Aplicación da lei do movemento de Newton nun ascensor: problemas e solucións

1. Unha persoa de 50 kg nun ascensor. Aceleración da gravidade = 10 m/s² . Determina a forza normal exercida polo ascensor sobre o obxecto se:

(a) o ascensor está en repouso

(b) o ascensor móvese cara abaixo a unha velocidade constante

(c) o ascensor acelerou cara arriba cunha aceleración constante 5/ s²

(d) o ascensor acelerou cara abaixo a unha velocidade constante de 5 m/ s²

(e) ascensor en caída libre

solución

Aplicación da lei do movemento de Newton en ascensores: problemas e solucións 1Coñecido:

Masa dunha persoa (m) = 50 kg

Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²

Peso (w) = mg = (50)(10) = 500 newtons

Buscada: A forza normal (N)

Solución:

(a) o ascensor está en repouso

O ascensor está en repouso, polo que non hai aceleración (a = 0)

Escollemos a dirección ascendente na dirección positiva e a dirección descendente na dirección negativa.

Σ F = ma

N – w = 0

N = w

N = 500 Newtons

(b) o ascensor móvese cara abaixo a unha velocidade constante

Velocidade constante, polo que non hai aceleración (a = 0)

Escollemos a dirección ascendente na dirección positiva e a dirección descendente na dirección negativa.

Σ F = ma

N – w = 0

N = w

N = 500 Newtons

(c) o ascensor acelerou cara arriba a unha velocidade constante de 5 m/ s²

A dirección da aceleración é cara arriba, polo que escollemos a dirección positiva, que é cara arriba.

N – w = ma

N = w + ma

N = 500 + (50)(5)

N = 500 + 250

N = 750 Newtons

A persoa sente o chan empuxando cara arriba con máis forza que cando o ascensor está parado ou movéndose a unha velocidade constante.

Se a persoa se coloca nunha báscula, esta le a magnitude da forza descendente exercida pola persoa enriba da báscula. Segundo a terceira lei de Newton, isto é igual á magnitude da forza normal ascendente exercida pola báscula sobre a persoa.

(d) o ascensor acelerou cara abaixo a unha velocidade constante de 5 m/ s²

A dirección da aceleración é descendente, polo que escollemos a dirección positiva, que é descendente.

w – N = ma

N = w – ma

N = 500 – (50)(5)

N = 500 – 250

N = 250 Newtons

O peso da persoa é de 250 N, menos que o peso real w = 500 N.

(e) ascensor en caída libre

A caída libre significa que a aceleración do ascensor é a mesma que a aceleración debida á gravidade. A magnitude da aceleración debida á gravidade é de 9,8 m/s² , a súa dirección é cara abaixo, cara ao centro da Terra. A velocidade aumenta linealmente no tempo en 9,8 m/s cada segundo.

A dirección da aceleración é descendente, polo que escollemos a dirección positiva, que é descendente.

w – N = ma

N = w – ma

N = 500 – (50)(10)

N = 500 – 500

N = 0

[irp]

2. Determina a tensión nun cable de ascensor. A masa do ascensor = 2000 kg.

(a) o ascensor está en repouso

(b) o ascensor acelerou cara abaixo a unha velocidade constante de 5 m/ s²

(c) o ascensor acelerou cara arriba a unha velocidade constante de 5 m/ s²

(d) ascensor en caída libre

Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²

solución

Aplicación da lei do movemento de Newton en ascensores: problemas e solucións 2Coñecido:

Masa do ascensor (m) = 2000 kg

Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²

peso (w) = mg = (2000)(10) = 20,000 newtons

Buscada: A forza de tensión (T)

Solución:

(a) o ascensor está en repouso

o ascensor está en repouso, polo que non hai aceleración (a = 0)

Escollemos a dirección ascendente como a dirección positiva e a dirección descendente como a dirección negativa.

Σ F = ma

T – w = 0

T = w

T = 20,000 Newtons

Tensión no cable (T) = peso do ascensor (w) = 20,000 Newtons

(b) o ascensor acelerou cara abaixo a unha velocidade constante de 5 m/ s²

A dirección da aceleración é descendente, polo que escollemos a dirección positiva, que é descendente.

w – T = ma

T = w – ma

T = 20,000 – (2000)(5)

T = 20,000 – 10,000

T = 10,000 Newtons

c) o ascensor acelerou cara arriba a unha velocidade constante de 5 m/ s²

A dirección da aceleración é descendente, polo que escollemos a dirección positiva, que é cara arriba.

T – w = ma

T = w + ma

T = 20,000 + (2000)(5)

T = 20,000 + 10,000

T = 30,000 Newtons

(d) ascensor en caída libre

A dirección da aceleración é descendente, polo que escollemos a dirección positiva, que é descendente.

w – T = ma

T = w – ma

T = 20,000 – (2000)(10)

T = 20,000 – 20,000

T = 0

[wpdm_package id='482′]

  1. Masa e peso
  2. Forza normal
  3. Segunda lei do movemento de Newton
  4. forza de fricción
  5. Movemento sobre unha superficie horizontal sen forza de rozamento
  6. O movemento de dous corpos coa mesma aceleración sobre unha superficie horizontal rugosa con forza de rozamento
  7. Movemento nun plano inclinado sen forza de rozamento
  8. Movemento no plano inclinado rugoso coa forza de rozamento
  9. Movemento nun ascensor
  10. O movemento dos corpos está conectado por cordas e poleas
  11. Dous corpos coa mesma aceleración
  12. Redondeo dunha curva plana: dinámica do movemento circular
  13. Arredonamento dunha curva peraltada: dinámica do movemento circular
  14. Movemento uniforme nun círculo horizontal
  15. Forza centrípeta no movemento circular uniforme

Deixe un comentario