Exemplo de movemento lineal uniformemente acelerado

10 exemplos de movemento lineal uniformemente acelerado

1. O coche está inicialmente parado. Despois de 10 segundos, a velocidade do coche aumenta a 20 m/s. Determina a aceleración do coche!
Discusión
Sen fórmula (usa a lóxica) :
A velocidade do coche cambia a 20 m/s despois de 10 segundos. Isto significa que a velocidade do coche aumenta en 2 m/s cada segundo. Polo tanto, a aceleración do coche é de 2 m/s por segundo = 2 m/s por segundo = 2 m/s2.
Usando a fórmula :
Sábese que:
Velocidade inicial (vo) = 0 (o coche está parado)
Intervalo de tempo (t) = 10 segundos
Velocidade final (vt) = 20 m/s
Pregunta: aceleración do coche (a)
Resposta:
Porque se sabe que voent, t e preguntoulle a, entón use a fórmula GLBB vt = vo + en
vt = vo + en
20 = 0 + (a)(10)
20 = 10 unha
a = 20 / 10
a = 2 m/s2
A magnitude da aceleración do coche é de 2 m/s2Isto significa que a velocidade do coche aumenta en 2 m/s cada segundo.

2. O coche móvese inicialmente a unha velocidade de 30 m/s, reducindo a súa velocidade ata que se detén despois de 10 segundos. A magnitude da desaceleración do coche é...
Discusión
Sen fórmula (usa a lóxica):
A velocidade do coche diminúe de 30 m/s a 0 m/s en 10 segundos. Isto significa que a velocidade do coche diminúe 3 m/s cada segundo. Polo tanto, a desaceleración do coche é de 2 m/s por segundo = 3 m/s.2.
Usando a fórmula:
Sábese que:
Velocidade inicial (vo) = 30 m/s
Velocidade final (vt) = 0
Intervalo de tempo (t) = 10 segundos
Pregunta: desaceleración (a)?
Resposta:
Porque se sabe que voent, t e preguntoulle a, entón use a fórmula GLBB vt = vo + en
vt = vo + en
0 = 30 + (a)(10)
– 30 = 10 a
a = – 30 / 10
a = 3 m/s2
A magnitude da aceleración do coche é de -3 m/s2Isto significa que a velocidade do coche diminúe 3 m/s cada segundo. O signo negativo indica que a velocidade do coche diminúe.

3. Un obxecto que está inicialmente en repouso móvese cunha aceleración constante de 4 m/s.2Determina a velocidade e a distancia percorrida despois de 10 segundos.
Discusión
(a) Velocidade
Aceleración 4 m/s2 Isto significa que a velocidade do obxecto aumenta en 4 m/s cada segundo. Despois de 2 segundos, a velocidade do obxecto pasa a ser de 8 m/s. Despois de 10 segundos, a velocidade do obxecto pasa a ser de 40 m/s.
(b) Distancia percorrida
Velocidade inicial (vo) = 0
Velocidade final (vt) = 40 m/s
a = 4 m/s2

Quilometraxe:
s = vo t + ½ en2 = 0 + ½ (4)(10)2) = (2)(100) = 200 metros
4. Un obxecto que se move inicialmente a unha velocidade constante de 10 m/s experimenta unha desaceleración constante de 2 m/s.2 ata que pare. Determina o intervalo de tempo e a distancia que percorre o coche antes de parar.
Discusión
Sábese que:
Velocidade inicial (vo) = 10 m/s
Aceleración (a) = -2 m/s2 (se está a diminuír a velocidade, dáselle un signo negativo)
Velocidade final (vt) = 0 (o obxecto deixa de moverse)
Pregunta: intervalo de tempo e distancia percorrida antes de que o coche pare.
Resposta:
(a) Intervalo de tempo
Porque se sabe que voent, a e pediu a t que logo use a fórmula GLBB vt = vo + en
vt = vo + en
0 = 10 + (-2)(t)
0 = 10 – 2 t
10 = 2 t
t = 10 / 2 = 5 segundos
Intervalo de tempo antes de parar = 5 segundos.
(b) Distancia percorrida
vt2 = vo2 + 2 eixes
0 = 102 + 2(-2) segundos
0 = 100 – 4 segundos
100 = 4 segundos
s = 100 / 4 = 25 metros
A distancia que percorreu o coche antes de deterse foi de 25 metros

5. Un coche que se move inicialmente a unha velocidade de 40 m/s experimenta unha desaceleración constante de 4 m/s.2Determina a velocidade e a distancia percorrida polo coche despois de experimentar unha desaceleración durante 10 segundos.
Discusión
Sábese que:
Velocidade inicial (vo) = 40 m/s
Aceleración (a) = -4 m/s2
Intervalo de tempo (t) = 10 segundos
Preguntado: velocidade (v)t) e distancia (s) despois da desaceleración durante 10 segundos
Resposta:
(a) Velocidade final
vt = vo + en = 40 + (-4)(10) = 40 – 40 = 0 m/s
Despois de desacelerar durante 10 segundos, a velocidade do coche cambia a 0 ou o coche para.
(b) Distancia percorrida
s = vo t + ½ en2 = (40)(10) + ½ (-4)(10)2) = 400 + (-2)(100) = 400 – 200 = 200 metros
A distancia que percorre o coche despois de desacelerar durante 10 segundos ata parar é de 200 metros.
6. A velocidade (v) dun obxecto que se move en liña recta é proporcional ao tempo (t), como se mostra no gráfico v-t. A distancia percorrida polo obxecto en 5 s é…

Exemplo de movemento lineal uniformemente acelerado - 1Discusión
Distancia percorrida (s) = vt = (10-0)(5-0) = (10)(5) = 50 metros
7. O gráfico do lado representa o movemento dun coche que se move en liña recta a unha velocidade constante. A distancia percorrida polo coche en 4 segundos é….

Exemplo de movemento lineal uniformemente acelerado - 2Discusión
Distancia percorrida = área do cadrado + área do triángulo
Distancia percorrida = (8-0)(8-0) + ½ (16-8)(8-0) = (8)(8) + ½ (8)(8) = 64 + 32 = 96 metros
8. O gráfico do lado mostra un coche que se move en liña recta a unha velocidade constante. A distancia percorrida polo coche en 4 segundos é….

Exemplo de movemento lineal uniformemente acelerado - 3Discusión
Distancia percorrida = área do triángulo = ½ (4-0)(8-0) = ½ (4)(8) = 16 metros

9. Observa a seguinte táboa!

Debate sobre o Exame Nacional de Física de Ensino Secundario 2015-9

A táboa anterior mostra tres obxectos que se moven en liña recta a unha velocidade constante percorrendo a mesma distancia. A velocidade final P e a velocidade inicial Q dos obxectos son...

A. 20 ms -1 e 20 ms -1

B. 20 ms -1 e 28 ms -1

C. 20 ms -1 e 40 ms -1

D. 40 ms -1 e 20 ms -1

E. 40 ms -1 e 40 ms -1

Discusión

A distancia percorrida é a mesma, polo que primeiro calcula a distancia percorrida polo obxecto número 3.

Distancia percorrida polo obxecto número 3:

Sábese que:

Velocidade inicial (v o ) = 0 m/s

Velocidade final (vt ) = 30 m/s

Aceleración (a) = 3 m/ s²

Pregunta : Distancia

Resposta:

v t² = v o² + 2 cando

v t² – v o² = 2 cando

30 2 – 0 2 = 2 (3) segundos

900 – 0 = 6 segundos

900 = 6 segundos

s = 900 / 6

s = 150 metros

Velocidade final do obxecto número 1:

Sábese que:

Velocidade inicial (v o ) = 20 m/s

Aceleración (a) = 4 m/ s²

Distancia (s) = 150 metros

Pregunta : Velocidade final ( vt )

Resposta:

v t² = v o² + 2 cando

v t² = 20² + 2 (4)(150)

v t² = 400 + 1200

v t² = 1600

vt = 40 m/s

Velocidade inicial do obxecto número 2:

Sábese que:

Velocidade final (vt ) = 50 m/s

Aceleración (a) = 3 m/ s²

Distancia (s) = 150 metros

Pregunta : Velocidade inicial (v o )

Resposta:

v t² = v o² + 2 cando

v t² – 2 cando = v o²

50 2 – 2(3)(150) = v o 2

2500 – 900 = v o 2

1600 = v o 2

v o = 40 m/s

A resposta correcta é E.

10. Tres obxectos móvense en liña recta a unha velocidade constante sobre unha superficie plana. Os tres obxectos móvense coa mesma aceleración. As magnitudes dos tres obxectos despois de moverse durante 10 s móstranse na seguinte táboa:

Debate sobre o Exame Nacional de Física de Ensino Secundario 2015-10

Os datos P e Q da táboa teñen o valor…

A. 6 e 140

B. 6 e 120

C. 4 e 120

D. 4 e 100

E. 1 e 100

Discusión

A aceleración dos tres obxectos é a mesma, polo tanto, primeiro calcula a aceleración do obxecto 1.

Aceleración do obxecto 1:

Sábese que:

Velocidade inicial (v o ) = 2 m/s

Velocidade final (vt ) = 22 m/s

Distancia (s) = 120 metros

Pregunta : Distancia

Resposta:

v t² = v o² + 2 cando

v t² – v o² = 2 cando

22 2 – 2 2 = 2 a (120)

484 – 4 = 240 unidades

480 = 240 unha

a = 480/240

a = 2 m/ s²

Velocidade inicial do obxecto 2:

Sábese que:

Aceleración (a) = 2 m/ s²

Velocidade final (vt ) = 24 m/s

Distancia (s) = 140 metros

Pregunta : Velocidade inicial (v o )

Resposta:

v t² = v o² + 2 cando

24 2 = v o 2 + 2 (2)(140)

576 = v₂ + 560

576 – 560 = v o 2

16 = v o 2

v o = 4 m/s

Distancia do obxecto 3:

Sábese que:

Velocidade inicial (v o ) = 0 m/s

Velocidade final (vt ) = 20 m/s

Aceleración (a) = 2 m/ s²

Preguntado : Distancia ( s )

Resposta:

v t² = v o² + 2 cando

20 2 = 0 2 + 2 (2) s

20 2 = 2 (2) segundos

400 = 4 segundos

s = 400/4

s = 100 metros

A resposta correcta é D.

Preguntas sobre o movemento lineal uniformemente acelerado

1. O coche está inicialmente parado. Despois de 5 segundos, a velocidade do coche aumenta a 15 m/s. Determina a aceleración do coche!
2. O coche móvese inicialmente a unha velocidade de 24 m/s, reducindo a súa velocidade ata que se detén despois de 3 segundos. A magnitude da desaceleración do coche é...
3. Un obxecto que está inicialmente en repouso móvese cunha aceleración constante de 5 m/s.2Determina a velocidade e a distancia percorrida despois de 10 segundos.
4. Un obxecto que se move inicialmente a unha velocidade constante de 5 m/s experimenta unha desaceleración constante de 5 m/s.2 ata que pare. Determina o intervalo de tempo e a distancia que percorre o coche antes de parar.
5. Un coche que se move inicialmente a unha velocidade de 30 m/s experimenta unha desaceleración constante de 5 m/s.2Determina a velocidade e a distancia percorrida polo coche despois de experimentar unha desaceleración durante 5 segundos.
6. A velocidade (v) dun obxecto que se move en liña recta é proporcional ao tempo (t), como se mostra no gráfico v-t. A distancia percorrida polo obxecto en 10 s é…

Preguntas sobre movemento lineal uniformemente acelerado - 17. O gráfico do lado representa o movemento dun coche que se move en liña recta a unha velocidade constante. A distancia percorrida polo coche en 4 segundos é….

Preguntas sobre movemento lineal uniformemente acelerado - 28. O gráfico do lado mostra un coche que se move en liña recta a unha velocidade constante. A distancia percorrida polo coche en 4 segundos é….

Preguntas sobre movemento lineal uniformemente acelerado - 3

[Galego: Aceleración constante: problemas e solucións ]

Deixar un comentario