Сызықтық қозғалыстағы шешілген есептер – Еркін құлайтын заттар
1. Жартастың басынан құлаған зат. Оның 3 секундтан кейін жерге құлағаны көрінеді. Оның жерге құлағанға дейінгі жылдамдығын анықтаңыз. Ауырлық күшінің үдеуі 10 м/с2 . Суға төзімділікті ескермеңіз.
Белгілі:
Бастапқы жылдамдық (v o ) = 0 (нысан құлады)
Уақыт аралығы (t) = 3 секунд
Ауырлық күшінің үдеуі (г) = 10 м/с 2
Қажетті: Соңғы жылдамдық ( vt )
Шешімі:
Жер бетіндегі ауырлық күшінің әсерінен болатын үдеу, оның шамасы 9.8 м/с2 . Есептеулерді жеңілдету үшін біз 10 м/с2 қолданамыз.
10 м/с 2 немесе 10 м/с / 1 секунд, жылдамдық әр секунд сайын уақыт бойынша 10 м/с-қа сызықтық түрде артады дегенді білдіреді.
1 секундтан кейін нысанның жылдамдығы = 10 м/с
2 секундтан кейін нысанның жылдамдығы = 20 м/с
3 секундтан кейін нысанның жылдамдығы = 30 м/с.
Төменде көрсетілгендей, тұрақты үдеудегі қозғалыс үшін кинематикалық теңдеулерді де қолдана аламыз .
v t = v o + at
s = v o t + ½ 2- де
v t 2 = v o 2 + 2 сияқты
Еркін түсудің бастапқы жылдамдығы болмайды (v o = 0), сондықтан жоғарыдағы теңдеуді төменде көрсетілгендей өзгертуге болады:
Еркін түсу қозғалысының теңдеуі :
v t = gt ……… 1
h = ½ gt 2 ……… 2
v t 2 = 2 gh ……….. 3
v t = gt
v t = (10)(3)
vt = 30 м/ с
Соңғы жылдамдық 30 м/с
[irp]
2. Дене тыныштық күйінен 25 м биіктіктен еркін құлады. (a) Оның жерге соғылу жылдамдығын және (b) Оның жерге жетуге кеткен уақытын табыңыз.
Жер бетіндегі ауырлық күшінің әсерінен болатын үдеу 10 м/с2 құрайды.
Белгілі:
Биіктігі (сағ) = 5 метр
Ауырлық күшінің үдеуі (г) = 10 м/с 2
Қажетті:
(a) Соңғы жылдамдық ( vt )
(b) Уақыт аралығы (t)
Шешімі:
Еркін құлау теңдеуі:
v t = gt
h = ½ gt 2
v t 2 = 2 gh
(a) Соңғы жылдамдық ( vt )
v t 2 = 2 gh = 2(10)(5) = 100
vt = 10 м/ с
(b) Уақыт аралығы (t)
h = ½ gt 2
5 = ½ (10) t 2
5 = 5 т 2
t2 = 5/5 = 1
t = 1 секунд
[irp]
3. Биіктіктен құлаған доп. (a) Үдеуді (b) 3 секундтан кейінгі қашықтықты (c) Егер соңғы жылдамдық 20 м/с болса, ауадағы уақытты табыңыз. Ауырлық күшінің әсерінен үдеу = 10 м/с 2
Белгілі :
Ауырлық күшінің үдеуі (г) = 10 м/с 2
Қажетті:
(a) Үдеу (a)
(b) Егер уақыт өткен болса (t) = 3 секунд, қашықтық немесе биіктік (сағ)
(c) Уақыт аралығы (t), егер v t = 20 м/с болса
Шешімі:
Еркін құлау теңдеуі:
v t = gt
h = ½ gt 2
v t 2 = 2 gh
(a) Үдеу (a)
Үдеу = ауырлық күшінің әсерінен болатын үдеу = 10 м/с2 . Бұл жылдамдықтың секундына 10 м/с-қа артуын білдіреді.
(b) t = 3 секундтан кейінгі қашықтық немесе биіктік (сағ)
h = ½ gt 2 = ½ (10)(3) 2 = (5)(9) = 45 метр
(c) Егер v t = 20 м/с болса, өткен уақыт (t)
v t = gt
20 = (10) т
t = 20 / 10 = 2 секунд
[irp]
[wpdm_package id='511']
[wpdm_package id='517']
- Қашықтық және ығысу
- Орташа жылдамдық және орташа жылдамдық
- Тұрақты жылдамдық
- Тұрақты үдеу
- Еркін құлау қозғалысы
- Еркін құлау кезіндегі төмен қозғалыс
- Еркін құлау кезіндегі жоғары және төмен қозғалыс





А көлігі секундына 10 метр тұрақты жылдамдықпен қозғалады, яғни А көлігі әр 1 секунд сайын 10 метрге дейін қозғалады. 2 секундтан кейін А көлігі 20 метрге дейін қозғалады.
Қашықтық = 4 метр + 3 метр = 7 метр
шешім
F







шешім
шешім
шешім
шешім