Grabitate-galderen adibidea

3 Grabitate-galderen adibide

1. Objektu batek 1 kg-ko masa du. Grabitatearen azelerazioa = 10 m/s bada2, zenbat pisatzen du objektuak?
Eztabaida
Jakina da :
Objektuaren masa (m) = 1 kg
Grabitatearen azelerazioa (g) = 10 m/s2
Galdetu Objektuaren pisua (w)
Jawab :
Grabitatearen formula:
w = mg
Informazioa:
m = masa (nazioarteko unitatea kilogramoa da, laburdura kg)
g = grabitatearen azelerazioa (nazioarteko unitateak metro segundoko karratu dira, laburbilduz m/s2)
w = grabitatea (nazioarteko unitateak kg m/s dira)2 (Newton bezala ere ezaguna)
Objektuaren pisua hau da:
w = (1 kg)(10 m/s2) = 10 kg m/s2 = 10 Newton

2. Begiratu beheko (a) eta (b) irudiak.

Adibidea-galdera-1-grabitate-indarra-2(a) Marraztu objektuaren grabitate bektorea, (a) irudian.
(b) Marraztu grabitate-bektorea, plano inklinatuarekiko paraleloa den grabitate-bektorearen osagaia eta plano inklinatuarekiko perpendikularra den grabitate-bektorearen osagaia, (b) irudian!
Eztabaida
Adibidea-galdera-2-grabitate-indarra-2

Grabitatearen norabidea (w) beherantz perpendikularra edo Lurraren erdigunearekiko perpendikularra da.
wx = grabitatearen osagai horizontala eta wy = grabitatearen osagai bertikala.

3. Objektuaren masa = 1 kg bada eta grabitatearen azelerazioa = 10 m/s 2 bada, zehaztu (a) grabitazio-indarraren magnitudea (b) plano inklinatuarekiko paraleloa den grabitazio-indar bektorearen osagaiaren magnitudea eta plano inklinatuarekiko perpendikularra den grabitazio-indar bektorearen osagaiaren magnitudea.

Adibidea-galdera-3-grabitate-indarra-2Eztabaida
Grabitatearen indarraren magnitudea:
w = mg = (1 kg)(10 m/s2) = 10 kg m/s2 = 10 Newton
Plano inklinatuarekiko paraleloa den grabitazio-indarraren osagaiaren magnitudea:
wx = w sin 30o = (10 N)(0,5) = 5 Newton
Plano inklinatuarekiko perpendikularra den grabitazio-indarraren osagaiaren magnitudea:
Wy = w cos 30o = (10 N)(0,5√3) = 5√3 Newton

[Euskara : Masa eta pisua – arazoak eta irtenbideak ]

Utzi iruzkina