5 adibide desplazamendu angeluarraren eta desplazamendu linealaren mugimendu zirkularrean
1. 30 cm-ko erradioa duen gurpil batek 10 radian biratzen du. Zenbateko distantzia egiten du gurpilaren ertzean dagoen puntu batek?
Eztabaida
Gurpilaren ertzaren eta gurpilaren erdigunearen arteko distantzia = gurpilaren erradioa.
Jakina da:
Erradioa (r) = 30 cm = 0,3 metro
Txokoa (tit) = 10 radian
Galdera: egindako distantzia (s)
Erantzuna:
Distantziaren eta bidaia-angeluaren arteko erlazioaren formula:
s = r tit
s = (0,3 metro)(10 radian)
s = 3 metro
Gurpilaren ertzean dagoen puntuak egindako distantzia 3 metrokoa da.
2. 50 cm-ko erradioa duen gurpil batek 360 gradu biratzen du.oZenbateko distantzia egiten du gurpilaren ertzean dagoen puntu batek?
Eztabaida
Jakina da:
Erradioa (r) = 50 cm = 0,5 metro
Txokoa (tit) = 360o = 6,28 radian
Galdera: egindako distantzia (k)?
Erantzuna:
s = r tit
s = (0,5 metro)(6,28 radian)
s = 3,14 metro
Gurpilaren ertzean dagoen puntuak egindako distantzia 3 metrokoa da.
3. 50 cm-ko erradioa duen gurpil batek 2 bira egiten ditu. Zenbateko distantzia egiten du gurpilaren ertzean dagoen puntu batek?
Eztabaida
Jakina da:
Erradioa = 50 cm = 0,5 metro
Txokoa (tit) = 2 bira = (2)(6,28 radian) = 12,56 radian
Galdera: egindako distantzia (k)?
Erantzuna:
s = r tit
s = (0,5 metro)(12,56 radian)
s = 6,28 metro
Gurpilaren ertzean dagoen puntuak egindako distantzia 3 metrokoa da.
4. 2 metroko diametroko helize baten ertzean dagoen puntu batek 100 metroko distantzia mugitzen du. Zehaztu helizearen ibilbide-angelua. Adierazi radianetan, graduetan eta biratan.
Eztabaida
Jakina da:
Erradioa (r) = ½ (diametroa) = ½ (2 metro) = 1 metro
Bidaiatutako distantzia (s) = 100 metro
Erantzuna:
(a) Bidaia-angelua (radianetan)
tit = s / r = 100 / 1 = 100 radian
(b) Desplazamendu-angelua (gradutan)
1 radian = 360o
100 radian = 100 (360o) = 36.000 radian
(c) Bidaia-angelua (biratan)
6,28 radian = 1 biraketa
36.000 / 6,28 = 5732,484 bira
5. Partikula batek 10 metroko zirkulua egiten du eta 180°-ko angelua egiten du.oZein da partikularen ibilbide zirkularraren erradioa?
Eztabaida
Jakina da:
Bidaiatutako distantzia (s) = 10 metro
Txokoa (tit) = 180o = 3,14 radian
Galdera: erradioa (r)?
Erantzuna:
r = s / tit = 10 / 3,14 = 3,18 metro
Katatan:
Problema ebazteko, angelua biraketa edo gradutan ezagutzen bada, lehenik radianetara bihurtu behar da.