. Шуплив цилиндричен објект (I = m R2 ) се движи за да се тркала без да се лизга по груба наклонета рамнина со почетна брзина од 10 m/s. Наклонетата рамнина има агол на елевација θ со tan θ = 0.75. Ако гравитационото забрзување g = 10 ms -2 , брзината на објектот се намалува на 5 ms -1, тогаш растојанието на наклонетата рамнина на објектот е…
Познато:
Момент на инерција на шупливиот цилиндар (I) = m R2
Агол на височина = θ , каде што tan θ = 0.75 = 75/100 = opp / adj
Sin θ = opp / hyp = 75/125 = 3/5 = 0.6
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²
Почетна брзина (v₂o ) = 10 m/s
Конечна брзина (v t ) = 5 m/s
Барани: Растојание 
Решение:
Пресметајте ја висината што ја достигнува цилиндарот користејќи ја равенката за зачувување на механичката енергија.

Почетна висина (h2 ) = 0 метри
Почетна брзина (v₂o ) = 10 m/s
Конечна брзина (v t ) = 5 m/s
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²

Цилиндерот достигнува висина од 7.5 метри.
Поминато растојание од цилиндарот:

Растојанието поминато од цилиндерот е 12.5 метри.
Точен одговор е А.
Опис на равенката:
o = почетна, t = конечна, ME = механичка енергија , PE = потенцијална енергија, KE = кинетичка енергија , m = маса , g = забрзување поради гравитација, h = висина, v = линеарна брзина, ω = аголна брзина , I = момент на инерција, R = радиус на цилиндарот
2. Цврст цилиндар (I = ½ m R2 ) со маса од 3 kg се движи за да се тркала без да се лизга по груба наклонета рамнина со агол на елевација θ со sin θ = 0.6. Ако гравитационото забрзување g = 10 ms -2 и почетната брзина на предметот е 10 m/s, тогаш должината на наклонетата рамнина што ја поминува предметот е…
Познато:
Момент на инерција на цврст цилиндар (I) = ½ m R2
Маса на цилиндарот = 3 кг
Почетна брзина (v₂o ) = 10 m/s
Конечна брзина (v t ) = 0 m/s (објектот запира)
Агол на височина ( θ ) = θ , каде sin θ = 0.6 = 6/10 = opp/hyp
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/s2
Се бара: Должината на наклонетата рамнина што ја поминува објектот
Решение:
Пресметајте ја висината што ја достигнува цилиндарот користејќи ја равенката за зачувување на механичката енергија.


Почетна висина (h2 ) = 0 метри
Почетна брзина (v₂o ) = 10 m/s
Конечна брзина (v t ) = 0 m/s (објектот запира)
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²

Цилиндерот достигнува висина од 7.5 метри.
Поминато растојание од цилиндарот:

Растојанието поминато од цилиндерот е 12.5 метри.
3. Шуплив цилиндричен објект (I = m R2 ) со радиус R, се движи за да се тркала без да се лизга по груба наклонета рамнина со агол α каде што sin α = 0.8. Ако гравитационото забрзување g = 10 ms -2 и почетната брзина е 8 ms -1 , тогаш должината на наклонетата рамнина што ја достигнува објектот пред да застане е…
Познато:
Момент на инерција на цврст цилиндар (I) = m R2
Почетна брзина (v₂o ) = 8 m/s
Конечна брзина (v t ) = 0 m/s (објектот запира)
Агол на височина на наклонета рамнина ( θ ) = θ , каде sin θ = 0.8
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²
Барано: Поминато растојание со цилиндар
Решение:
Пресметајте ја висината што ја достигнува цилиндарот користејќи ја равенката за зачувување на механичката енергија.


Почетна висина (h2 ) = 0 метри
Почетна брзина (v₂o ) = 8 m/s
Конечна брзина (v t ) = 0 m/s
Забрзување поради гравитација (g) = 10 m/ s²

Цилиндерот достигнува висина од 6.4 метри.
Поминато растојание од цилиндарот:

Растојанието поминато од цилиндерот е 8 метри.