Movemento de dous corpos con aceleracións iguais sobre unha superficie horizontal rugosa coa forza de rozamento: problemas e solucións

1. A masa da caixa 1 é de 2 kg, a masa da caixa 2 é de 4 kg, a aceleración da gravidade é de 10 m/s² e a magnitude da forza F é de 40 newtons. O coeficiente de fricción cinética entre a caixa 1 e o chan é de 0.2 e o coeficiente de fricción cinética entre a caixa 2 e o chan é de 0.3. Calcula (a) a magnitude e a dirección da aceleración da caixa (b) a magnitude da forza exercida pola caixa 1 sobre a caixa 2 (F12 ) e a magnitude da forza exercida pola caixa 2 sobre a caixa 1 (F21 ).

Movemento de dous corpos coas mesmas aceleracións sobre unha superficie horizontal rugosa con forza de rozamento - problemas e solucións 1

solución

Movemento de dous corpos coas mesmas aceleracións sobre unha superficie horizontal rugosa con forza de rozamento - problemas e solucións 2

Coñecido:

Masa da caixa 1 (m² ) = 2 kg

Masa da caixa 2 (m² ) = 4 kg

Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s² ,

A forza F = 40 Newtons,

Coeficiente de fricción cinética entre a caixa 1 e o chan ( μ k1 ) = 0.2

Coeficiente de fricción cinética entre a caixa 2 e o chan ( μ k2 ) = 0.3

O peso da caixa 1 (w 1 ) = m 1 g = (2)(10) = 20 Newtons

O peso da caixa 2 (w² ) = m² g = (4)(10) = 40 Newtons

A forza normal exercida sobre a caixa 1 (N1 ) = w1 = 20 Newtons

A forza normal exercida sobre a caixa 2 (N2 ) = w2 = 40 Newtons

A forza de fricción cinética exercida sobre a caixa 1 (f k1 ) = ( μ k1 )(N 1 ) = (0.2)(20) = 4 Newtons

A forza de fricción cinética exercida sobre a caixa 2 (f k2 ) = ( μ k1 )(N 2 ) = (0.3)(40) = 12 Newtons

Solución:

(a) Magnitude e dirección da aceleración da caixa

ΣF = ma

F – f k1 – f k2 = (m1 + m2 ) a

40 – 4 – 12 = (2 + 4) a

24 = 6 unha

a = 24 / 6

a = 4 m/ s²

Dirección da aceleración = dirección da forza neta = cara á dereita.

(b) Magnitude da forza exercida pola caixa 1 sobre a caixa 2 (F12 ) e magnitude da forza exercida pola caixa 2 sobre a caixa 1 (F21 ).

Calcula a magnitude de F 12 :

ΣF = ma

F 12 – f k2 = (m² ) a

F12 – 12 = (4)(4)

F 12 – 12 = 16

F12 = 16 + 12

F12 = 28 Newtons

F 12 e F 21 son forzas de acción e reacción que actúan sobre os diferentes obxectos. F 12 e F 21 teñen a mesma magnitude e dirección oposta.

F12 = 28 Newtons = F21 = 28 Newtons.

[irp]

2. A masa da caixa 1 é de 2 kg, a masa da caixa 2 é de 4 kg, a aceleración da gravidade é de 10 m/s² e a forza F é de 40 N. O coeficiente de fricción cinética entre a caixa 1 e o chan é de 0.2 e o coeficiente de fricción cinética entre a caixa 2 e o chan é de 0.3. Determina (a) A magnitude e a dirección da aceleración (b) A tensión na corda que conecta as caixas. Ignora a masa da corda.

Movemento de dous corpos coas mesmas aceleracións sobre unha superficie horizontal rugosa con forza de rozamento - problemas e solucións 3

Coñecido:

Masa da caixa 1 (m² ) = 2 kg

Masa da caixa 2 (m² ) = 4 kg

Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s² ,

A forza F = 40 Newtons,

O coeficiente de fricción cinética entre a caixa 1 e o chan é 0.2 ( μ k1 ) = 0.2

O coeficiente de fricción cinética entre a caixa 2 e o chan é 0.2 ( μ k2 ) = 0.3

O peso da caixa 1 (w² ) = m² g = (2)(10) = 20 Newtons

O peso da caixa 2 (w² ) = m² g = (4)(10) = 40 Newtons

A forza normal exercida sobre a caixa 1 (N1 ) = w1 = 20 Newtons

A forza normal exercida sobre a caixa 2 (N2 ) = w2 = 40 Newtons

A forza de fricción cinética exercida sobre a caixa 1 (f k1 ) = ( μ k1 )(N 1 ) = (0.2)(20) = 4 Newtons

A forza de fricción cinética exercida sobre a caixa 2 (f k2 ) = ( μ k1 )(N 2 ) = (0.3)(40) = 12 Newtons

Solución:

(a) magnitude e dirección da aceleración

ΣF = ma

F – f k1 – f k2 = (m1 + m2 ) a

40 – 4 – 12 = (2 + 4) a

24 = 6 unha

a = 24 / 6

a = 4 m/ s²

A magnitude da aceleración é de 4 m/s² , a dirección da aceleración = dirección da forza neta = cara á dereita.

(b) Tensión na corda

As forzas que actúan sobre a caixa 1 na dirección horizontal son a tensión 1 (T 1 ) cara á dereita e a forza de fricción cinética 1 (f k1 ) cara á esquerda. Aplica a segunda lei de Newton:

ΣF = ma

T 1 – f k 1 = m 1 a

T1 – 4 = (2)(4)

T1 – 4 = 8

T1 = 8 + 4 = 12 Newtons

As forzas que actúan sobre a caixa 2 na dirección horizontal son a tensión 2 (T 2 ) cara á esquerda e a forza de fricción cinética 2 (f k2 ) cara á dereita. Aplica a segunda lei de Newton :

ΣF = ma

F – T² – f k² = m² a

40 – T2 – 12 = (4)(4)

28 – T2 = 16

T2 = 28 – 16 = 12 Newtons

A tensión na corda que conecta as caixas = T1 = T2 = T = 12 Newtons.

[irp]

[wpdm_package id='493′]

  1. Masa e peso
  2. Forza normal
  3. Segunda lei do movemento de Newton
  4. forza de fricción
  5. Movemento sobre unha superficie horizontal sen forza de fricción
  6. Movemento de dous corpos coa mesma aceleración sobre unha superficie horizontal rugosa con forza de rozamento.
  7. Movemento nun plano inclinado sen forza de rozamento
  8. Movemento nun plano inclinado rugoso con forza de rozamento
  9. Movemento nun ascensor
  10. Movemento de corpos conectados por cordas e poleas
  11. Dous corpos coa mesma aceleración
  12. Redondeo dunha curva plana: dinámica do movemento circular
  13. Arredonamento dunha curva peraltada: dinámica do movemento circular
  14. Movemento uniforme nun círculo horizontal
  15. Forza centrípeta no movemento circular uniforme

Deixe un comentario