Riješeni problemi u linearnom gibanju – Slobodno padajući objekti
1. Predmet pao s vrha litice. Vidi se kako udara o tlo nakon 3 sekunde. Odredite njegovu brzinu neposredno prije udara o tlo. Ubrzanje gravitacije je 10 m/s² . Zanemarite otpor vode.
Poznato:
Početna brzina (v o ) = 0 (predmet ispušten)
Vremenski interval (t) = 3 sekunde
Ubrzanje gravitacije (g) = 10 m/ s²
Željena: Konačna brzina (v t )
rješenje:
Ubrzanje zbog gravitacije na površini Zemlje, njegova magnituda je 9.8 m/s² . Radi lakšeg izračuna koristimo 10 m/ s².
10 m/s² ili 10 m/s / 1 sekunda, znači da se brzina linearno povećava s vremenom za 10 m/s tijekom svake sekunde.
Nakon 1 sekunde, brzina objekta = 10 m/s
Nakon 2 sekunde, brzina objekta = 20 m/s
Nakon 3 sekunde, brzina objekta = 30 m/s.
Kinematičke jednadžbe možemo koristiti i za gibanje s konstantnim ubrzanjem , kao što je prikazano dolje.
v t = v o + pri
s = v o t + ½ u 2
v t 2 = v o 2 + 2 kao
Slobodni pad nema početnu brzinu (v o = 0), pa se gornja jednadžba može promijeniti kao što je prikazano u nastavku:
Jednadžba slobodnog pada :
v t = gt ………… 1
h = ½ gt 2 ………… 2
v t 2 = 2 gh ………….. 3
v t = gt
v t = (10)(3)
v t = 30 m/s
Konačna brzina je 30 m/s
[irp]
2. Tijelo slobodno pada iz mirovanja s visine od 25 m. Izračunajte (a) brzinu kojom udara o tlo. (b) Vrijeme potrebno da padne na tlo.
Ubrzanje zbog gravitacije na površini Zemlje iznosi 10 m/ s².
Poznato:
Visina (v) = 5 metara
Ubrzanje gravitacije (g) = 10 m/ s²
Traži se:
(a) Konačna brzina (v t )
(b) Vremenski interval (t)
rješenje:
Jednadžba slobodnog pada:
v t = gt
h = ½ gt 2
v t 2 = 2 gh
(a) Konačna brzina (v t )
v t 2 = 2 gh = 2(10)(5) = 100
v t = 10 m/s
(b) Vremenski interval (t)
h = ½ gt 2
5 = ½ (10) t 2
5 = 5 t 2
t2 = 5/5 = 1
t = 1 sekunda
[irp]
3. Kugla ispuštena s visine. Izračunajte (a) Ubrzanje (b) Udaljenost nakon 3 sekunde (c) Vrijeme u zraku ako je konačna brzina 20 m/s. Ubrzanje zbog gravitacije = 10 m/s 2
Poznato :
Ubrzanje gravitacije (g) = 10 m/ s²
Traži se:
(a) Ubrzanje (a)
(b) Udaljenost ili visina (h) ako je proteklo vrijeme (t) = 3 sekunde
(c) Vremenski interval (t) ako je v t = 20 m/s
rješenje:
Jednadžba slobodnog pada:
v t = gt
h = ½ gt 2
v t 2 = 2 gh
(a) Ubrzanje (a)
Ubrzanje = ubrzanje zbog gravitacije = 10 m/s² . To znači povećanje brzine za 10 m/s u sekundi.
(b) Udaljenost ili visina (h) nakon t = 3 sekunde
h = ½ gt 2 = ½ (10)(3) 2 = (5)(9) = 45 metara
(c) Proteklo vrijeme (t) ako je v t = 20 m/s
v t = gt
20 = (10) t
t = 20 / 10 = 2 sekundi
[irp]
[wpdm_package id='511']
[wpdm_package id='517']
- Udaljenost i pomak
- Prosječna brzina i prosječna brzina
- Konstantna brzina
- Konstantno ubrzanje
- Kretanje u slobodnom padu
- Kretanje prema dolje u slobodnom padu
- Kretanje gore-dolje u slobodnom padu





Automobil A kreće se konstantnom brzinom od 10 metara/sekundi, što znači da se automobil A pomiče čak 10 metara svake 1 sekunde. Nakon 2 sekunde, automobil A pomiče se čak 20 metara.
Udaljenost = 4 metara + 3 metara = 7 metara
Riješenje
F







Riješenje
Riješenje
Riješenje
Riješenje