Partikularen inertzia momentua
1. 100 gramoko pilota bat 30 cm-ko luzera duen soka baten mutur batera konektatuta. Zein da pilotaren inertzia-momentua AB biraketa-ardatzaren inguruan? Ez egin kasurik sokaren masari.
Ezaguna:
AB-n biraketa-ardatza
Bolaren masa (m) = 100 gramo = 100/1000 = 0.1 kg
Bolaren eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r) = 30 cm = 0.3 m
Bilatzen dena: Bolaren inertzia momentua (I)
irtenbidea:
I = mr² = (0.1 kg)(0.3 m) ²
I = (0.1 kg)(0.09 m² )
I = 0.009 kg m²
[irp]
2. 100 gramoko bola bat, m 1 , eta 200 gramoko bola bat, m 2 , 60 cm-ko luzera duen haga batez lotuta. Hagaren masa ez da kontuan hartzen. Errotazio-ardatza hagaren erdian dago. Zein da pilotaren inertzia-momentua errotazio-ardatzarekiko?
Ezaguna:
Bolaren masa 1 (m1 ) = 100 gramo = 100/1000 = 0.1 kg
1. bolaren eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Bolaren masa (m² ) = 200 gramo = 200/1000 = 0.2 kg
2. bolaren eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia ( r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Bilatzen dena: bolen inertzia momentua
Erantzuna:
I = m₁ r₁₂ + m₂ r₂₂
I = (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.2 kg)( 0.3 m) ²
I = (0.1 kg)( 0.09 m² ) + (0.2 kg)( 0.09 m² )
I = 0.009 kg m² + 0.018 kg m²
I = 0.027 kg m²
[irp]
3. 200 gramoko bola bat, m1 , eta 100 gramoko bola bat, m2 , 60 cm-ko luzera duen haga batez lotuta. Ez kontuan hartu hagatxoaren masa. Errotazio-ardatza m2 bola- n dago . Zein da bolen inertzia-momentua? Ez kontuan hartu hagatxoaren masa.
Ezaguna:
Bolaren masa 1 (m1 ) = 200 gramo = 200/1000 = 0.2 kg
1. bolaren eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r1 ) = 60 cm = 60/100 = 0.6 m
Bolaren 2. masa (m² ) = 100 gramo = 100/1000 = 0.1 kg
2. bolaren eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r2 ) = 0 m
Bilatzen dena: Bolen inertzia momentua
irtenbidea:
I = m₁ r₁₂ + m₂ r₂₂
I = (0.2 kg)( 0,6 m) ² + (0.2 kg)(0 ) ²
I = (0.2 kg)( 0.36 m² ) + 0
I = 0.072 kg m²
[irp]
4. Bola bakoitzaren masa 100 gramokoa da, soka batez lotuta. Sokaren luzera 60 cm-koa da eta zabalera 30 cm-koa. Zein da bolaren inertzia-momentua biraketa-ardatzaren inguruan? Ez kontuan hartu sokaren masa.
Ezaguna:
Bolaren masa = m1 = m2 = m3 = m4 = 100 gramo = 100/1000 = 0.1 kg
Bolaren eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
2. bolaren eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
3. bolaren eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r3 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
4. bolaren eta biraketa-ardatzaren arteko distantzia (r4 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m
Ezaguna: Inertzia momentua
irtenbidea:
Ni = m1 r12 + m2 r22 + m3 r32 + m4 r42
I = (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.1 kg)( 0.3 m) ² + (0.1 kg)(0.3 m) ² + (0.1 kg)(0.3 m) ²
I = (0.1 kg)( 0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² ) + (0.1 kg)(0.09 m² )
I = 0.036 kg m²
[irp]
Objektu zurrun baten inertzia momentua
5. Zein da 2 kg-ko eta 2 m-ko luzera duen haga uniforme baten inertzia-momentua? Errotazio-ardatza hagaren erdian dago.
Ezaguna:
Hagaren masa (M) = 2 kg
Hagaren luzera (L) = 2 m
Bilatzen dena: Inertzia momentua
irtenbidea:
Inertzia-momentuaren formula, errotazio-ardatza haga uniforme luzearen erdian dagoenean:
I = (1/12) ML2
I = (1/12) (2 kg)( 2 m) 2
I = (1/12) (2 kg)(4 m² )
I = (1/12)(8 kg m² )
I = 8/12 kg m²
I = 2/3 kg m²
[irp]
6. Zein da 2 kg-ko eta 2 m-ko luzera duen haga uniforme baten inertzia-momentua? Errotazio-ardatza hagaren mutur batean dago.
Ezaguna:
Hagaren masa (M) = 2 kg
Haga zurrunaren luzera (L) = 2 m
Bilatzen dena: Inertzia momentua
irtenbidea:
Inertzia-momentuaren formula, errotazio-ardatza hagatxoaren mutur batean dagoenean:
I = (1/3) ML2
I = (1/3) (2 kg)( 2 m) 2
I = (1/3) (2 kg)(4 m² )
I = (1/3)(8 kg m² )
I = 8/3 kg m²
[irp]
7. 0.1 m-ko erradioa duen 10 kg-ko zilindro solido bat. Errotazio-ardatza zilindro solidoaren erdian dago, beheko irudian erakusten den bezala. Zein da zilindroaren inertzia-momentua?
Ezaguna:
Zilindro solidoaren masa (M) = 10 kg
Zilindroaren erradioa (L) = 0.1 m
Bilatzen dena: Inertzia momentua
Bilatzen dena: Inertzia momentua
irtenbidea:
Inertzia-momentuaren formula, biraketa-ardatza zilindroaren erdian dagoenean:
I = (1/2) MR2
I = (1/2) (10 kg)(0.1 m) ²
I = (1/2) (10 kg)(0.01 m² )
I = (1/2)(0.1 kg m² )
I = 0.05 kg m²
8. 0.1 m-ko luzera duen 20 kg-ko esfera uniforme bat. Esferaren erdian dagoen errotazio-ardatza beheko irudian ageri da.
Ezaguna:
Esferaren masa (M) = 20 kg
Esferaren erradioa (L) = 0.1 m
Nahi dena: inertzia une bat
irtenbidea:
Inertzia-momentuaren formula, errotazio-ardatza esferaren erdian dagoenean:
I = (2/5) MR2
I = (2/5)(20 kg)(0.1 m) 2
I = (2/5)(20 kg)(0.01 m² )
I = (2/5)(0.2 kg m² )
I = 0.4/5 kg m²
I = 0.08 kg m²
[irp]
9. 2 kg-ko plaka angeluzuzen mehe bat, 0.5 m-ko luzera eta 0.2 m-ko zabalera duena. Errotazio-ardatza beheko irudian erakusten den plaka angeluzuzenaren erdian dago. Zein da laukizuzenaren inertzia-momentua?
Ezaguna:
Plaka angeluzuzenaren masa (M) = 2 kg
Plakaren luzera (a) = 0.5 m
Plakaren zabalera (b) = 0.2 m
Bilatzen da: Inertzia unea
irtenbidea:
Inertzia-momentuaren formula, errotazio-ardatza plakaren erdian dagoenean:
I = (1/12 ) M ( a² + b² )
I = (1/12)(2)( 0.5² + 0.2² )
I = (2/12)(0.25 + 0.04)
I = (1/6)(0.29)
I = 0.29/6 kg m²