Solvitaj Problemoj en Lineara Movado - Konstanta Rapido
1. Aŭto veturas je konstanta rapideco de 10 m/s. Difinu la distancon post 10 sekundoj kaj 60 sekundoj.
solvaĵo
Konstanta rapido de 10 metroj/sekundo signifas, ke aŭto vojaĝas 10 metrojn ĉiun sekundon.
Post 2 sekundoj, la aŭto veturas 20 metrojn,
Post 5 sekundoj, la aŭto veturas 50 metrojn,
Post 10 sekundoj, la aŭto veturas 100 metrojn ,
Post 60 sekundoj, la aŭto veturas 600 metrojn.
[irp]
2. Aŭto veturas laŭ rekta vojo je konstanta rapideco de 72 km/h. Difinu la distancon de la aŭto post 2 minutoj kaj 5 minutoj.
solvaĵo
72 km/h = (72)(1000 metroj) / 3600 sekundoj = 72 000 / 3600 sekundoj = 20 metroj/sekundo.
La konstanta rapido je 20 metroj/sekundo signifas, ke la aŭto vojaĝas 20 metrojn ĉiun sekundon.
Post 120 sekundoj aŭ 2 minutoj, la aŭto veturas 20 metrojn x 120 = 2400 metrojn ,
Post 300 sekundoj aŭ 5 minutoj, la aŭto vojaĝas 20 metrojn x 300 = 6000 metrojn.
[irp]
3. Korpo veturas laŭ rekta vojo 100 metrojn en 50 sekundoj. Difinu la rapidon de la korpo.
solvaĵo
100 metroj / 50 sekundoj = 10 metroj / 5 sekundoj = 2 metroj/sekundo.
4. Difinu rapidon laŭ la suba diagramo….
solvaĵo
Rapido = Distanco / pasinta tempo
Rapido = 2 metroj / 1 sekundo = 4 metroj / 2 sekundoj = 6 metroj / 3 sekundoj = 8 metroj / 4 sekundoj = 2 metroj/sekundo.
5. Aŭtoj A kaj B alproksimiĝas unu al la alia sur paralelaj trakoj. Kiam la distanco inter la du aŭtoj estas 100 metroj, aŭto A moviĝas kun konstanta rapido de 10 m/s, aŭto B moviĝas kun konstanta rapido de 40 m/s. Difinu (a) la distancon de aŭto A antaŭ ol preterpasi aŭton B (b) la tempintervalon antaŭ ol aŭto B preterpasas aŭton A.
solvaĵo
Aŭto A moviĝas kun konstanta rapido je 10 metroj/sekundo, kio signifas, ke aŭto A moviĝas ĝis 10 metrojn ĉiun sekundon. Post 2 sekundoj, aŭto A moviĝas ĝis 20 metrojn.
Aŭto B moviĝas kun konstanta rapido je 40 metroj/sekundo, kio signifas, ke aŭto B moviĝas ĝis 40 metrojn ĉiun sekundon. Post 2 sekundoj, aŭto B moviĝas ĝis 80 metrojn.
20 metroj + 80 metroj = 100 metroj.
(a) La distanco de aŭto A antaŭ ol preterpasi aŭton B estas 20 metroj. La distanco de aŭto B antaŭ ol preterpasi aŭton A estas 80 metroj.
(b) La tempointervalo de aŭto B antaŭ ol preterpasi aŭton A estas 2 sekundoj. La tempointervalo de aŭto A antaŭ ol preterpasi aŭton B estas 2 sekundoj
5. Se la rapidometro de aŭto montras 108 km/h, determinu la distancon veturitan de la aŭto en unu minuto.
Solvo:
La rapidometro estas instrumento por mezuri rapidon. La rapido de aŭto estas 108 km/horo.
108 km/h = (108) (1000 metroj) / 3600 sekundoj = 30 metroj/sekundo.
1 minuto = 60 sekundoj
La rapido de la aŭto 30 metroj/sekundo signifas, ke la aŭto moviĝas ĝis 30 metrojn en 1 sekundo.
Post 1 sekundo, la aŭto moviĝas ĝis 1 x 30 metroj = 30 metroj.
Post 2 sekundoj, la aŭto moviĝas ĝis 2 x 30 metroj = 60 metroj.
Post 60 sekundoj, la aŭto moviĝas ĝis 60 x 30 metroj = 1800 metroj.
6. Tom ĵetas pilkon rekte al Andreo . Tom kaj Andreo estas apartigitaj je 10.08 metroj . La pilko estas ĵetita horizontale kaj moviĝas je 20 m/ s (ignoru graviton). Andreo trafas la pilkon 4.00 × 10⁻³ sekundojn post kiam la pilko estis ĵetita. Se la batanto moviĝas je konstanta rapido de 5.00 m/s, la pilko estas trafita de la batanto post kiam la batanto moviĝas je...
Konata:
La distanco inter Tom kaj Andrew = 10.08 metroj
La rapido de la pilko (v) = 20 m/s
La tempintervalo (t) = 4 x 10⁻³ sekundoj = 0.004 sekundoj
Rapido de la batanto (v) = 5 m/s
Dezirata: La pilko estas trafita de la batanto post kiam la pilko moviĝas tiom malproksimen kiom...
Solvo:
Distanco de la pilko:
s 1 = vt = (20) (0.004) = 0.08 metroj
Distanco de la batanto:
s² = vt = 5 t
Distanco de la pilko + distanco de la batanto = distanco inter Tom kaj Andrew.
0.08 + 5 t = 10.08
5 t = 10.08 – 0.08
5 t = 10
t = 10/5
t = 2 sekundoj
Distanco de la batanto:
s² = vt = 5 t = (5) (2) = 10 metroj
7. Ĉasisto kun sia aŭto ĉasas cervon. La aŭto moviĝas je 72 km/h kaj la cervo kuras je rapido de 64.8 km/h. Kiam la distanco inter la aŭto kaj la cervo estas 2012 metroj, la ĉasisto pafis per sia ĉaspafilo. Kugloj eliras el la pafilo je 200 m/s. Difinu la tempintervalon de la pafo de la cervo.
A. 0.5 sekundoj
B. 1 sekundo
Ĉ. 1.25 sekundoj
D. 1.5 sekundoj
Konata:
Rapido de aŭto (v b ) = 72 km/h = (72)(1000 m) / 3600 s = 20 m/s
Rapido de cervo (v r ) = 64.8 km/h = (64.8)(1000 m) / 3600 s = 64800 m / 3600 s = 18 m/s
Kiam la kuglo estas pafita, la distanco inter la aŭto kaj la cervo (j) = 202 metroj
Pafrapideco (v p ) = 20 m/s + 200 m/s = 220 m/s
Armiloj tenataj de ĉasistoj, kiuj estas en aŭto, kiu moviĝas kun rapideco de 20 m/s, tiel ke la rapideco de la aŭto ankaŭ aldoniĝas al la rapideco de la kuglo.
Dezirata: Determinu la tempintervalon de la pafado de la cervo
Solvo:
Pensu pri aŭtoj kaj cervoj moviĝantaj je konstanta rapideco.
Ekvacio: v = s / t aŭ s = vt
v = rapido, s = distanco, t = tempintervalo
Distanco = 202 + X r = 202 + v r t = 202 + 18 t
Distanco = Y p = v p t = 220 t
Distanco vojaĝita de cervo = distanco vojaĝita de kuglo
202 + 18 tunoj = 220 tunoj
202 = 220 tunoj – 18 tunoj
202 = 202 t
t = 202/202
t = 1 sekundo
La ĝusta respondo estas B.
[irp]
[wpdm_pakaĵo id='507′]
[wpdm_pakaĵo id='517′]
- Distanco kaj delokiĝo
- Averaĝa rapideco kaj averaĝa rapideco
- Konstanta rapido
- Konstanta akcelo
- Libera falo-moviĝo
- Malsupren moviĝo en libera falo
- Supren kaj malsupren moviĝo en libera falo