Сызықтық импульс мысал сұрақтары

Сызықтық импульс сұрақтарының 8 мысалы

1. Массасы 1 кг дене 10 м/с жылдамдықпен қозғалады. Momentum нысан дегеніміз...
Талқылау
Ол белгілі :
Массасы (м) = 1 кг
Жылдамдық (v) = 10 м/с
Сұралған сызықтық импульс (р)
Джаваб :
Импульс формуласы: p = mv
Сипаттамасы: p = импульс, m = масса, v = жылдамдық.
Объектінің импульсі дегеніміз:
p = mv = (1)(10) = 10 кг м/с2

2. Әрқайсысының массасы 2 кг және 4 кг болатын екі дене 20 м/с жылдамдықпен қозғалады. Әрбір дененің импульсі...
Талқылау
Ол белгілі :
А нысанының массасы (м)A) = 2 кг
B нысанының массасы (м)B) = 4 кг
А нысанының жылдамдығы (vA) = 20 м/с
B нысанының жылдамдығы (vB) = 20 м/с
Сұралған : A нысанының импульсі (pA) және B нысанының импульсі (pB)
Джаваб :
А нысанының импульсі :
pA = мA vA = (2)(20) = 40 кг м/с
B нысанының импульсі :
pB = мB vB = (4)(20) = 80 кг м/с
Егер екі дененің жылдамдығы бірдей болса, массасы үлкен дененің импульсі үлкен болады.

3. А және В нысандарының әрқайсысының массасы 2 кг. А нысаны 2 м/с жылдамдықпен, ал В нысаны 4 м/с жылдамдықпен қозғалады. А нысаны мен В нысанының импульсі...
Талқылау
Ол белгілі :
А нысанының массасы (м)A) = 2 кг
B нысанының массасы (м)B) = 2 кг
А нысанының жылдамдығы (vA) = 2 м/с
B нысанының жылдамдығы (vB) = 4 м/с
Сұралған : A нысанының импульсі (pA) және B нысанының импульсі (pB)
Джаваб :
А нысанының импульсі :
pA = мA vA = (2)(2) = 4 кг м/с
B нысанының импульсі :
pB = мB vB = (2)(4) = 8 кг м/с
Егер екі дененің массалары бірдей болса, жылдамдығы жоғары дененің импульсі үлкен болады.

4. Массасы 5 кг дене тыныштықта. Дененің импульсі...
Талқылау
Ол белгілі :
Заттың массасы (м) = 5 кг
Нысанның жылдамдығы (v) = 0
Сұралған : нысанның импульсі (p)
Джаваб :
p = mv = (5)(0) = 0
Егер дене тыныштықта болса, онда оның массасы қаншалықты үлкен болса да, оның импульсі нөлге тең.

5. Бейсбол ойынында массасы 0,5 кг доп бастапқыда 2 мс -1 жылдамдықпен қозғалады . Содан кейін допқа доптың қозғалысына қарама-қарсы F күшімен соққы беріледі, сондықтан доптың жылдамдығы 6 мс -1- ге дейін өзгереді . Егер доп таяқпен 0,01 секунд бойы жанасып тұрса, онда импульстің өзгеруі...

A. 8 кг мс -1

B. 6 кг мс -1

C. 5 кг мс -1

D. 4 кг мс -1

E. 2 кг мс -1

Талқылау

Белгілі болғандай:

Шардың массасы (м) = 0,5 кг

Бастапқы жылдамдық (v o ) = 2 м/с

Соңғы жылдамдық (vt ) = -6 м/с

Уақыт аралығы (t) = 0,01 секунд

Сұрақ қойылды: Импульстің өзгеруі

Жауап:

Импульстің өзгеру формуласы:

∆ p = mv t – mv o = m (v t – v o )

∆ p = (0,5 кг)(- 6 м/с – 2 м/с)

∆ p = (0,5 кг)(-8)

∆ p = 4 кг м/с

Дұрыс жауап - D.

6. Массасы 100 грамм дене 5 мс -1 жылдамдықпен қозғалады . Затты тоқтату үшін 0,2 с бойы F кедергі күші әсер етеді. F күшінің шамасы...

A. 0,5 N

B. 1,0 N

C. 2,5 N

D. 10 N

Шығыс 25 N

Талқылау

Белгілі болғандай:

Заттың массасы (м) = 100 грамм = 100/1000 = 0,1 кг

Нысанның бастапқы жылдамдығы (v o ) = 5 м/с

Нысанның соңғы жылдамдығы (vt ) = 0

Соқтығысу уақыты (Δt) = 0,2 секунд

Сұрақ: F күшінің шамасы

Жауап:

Импульс-импульс теоремасы импульстің импульстің өзгеруіне тең екенін айтады.

I = ΔP

F (Δt) = m (vt – v o )

F (0,2) = 0,1 (0 – 5)

F (0,2) = 0,1 (– 5)

F (0,2) = -0,5

F = -0,5 / 0,2

F = -2,5 Н

Күштің шамасы 2,5 Ньютонға тең. Теріс таңба күштің бағытын көрсетеді. Теріс Гаа таңбасы күштің заттың қозғалысына қарама-қарсы бағытталғанын көрсетеді.

Дұрыс жауап - C.

7. Массасы 100 грамм теннис добы 20 см биіктіктен еденге бастапқы жылдамдықсыз лақтырылды. Еденге соғылғаннан кейін, доп 1 мс -1 және (g = 10 мс -2 ) жылдамдықпен секіреді. Доптың импульсінің өзгеруі...

A. 0,1 Ns

B. 0,3 Нс

C. 0,5 Ns

D. 0,8 Нс

E. 0,9 Ns

Талқылау

Белгілі болғандай :

Шардың массасы (м) = 100 грамм = 0,1 кг

Биіктігі (биіктігі) = 20 см = 0,2 метр

Ауырлық күшінің әсерінен үдеу (г) = 10 м/с 2

Доптың еденге тигеннен кейінгі жылдамдығы (vt ) = 1 м/с

Сұрақ қойылды : доптың импульсінің өзгеруі

Жауап :

Доптың соққыға дейінгі жылдамдығы (v)o)

Еркін құлау қозғалысы формуласын пайдаланып, соққыға дейінгі доптың жылдамдығын есептеңіз. Еркін құлау допының биіктігі (h) = 0,2 метр, ауырлық күшінің үдеуі (g) = 10 м/с2 және доп еденге тиген кездегі жылдамдығы берілген , сондықтан v2 = 2 gh формуласы қолданылады.

v 2 = 2 (10)(0,2) = 4

v = √4 = -2 м/с

Доптың еденге соқтығысқанға дейінгі қозғалыс бағыты доптың еденге соқтығысқаннан кейінгі қозғалыс бағытына қарама-қарсы болғандықтан, оған теріс белгі беріледі.

Шардың импульсінің өзгеруі (Δp)

Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )

Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 Ньютон секунды

Дұрыс жауап - B.

8. Бастапқыда тыныштықта тұрған зат 3:2 қатынасында екі бөлікке бөлінді. Массасы үлкен бөлшек 20 мс -1 жылдамдықпен лақтырылды . Сонымен, кіші бөлшектің лақтыру жылдамдығы...

A. 13,3 мс –1

B. 20 мс –1

C. 30 мс –1

D. 40 мс –1

E. 60 мс –1

Талқылау

Белгілі болғандай:

Соқтығысқанға дейінгі 1-ші нысанның массасы = м

1-ші нысанның соқтығысқанға дейінгі жылдамдығы = 0 (тыныштықтағы нысан)

Соқтығысудан кейінгі 1-бөлшектің массасы (м1 ) = 3м

Соқтығысудан кейінгі 2-бөлшектің массасы (м2 ) = 2м

Соқтығысудан кейінгі 1-бөлшектің жылдамдығы (v 1 ') = 20 м/с

Сұрақ: Соқтығысудан кейінгі 2-бөлімнің жылдамдығы ( 2- тармақ )

Жауап:

Импульстің сақталу заңының формуласы:

m 1 v 1 = m 1 v 1 ' + m 2 v 2 '

(м)(0) = (3м)(20) + (2м) v 2 '

0 = 60 м + (2 м) v 2 '

60 м = -2 м v 2 '

60 = -2 v 2 '

v 2 ' = -60/2

v 2 ' = -30 м/с

Теріс белгі 2-бөлімнің қозғалыс бағыты 1-бөлімнің бағытына қарама-қарсы екенін көрсетеді. Мысалы, егер 1-бөлім шығысқа лақтырылса, онда 2-бөлім батысқа лақтырылады.

Дұрыс жауап - C.

Сұрақ көзі:

Жоғары сынып/кәсіптік орта мектепке арналған физикадан ұлттық емтихан сұрақтары

Пікір қалдырыңыз