4 SMP plano inklinatuari buruzko galderen adibideak
1. Begira ezazu hurrengo irudia!
10 N-ko pisua duen gurditxo bat plano inklinatu baten behealdetik plano inklinatu horren goialdera iritsi arte tiratzen da. Beharrezko F indarraren magnitudea hau da…
A. 15,0 I
B. 12,5 I
C. 5,0 N
D. 2,5 I
Eztabaida
Jakina da:
Trolleyaren pisua (w) = 10 Newton
Plano inklinatuaren luzera = 2 metro
Plano inklinatuaren altuera = 0,5 metro
θ = plano lau baten eta plano inklinatu baten arteko angelua
θ sin = 0,5/2 = 0,25
Galdera: F indarraren magnitudea
Erantzuna:

w x gurditxoaren pisuaren osagaia da, plano inklinatuarekiko paraleloa dena
w y gurditxoaren pisuaren osagaia plano inklinatuarekiko perpendikularra dena da
Gurditxoa gora tiratzeko, F tiratze-indarra gutxienez w x-ren berdina izan behar da.
w x = w sin θ = (10 Newton)(0,25) = 2,5 Newton
Beraz, trakzio-indarra F = 2,5 Newton da.
Erantzun zuzena D da.
2.
Egurrezko bloke leun batez egindako objektu bat plano inklinatu leun batean altxatuko da, irudian ikusten den bezala. Blokearen masa 6 kg bada, g = 10 m/s2, orduan blokea P-tik Q-ra igotzeko bultzada-indarraren magnitudea hau da…
A. 36 Newton
B. 24 Newton
C. 20 Newton
D. 12 Newton
Eztabaida
Berat habea: w = mg = (6)(10) = 60 kg m/s2 = 60 Newton
Bloke leunak eta plano inklinatuak leunak dira, beraz, marruskadurarik ez dutela uste da. marruskaduraBlokea gorantz mugitzeko, bultzada-indarra blokearen pisuaren plano inklinatuarekiko paraleloa den osagaiaren berdina izan behar da, hau da, wx.
wx = w sin teta = (w)(aurreko aldea/hipotenusa)
wx = (60)(20/60) = (60)(1/3) = 20 Newton
Erantzun zuzena C da.
3.
Langile batek kutxa bat 500 Newton-eko kamioi batera eraman nahi du, beheko irudian erakusten den plano inklinatu bat erabiliz. Kamioia 1,5 m-ko altuera bada, zenbat indar behar da kutxa mugitzeko?
A. 125 I
B. 250 I
C. 500 N
D. 1500 I
Eztabaida
Kutxaren pisua (w) = 500 Newton
Kutxa gorantz mugitzeko, bultzada-indarra gutxieneko kutxaren grabitatearen plano inklinatuarekiko paraleloa den osagaiaren berdina izan behar da, hau da, wx.
wx = w sin teta = (w)(aurreko aldea/hipotenusa)
wx = (500)(1,5/3) = (500)(1/2) = 250 Newton
Erantzun zuzena B da.
4.
Ekipamendu astun bat altxatu behar da ohol bat plano inklinatu gisa erabiliz, hurrengo irudian erakusten den bezala. Jasotzeko indarra kutxaren benetako pisuaren erdia dela ziurtatzeko, luzera duen ohol bat...
A. 5,0 m
B. 7,5 m
10,0 m inguru
12,5 m-ko distantzia
Eztabaida
Kutxaren pisua = w
Kutxa gorantz mugitzeko, bultzada-indarra gutxieneko kutxaren grabitatearen plano inklinatuarekiko paraleloa den osagaiaren berdina izan behar da, hau da, wxBultzada-indarraren magnitudea kaxaren pisuaren 0,5 aldiz handiagoa izan dadin, taularen luzera…
wx = w teta gabe
wx = (w)(aurrealdea/hipotenusa)
0,5 (w)= (w)(2,5/x)
0,5 = (2,5/x)
x = 2,5 / 0,5 = 5 metro
Erantzun zuzena A da.
Galderaren iturria:
Bigarren Hezkuntzako/Bigarren Hezkuntzako Islamiar Zientzien Azterketa Nazionaleko Galderak