Daļēji neelastīgas sadursmes vienā dimensijā – problēmas un risinājumi

1. 500 gramus smags objekts A pārvietojas ar ātrumu 10 m/s , un 200 gramus smags objekts B pārvietojas ar ātrumu 12 m/s. Objekti tuvojas viens otram un saduras. Ja objekta A ātrums pēc sadursmes ir 6 m/s, kāds ir objekta B ātrums pēc sadursmes?

Zināms:

Objekta 1 masa (m1 ) = 500 grami = 0.5 kg

Objekta 2 masa ( m² ) = 200 grami = 0.2 kg

Objekta 1 sākotnējais ātrums (v1 ) = -10 m/s

Objekta 2 sākotnējais ātrums (v2 ) = 12 m/s

1. objekta galīgais ātrums ( v1 ') = 6 m/s

Plusa un mīnusa zīmes norāda, ka objekti pārvietojas pretējos virzienos.

Vēlamais : objekta 2 galīgais ātrums (v2 ' )

šķīdums:

m1 v1 +m2 v2 = m1 v1' + m2 v2"

(0.5) (-10) + (0.2) (12) = (0.5) (6) + (0.2) (v 2 ')

-5 + 2.4 = 3 + 0.2 v2 '

-2.6 = 3 + 0.2 v² '

-2.6 – 3 = 0.2 v² '

-5.6 = 0.2 v² '

v2 ' = -5.6 / 0.2

v² ' = -28 m/s

Otrā objekta ātrums pēc sadursmes ir 28 m/s.

Plusa un mīnusa zīmes norāda, ka objekti pārvietojas pretējā virzienā.

[irp]

2. Divi vienādas masas objekti tuvojas viens otram un saduras. 1. objekta ātrums ir 6 m/s, un 2. objekta ātrums ir 8 m/s. Pēc sadursmes 2. objekts pārvietojas pa kreisi ar ātrumu 5 m/s. Kāds ir 1. objekta ātruma lielums un virziens pēc sadursmes?

Zināt:

Objekta 1 masa ( m1 ) = m

Objekta 2 masa (m² ) = m

Objekta 1 sākotnējais ātrums (v1 ) = -6 m/s

2. objekta sākotnējais ātrums (v2 ) = 8 m/s

Objekta 2 galīgais ātrums (v2 ' ) = -5 m/s

Vēlams : objekta 1 lielums un virziens pēc sadursmes.

šķīdums:

Lineārā impulsa nezūdamības formula :

m1 v1 +m2 v2 = m1 v1' + m2 v2"

mv 1 + m v 2 = m v 1 ' + m v 2 '

m (v 1 + v 2 ) = m (v 1 ' + v 2 ')

v1 + v2 = v1 ' + v2 '

-6 + 8 = v1 ' – 5

2 = v1 ' – 5

2 + 5 = v1 '

v1 ' = 7 m/s

1. objekta ātrums pēc sadursmes (v1 ' ) ir 3 m/s.

Plusa un mīnusa zīmes norāda, ka objekti pārvietojas pretējā virzienā.

[irp]

3. 1 kg smaga bumba 1 un 2 kg smaga bumba 2 kustas vienā virzienā un saduras neelastīgi. Pirms sadursmes bumba 1 pārvietojas ar ātrumu 10 m/s, bet bumba 2 pārvietojas ar ātrumu 5 m/s. Bumbas 2 ātrums pēc sadursmes ir 4 m/s. Nosakiet bumbas 1 ātrumu pēc sadursmes.

Zināms:

Masas bumba 1 (m² ) = 1 kg

Masas bumba 2 (m² ) = 2 kg

1. bumbas ātrums ( v1 ) = 10 m/s

2. bumbas ātrums (v2 ) = 5 m/s

2. bumbas galīgais ātrums (v2 ' ) = 4 m/s

Ātruma pluszīme norāda, ka bumbiņām ir viens un tas pats virziens.

Vēlams : 1. bumbas gala ātrums (v1 ' )

šķīdums:

m1 v1 +m2 v2 = m1 v1' + m2 v2"

(1) (10) + (2) (5) = (1) (v 1 ') + (2) (4)

10 + 10 = v1 ' + 8

20 – 8 = v 1 '

v1 ' = 12 m/s

Pēc sadursmes pirmās bumbas ātrums ir 12 m/s.

[wpdm_package id='1190′]

  1. Lineārā impulsa problēmas un risinājumi
  2. Impulsa un impulsa problēmas un risinājumi
  3. Perfekti elastīgas sadursmes viendimensiju problēmās un risinājumos
  4. Pilnīgi neelastīgas sadursmes viendimensiju problēmās un risinājumos
  5. Neelastīgas sadursmes viendimensiju problēmās un risinājumos

Leave a Comment