Determinu finan rapidon de la moviĝo de la projektilo

1. Piedbatita futbalpilko forlasas la grundon laŭ angulo θ = 30 ° rilate al la horizontalo kun komenca rapido de 14 m/s. Kalkulu la finan rapidon antaŭ ol la pilko trafas la grundon.

Konata:

Angulo ( θ ) = 3 °

Komenca rapido (v o ) = 14 m/s

Akcelo de gravito (g) = 10 m/ s²

Dezirata: Fina rapido antaŭ ol la pilko trafas la teron

Solvo:

Solvado de problemoj pri kuglomovado - determinado de fina rapido 1Horizontala komponanto de komenca rapido:

v bovo = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s

Vertikala komponanto de komenca rapido:

v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s

Fina rapideco ĉe vertikala direkto

Elektu supreniran direkton kiel pozitivan kaj malsupreniran direkton kiel negativan.

Konata:

Komenca rapido (v o ) = 7 m/s (pozitive supren)

Akcelo de gravito (g) = – 10 m/s² ( negativa malsupren)

Alto (h) = 0 (objekto reen al komenca pozicio)

Dezirata: Fina rapido ( vt )

Solvo:

v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2(-10)(0) = 49 – 0 = 49

vt = √49 = 7 m/s

Fina rapideco ĉe horizontala direkto

Komenca rapido en horizontala direkto estas 7 √ 3 m/s. La rapido estas konstanta, tiel ke la fina rapido estas la sama kiel la komenca rapido.

Fina rapido antaŭ ol la objekto trafas la teron

Solvado de problemoj pri kuglomovado - determinado de fina rapido 2

2. Korpo estas projekciata supren laŭ angulo de 30 ° rilate al la horizontalo el konstruaĵo 5 metrojn alta. Ĝia komenca rapido estas 10 m/s. Kalkulu la finan rapidon antaŭ ol la objekto trafas la teron! La akcelo de gravito estas 10 m/ s².

Konata:

Angulo ( θ ) = 30 °

Komenca alto (h₂o ) = 5 metroj

Komenca rapido (v o ) = 10 m/s

Akcelo de gravito (g) = 10 m/ s²

Dezirata: Fina rapido

Solvo:

Horizontala komponanto de komenca rapido:

v bovo = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s

Vertikala komponanto de komenca rapido:

v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s

Fina rapideco ĉe vertikala direkto

Konata:

Komenca rapido (v o ) = 5 m/s (pozitive supren)

Akcelo de gravito (g) = – 10 m/s² ( negativa malsupren)

Alto (h) = -5 m ( negativa ĉar la grundo estas sub la komenca alto)

Dezirata: Fina rapido ( vt )

Solvo:

v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2(-10)(-5) = 25 + 100 = 125

vt = √125 m/ s

Fina rapideco ĉe horizontala direkto

Fina rapido ĉe horizontala direkto estas 5 √3 m/s.

Fina rapideco

Solvado de problemoj pri kuglomovado - determinado de fina rapido 3

3. Malgranda pilko estas ĵetita horizontale kun komenca rapido v₂ = 8 m/s el konstruaĵo 12 metrojn alta. Kalkulu la finan rapidon antaŭ ol la pilko trafas la teron ! La akcelo de gravito estas 10 m/s².

Konata:

Alto (h) = 12 metroj

Komenca rapido (v o ) = 8 m/s

Akcelo de gravito (g) = 10 m/ s²

Dezirata: Fina rapido ( vt )

Solvo:

Solvado de problemoj pri kuglomovado - determinado de fina rapido 4Horizontala komponanto de komenca rapido:

v ox = v o = 8 m/s

Vertikala komponanto de komenca rapido:

v oy = 0 m/s

Fina rapideco ĉe vertikala direkto

kalkulita uzante la ekvacion de libera falo-moviĝo.

Konata:

Akcelo de gravito (g) = 10 m/ s²

Alto (h) = 12 m

Dezirata: Fina rapido ( vt )

Solvo:

v t² = 2 gh = 2(10)(12) = 240

vt = √240 m/ s

Fina rapideco ĉe horizontala direkto

Komenca rapido en la horizontala direkto estas 8 m/s. La rapido estas konstanta, tiel ke la komenca rapido egalas la finan rapidon. Do la fina rapido ĉe la horizontala direkto estas 8 m/s.

Fina rapideco

Solvado de problemoj pri kuglomovado - determinado de fina rapido 5

[wpdm_pakaĵo id='534′]

[wpdm_pakaĵo id='536′]

  1. Solvu komencan rapidon en horizontalan kaj vertikalan komponantojn
  2. Determinu la horizontalan delokiĝon
  3. Difinu la maksimuman altecon
  4. Difinu la tempintervalon
  5. Difinu la pozicion de la objekto
  6. Determinu la finan rapidon

Lasu komenton