3 preguntas sobre a ecuación de impulso
1. Un coche cunha masa de 250 kg móvese a unha velocidade de 72 km/hora e logo acelera cunha forza constante de xeito que en 5 segundos a súa velocidade chega a 80 km/hora. Determina o impulso durante 5 segundos.
Coñecido:
Masa do coche (m) = 250 kg
Velocidade inicial (v o ) = 72 km/h = 20 m/s
Velocidade final (vt ) = 80 km/h = 22 m/s
Intervalo de tempo (t) = 5 segundos
Buscase: Determinar o impulso (I)
Solución:
Fórmula do impulso: Impulso = Cambio na cantidade de movemento
I = Δp
I = m (vt – v o ) = (250)(22 – 20) = (250)(2)
I = 500 kg m/s
2. Un obxecto cunha masa de 0.4 kg que se move inicialmente a unha velocidade de 20 m/s é detido por unha forza constante de 50 N nun determinado tempo. Cal é a magnitude do impulso?
Coñecido :
Masa (m) = 0.4 kg
Velocidade (v o ) = 20 m/s
Velocidade final (vt ) = 0 m/s
Forza (F) = 50 N
Buscase: Impulso (I)
Solución:
Fórmula do impulso: Impulso = Cambio na cantidade de movemento
I = Δp
I = m (vt – v o ) = (0,4)(0 – 20) = (0,4)(-20)
I = 8 kg m/s
3. Un obxecto con masa m móvese a unha velocidade constante v, polo que o impulso do obxecto é…
solución
Impulso = cambio no momento. O momento cambia cando cambia a masa ou a velocidade. Entón, se a velocidade e a masa son constantes, non hai cambio no momento. Polo tanto, non hai impulsos.