1. Objektu zilindriko huts bat (I = m R 2 ) plano inklinatu zakar batean gora irristatu gabe biratzen da, 10 m/s-ko hasierako abiadurarekin. Plano inklinatuak θ kota-angelua du, tan θ = 0.75 dena. g = 10 ms -2 grabitazio-azelerazioa bada , objektuaren abiadura 5 ms -1 -ra murrizten bada , objektuaren distantzia plano inklinatuan …
Ezaguna:
Zilindro hutsaren inertzia-momentua (I) = m R 2
Kota angelua = θ , non tan θ = 0.75 = 75/100 = opp / adj
Sin θ = opp / hyp = 75/125 = 3/5 = 0.6
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Hasierako abiadura (v o ) = 10 m/s
Azken abiadura (vt ) = 5 m/s
Bilatzen da: Distantzia 
irtenbidea:
Kalkulatu zilindroak lortutako altuera energia mekanikoaren kontserbazioaren ekuazioa erabiliz.

Hasierako altuera (h o ) = 0 metro
Hasierako abiadura (v o ) = 10 m/s
Azken abiadura (v t ) = 5 m/s
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²

Zilindroak 7.5 metroko altuera du.
Zilindroak egindako distantzia:

Zilindroak egindako distantzia 12.5 metrokoa da.
Erantzun zuzena A da.
Ekuazioaren deskribapena:
o = hasierakoa, t = amaierakoa, ME = energia mekanikoa , PE = energia potentziala, KE = energia zinetikoa , m = masa , g = grabitatearen azelerazioa, h = altuera, v = abiadura lineala, ω = abiadura angeluarra , I = inertzia momentua, R = zilindroaren erradioa
2. 3 kg-ko masa duen zilindro solido bat (I = ½ m R 2 ) plano inklinatu zakar batetik irristatu gabe biratzen da, θ kota-angelua eta sin θ = 0.6 dituena. g = 10 ms -2 grabitazio - azelerazioa bada eta objektuaren hasierako abiadura 10 m/s bada, orduan objektuak zeharkatutako plano inklinatuaren luzera…
Ezaguna:
Zilindro solidoaren inertzia-momentua (I) = ½ m R 2
Zilindroaren masa = 3 kg
Hasierako abiadura (v o ) = 10 m/s
Azken abiadura (v t ) = 0 m/s (objektua gelditu egiten da)
Kota-angelua ( θ ) = θ , non sin θ = 0.6 = 6/10 = opp/hyp
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Nahi dena: Objektuak egindako plano inklinatuaren luzera
irtenbidea:
Kalkulatu zilindroak lortutako altuera energia mekanikoaren kontserbazioaren ekuazioa erabiliz.


Hasierako altuera (h o ) = 0 metro
Hasierako abiadura (v o ) = 10 m/s
Azken abiadura (v t ) = 0 m/s (objektua gelditu egiten da)
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²

Zilindroak 7.5 metroko altuera du.
Zilindroak egindako distantzia:

Zilindroak egindako distantzia 12.5 metrokoa da.
3. R erradioko objektu zilindriko huts bat (I = m R 2 ) plano inklinatu zakar batean gora irristatu gabe biratzen da, α angeluarekin, non sin α = 0.8 den. g = 10 ms -2 grabitazio-azelerazioa eta hasierako abiadura 8 ms -1 badira , objektuak gelditu aurretik lortutako plano inklinatuaren luzera…
Ezaguna:
Zilindro solidoaren inertzia-momentua (I) = m R 2
Hasierako abiadura (v o ) = 8 m/s
Azken abiadura (v t ) = 0 m/s (objektua gelditu egiten da)
Plano inklinatuaren kota-angelua ( θ ) = θ , non sin θ = 0.8
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²
Nahi den distantzia: Zilindroak egindako distantzia
irtenbidea:
Kalkulatu zilindroak lortutako altuera energia mekanikoaren kontserbazioaren ekuazioa erabiliz.


Hasierako altuera (h o ) = 0 metro
Hasierako abiadura (v o ) = 8 m/s
Azken abiadura (v t ) = 0 m/s
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/ s²

Zilindroak 6.4 metroko altuera du.
Zilindroak egindako distantzia:

Zilindroak egindako distantzia 8 metrokoa da.