Libere falantaj objektoj - problemoj kaj solvoj

Solvitaj Problemoj en Lineara Movado - Libere falantaj objektoj

1. Objekto faligita de la supro de klifo. Oni vidas ĝin trafi la grundon sube post 3 sekundoj. Determinu ĝian rapidon ĝuste antaŭ ol trafi la grundon. La akcelo de gravito estas 10 m/s² . Ignoru akvoreziston.

Konata:

Komenca rapido (v o ) = 0 (objekto faligita)

Tempintervalo (t) = 3 sekundoj

Akcelo de gravito (g) = 10 m/ s²

Dezirata: Fina rapido ( vt )

Solvo:

Akcelo pro gravito ĉe la surfaco de la tero, ĝia grando estas 9.8 m/s² . Por faciligi kalkulojn, ni uzas 10 m/ s².

10 m/s² aŭ 10 m/s / 1 sekundo signifas, ke la rapido pliiĝas linie laŭlonge de la tempo je 10 m/s dum ĉiu sekundo.

Post 1 sekundo, la rapido de la objekto = 10 m/s

Post 2 sekundoj, la rapido de la objekto = 20 m/s

Post 3 sekundoj, la rapido de la objekto = 30 m/s.

Ni ankaŭ povas uzi kinematikajn ekvaciojn por moviĝo ĉe konstanta akcelo , kiel montrite sube.

v t = v o + ĉe

s = v o t + ½ ĉe 2

v t² = v o² + 2 kiel

Libera falo ne havas komencan rapidon (v₂ = 0), do la supra ekvacio povas esti ŝanĝita kiel montrite sube:

Ekvacio de libera falanta moviĝo :

v t = gt ………… 1

h = ½ gt² ………… 2

v t² = 2 gh ………….. 3

v t = gt

vt = ( 10)(3)

vt = 30 m/ s

Fina rapido estas 30 m/s

[irp]

2. Korpo falas libere el ripozo, de alto de 25 m. Trovu (a) La rapidon, kun kiu ĝi trafas la teron. (b) La tempon, kiun ĝi bezonas por atingi la teron.

La akcelo pro gravito ĉe la surfaco de la Tero estas 10 m/ s².

Konata:

Alto (h) = 5 metroj

Akcelo de gravito (g) = 10 m/ s²

Dezirata:

(a) Fina rapido ( vt )

(b) Tempintervalo (t)

Solvo:

La ekvacio de libera falo:

v t = gt

h = ½ gt²

v t² = 2 gh

(a) Fina rapido ( vt )

v t² = 2 gh = 2(10)(5) = 100

vt = 10 m/ s

(b) Tempintervalo (t)

h = ½ gt²

5 = ½ (10) t²

5 = 5 t²

t² = 5/5 = 1

t = 1 sekundo

[irp]

3. Pilko faligita de alto. Trovu (a) Akcelon (b) Distancon post 3 sekundoj (c) Tempon en aero se fina rapido estas 20 m/s. Akcelo pro gravito = 10 m/ s²

Konata :

Akcelo de gravito (g) = 10 m/ s²

Dezirata:

(a) Akcelo (a)

(b) Distanco aŭ alto (h) se la pasinta tempo (t) = 3 sekundoj

(c) Tempintervalo (t) se v t = 20 m/s

Solvo:

La ekvacio de libera falo:

v t = gt

h = ½ gt²

v t² = 2 gh

(a) Akcelo (a)

Akcelo = akcelo pro gravito = 10 m/s² . Ĝi signifas rapidpliiĝon je 10 m/s po sekundo.

(b) Distanco aŭ alto (h) post t = 3 sekundoj

h = ½ gt 2 = ½ (10)(3) 2 = (5)(9) = 45 metroj

(c) Tempo pasinta (t) se v t = 20 m/s

v t = gt

20 = (10) t

t = 20 / 10 = 2 sekundoj

[irp]

[wpdm_pakaĵo id='511′]

[wpdm_pakaĵo id='517′]

  1. Distanco kaj delokiĝo
  2. Averaĝa rapideco kaj averaĝa rapideco
  3. Konstanta rapido
  4. Konstanta akcelo
  5. Libera falo-moviĝo
  6. Malsupren moviĝo en libera falo
  7. Supren kaj malsupren moviĝo en libera falo

Lasu komenton