1. A masa do obxecto 1 é de 2 kg, a masa do obxecto 2 é de 4 kg, a aceleración da gravidade é de 10 m/s² e a magnitude da forza F é de 12 Newtons. Determina a magnitude e a dirección da aceleración dos obxectos.

Coñecido:
m₁ = 2 kg, m₂ = 4 kg, g = 10 m/s₂ , F = 12 newtons
Buscase : un/unha
Solución:
Σ F = ma
F = (m1 + m2 ) a
12 = (2 + 4) a
12 = 6 unha
a = 12 / 6
a = 2 m/ s²
A magnitude da aceleración é de 2 m/s² , a dirección da aceleración = dirección da forza neta = cara á dereita.
[irp]
2. A masa do obxecto 1 é de 2 kg, a masa do obxecto 2 é de 4 kg, a aceleración da gravidade é de 10 m/s² e a magnitude da forza F é de 24 N. Determina a magnitude e a dirección da aceleración.

Coñecido:
m₁ = 2 kg, m₂ = 4 kg, g = 10 m/s₂ , F = 24 newtons
Buscada: aceleración (a)
Solución:
Σ F = ma
F = (m1 + m2 ) a
24 = (2 + 4) a
24 = 6 unha
a = 24 / 6
a = 4 m/ s²
A dirección da aceleración = a dirección da forza neta = cara á dereita.
[irp]
[wpdm_package id='474′]
- Masa e peso
- Forza normal
- Segunda lei do movemento de Newton
- forza de fricción
- Movemento sobre unha superficie horizontal sen forza de rozamento
- O movemento de dous corpos coa mesma aceleración sobre unha superficie horizontal rugosa coa forza de rozamento
- Movemento no plano inclinado sen forza de rozamento
- Movemento no plano inclinado rugoso coa forza de rozamento
- Movemento nun ascensor
- O movemento dos corpos está conectado por cordas e poleas
- Dous corpos coa mesma aceleración
- Redondeo dunha curva plana: dinámica do movemento circular
- Arredonamento dunha curva peraltada: dinámica do movemento circular
- Movemento uniforme nun círculo horizontal
- Forza centrípeta no movemento circular uniforme