Slobodni pad – problemi i rješenja
1. Kamen slobodno pada s visine od 45 metara. Ako je ubrzanje zbog gravitacije 10 ms -2 , kolika je brzina kamena kada udari o tlo?
Poznato:
Visina (v) = 45 metara
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s²
Traži se: Konačna brzina kamena kada udari u tlo (v t )
rješenje:
Jednadžba gibanja slobodnog pada :
v t 2 = 2 gh
Konačna brzina kamena:
v t 2 = 2 (10)(45) = 900
v t = √900 = 30 m/ s²
2. Tijelo slobodno pada s visine bez početne brzine. Tijelo udara u tlo 2 sekunde kasnije. Ubrzanje zbog gravitacije je 10 ms -2 . Odredite visinu
Poznato:
Vremenski interval (t) = 2 sekundi
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s²
Traži se: Visina (v)
rješenje:
Jednadžba gibanja slobodnog pada:
h = ½ gt 2
Visina:
h = ½ (10)(2) 2 = (5)(4) = 20 metara
3. Predmet mase 2 kg pada slobodnim padom s visine od 20 metara iznad tla. Koliki je vremenski interval u kojem se predmet nalazi u zraku? Ubrzanje zbog gravitacije je 10 ms -2
Poznato:
Visina (v) = 20 metara
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s²
Traži se : Vremenski interval (t)
rješenje:
Jednadžba gibanja slobodnog pada:
h = ½ gt 2
Vremenski interval:
20 = ½ (10)( t² )
20 = (5)( t² )
20/5 = t²
4 = t²
t = √4
t = 2 sekunde
4. Dva objekta, objekt 1 i objekt 2, padaju slobodno s visine h 1 i h 2 istovremeno. Ako je h 1 : h 2 = 2 : 1, koji je omjer vremenskog intervala od objekta 1 do objekta 2?
Poznato:
Visina objekta 1 (h 1 ) = 2
Visina objekta 2 (h 2 ) = 1
Ubrzanje zbog gravitacije = g
Traži se: t 1 : t 2
rješenje:
Objekt 1:
h 1 = 1/2 gt 1 2
2 = 1/2 = 1 2
( 2)(2) = gt22
4 = gt 1 2
4/g = t² / 1
t1 = √4 /g
Objekt 2:
h² = 1/2 gt²²
1 = 1/2 = 2 2
( 2)(1) = gt22
2 = gt 2 2
2/g = t² / 2
t² = √² /g
Omjer vremenskih intervala:
t1 : t2
√4/g : √2/g
(√4/g) 2 : (√2/g) 2
4/g : 2/g
4: 2
2: 1
5. Predmet ispušten s visine h iznad tla. Konačna brzina kada predmet udari u tlo je 10 m/s. Koji je vremenski interval da se dosegne ½ h iznad tla? Ubrzanje zbog gravitacije je 10 m/ s².
Poznato:
Konačna brzina (vt ) = 10 m/s
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s²
Željeno: Vremenski interval za postizanje 1/2 sata iznad tla
rješenje:
Visina h:
v t 2 = 2 gh
10 2 = 2 (10) h
100 = 20 sati
h = 100 / 20
h = 5 metara
Visina od 1/2 h = 1/2 (5 metara) = 2.5 metra. Vremenski interval potreban za postizanje 2.5 metara iznad tla:
h = 1/2 gt 2
2.5 = 1/2 (10) t²
2.5 = 5 t 2
t² = 2.5 / 5 = 0.5 = (0.25)(2)
t = √(0.25)(2) = 0.5√2 = 1/2 √2 sekunde
6.

Slobodni pad kokosa ( slika 1 ) i gibanje kugle koju je učenik bacio okomito prema gore do najviše točke t (slika e2). Odredite vrstu oba gibanja s.

rješenje:
Slika 1 = gibanje slobodnog pada = ubrzanje
Slika 2 = vertikalno kretanje = usporavanje
Točan odgovor je A.
7. Kamen slobodno pada sa zgrade. Vremenski interval potreban kamenu da padne na tlo je 3 sekunde, a ubrzanje zbog gravitacije je 10 m/s² . Odredite visinu zgrade.
A. 15 m
B. 20 m
Oko 30 m
D. 45 m
Poznato:
Vremenski interval (t) = 3 sekundi
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 ms -2
Traži se: Visina zgrade (v)
rješenje:
Poznato: vremenski interval (t) i ubrzanje zbog gravitacije (g), traži se: visina (h) pa koristimo jednadžbu slobodnog pada: h = ½ gt²
h = ½ (10)(3)
h = (5)(3)
h = 15 metara
Točan odgovor je A.
8. Plod slobodno pada sa stabla na visini od 12 m iznad tla. Ako je ubrzanje zbog gravitacije g = 10 m/s² i zanemari se trenje zraka, tada odredite visinu ploda iznad tla nakon 1 sekunde.
A. 7 m
B. 6 m
Oko 5 m
D. 4 m
Poznato:
Visina stabla (v) = 12 metara
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s²
Vremenski interval (t) = 1 sekunda
Željena visina: visina ploda iznad tla
rješenje:
Nakon 1 sekunde, voće slobodno pada do:
h = ½ gt 2 = ½ (10)(1) 2 = (5)(1) = 5 metara
Visina ploda iznad tla nakon 1 sekunde:
12 metara – 5 metara = 7 metara
Točan odgovor je A.
- Što je gibanje slobodnim padom?
Odgovor : Slobodni pad odnosi se na gibanje objekta pod utjecajem samo gravitacijske sile, bez ikakvih drugih sila (poput otpora zraka) koje na njega djeluju.
- Kako se ubrzanje zbog gravitacije, često predstavljeno kao , utjecati na slobodno padajući objekt?
Odgovor : Svi objekti u slobodnom padu blizu Zemljine površine osjećaju konstantno ubrzanje zbog gravitacije, , koje iznosi približno dolje. To znači da se brzina objekta povećava za taj iznos za svaku sekundu slobodnog pada.
- Ako je otpor zraka zanemariv, kako masa objekta utječe na njegovo ubrzanje slobodnog pada?
Odgovor : U nedostatku otpora zraka, masa objekta ne utječe na njegovo ubrzanje slobodnog pada. Svi objekti, bez obzira na njihovu masu, padat će s istim ubrzanjem zbog gravitacije, .
- Zašto se čini da astronauti lebde unutar Međunarodne svemirske postaje (ISS) ako je tamo još uvijek prisutna gravitacija?
Odgovor : Astronauti unutar ISS-a izgledaju kao da lebde ne zato što nema gravitacije, već zato što su i astronauti i ISS u kontinuiranom stanju slobodnog pada oko Zemlje. U biti padaju istom brzinom kao i ISS, stvarajući osjećaj bestežinskog stanja.
- Koja je razlika između težine i mase u kontekstu slobodnog pada?
Odgovor : Masa je mjera količine materije u objektu i ostaje konstantna bez obzira na njegovu lokaciju. Težina je, s druge strane, sila koja djeluje na objekt zbog gravitacije. Varira ovisno o gravitacijskom polju. Tijekom slobodnog pada, objekt se osjeća bestežinski jer na njega ne djeluje normalna sila, ali njegova masa ostaje nepromijenjena.
- Ako se objekt baci prema gore, što se događa s njegovom brzinom dok se diže? A što se događa kada počne padati natrag?
Odgovor : Kada se objekt baci prema gore, on usporava pod utjecajem gravitacije. Njegova brzina se smanjuje dok ne postane nula u svojoj najvišoj točki. Kako počinje padati natrag, ubrzava zbog gravitacije, povećavajući svoju brzinu u smjeru prema dolje.
- Kolika je terminalna brzina u kontekstu slobodnog pada?
Odgovor : Konačna brzina je konstantna maksimalna brzina koju dostiže padajući objekt kada se sila gravitacije prema dolje uravnoteži silom otpora zraka prema gore. U toj točki objekt više ne ubrzava i nastavlja padati konstantnom brzinom.
- Kako visina s koje objekt pada utječe na vrijeme potrebno da dosegne tlo?
Odgovor : Vrijeme potrebno da objekt dosegne tlo proporcionalno je kvadratnom korijenu visine s koje pada (pod pretpostavkom da nema otpora zraka). Objektu ispuštenom s veće visine trebat će više vremena da dosegne tlo nego onome ispuštenom s manje visine.
- Što se događa s potencijalnom energijom tijela dok slobodno pada pod utjecajem gravitacije?
Odgovor : Kako objekt slobodno pada pod utjecajem gravitacije, njegova potencijalna energija (u odnosu na tlo) se smanjuje. To smanjenje potencijalne energije pretvara se u kinetičku energiju, što uzrokuje povećanje brzine objekta.
- Ako se dva tijela različitog oblika, ali iste mase, ispuste s iste visine u vakuumu, koje će prvo udariti o tlo?
Odgovor : U vakuumu, gdje nema otpora zraka, oba objekta će istovremeno udariti o tlo. Njihov oblik neće biti važan jer na njih djeluje samo gravitacija, a njihove mase su iste.