Solvitaj Problemoj en Lineara Movado - Malsupren moviĝo en libera falo
1. Pilko estas ĵetata vertikale malsupren kun komenca rapido de 10 m/s kaj atingas la grundon post 2 sekundoj. Trovu la finan rapidon ĝuste antaŭ ol la pilko trafas la grundon. Akcelo de gravito (g) = 10 m/s² . Ignoru akvoreziston.
Konata:
Komenca rapido (v o ) = 10 m/s
Pasinta tempo (t) = 2 sekundoj
Akcelo de gravito (g) = 10 m/ s²
Dezirata: Fina rapido ( vt )
Solvo:
Akcelo 10 m/s² signifas rapidkreskon je 10 m/s po sekundo. Post 3 sekundoj, rapido = 30 m/s.
Fina rapido = 10 m/s + 20 m/s = 30 m/s.
Kinematikaj ekvacioj por moviĝo ĉe konstanta akcelo , kiel montrite sube:
v t = v o + ĉe ………. 1
h = v o t + ½ ĉe 2 ………. 2
v t 2 = v o 2 + 2 ah ………. 3
vt = v o + g t
v t = 10 + (10)(2)
vt = 10 + 20 = 30 m/ s
Fina rapido = vt = 30 m/s
[irp]
2. Ŝtono estas ĵetita vertikale malsupren de ponto kun komenca rapido de 5 m/s kaj atingas la akvon post 2 sekundoj. Kalkulu la alton de la ponto.
Konata:
Komenca rapido (v o ) = 5 m/s
Pasinta tempo (t) = 2 sekundoj
Akcelo pro gravito (g) = 10 m/ s²
Dezirata: la alto de la ponto (h)
Solvo:
h = v o t + ½ gt²
h = (5)(2) + ½ (10)(2) 2
h = 10 + (5)(4)
h = 10 + 20
h = 30 metroj
[irp]
3. Pilko estas ĵetata vertikale malsupren kun komenca rapido de 10 m/s el alto de 80 metroj. Trovu (a) la tempon en aero (b) la finan rapidon ĝuste antaŭ ol la pilko trafas la teron.
Konata:
alto (h) = 80 metroj
Komenca rapido (v o ) = 10 m/s
Akcelo de gravito (g) = 10 m/ s²
Dezirata:
(a) Tempintervalo (t)
(b) Fina rapido ( vt )
Solvo:
(a) Tempintervalo (t)
Fina rapido:
v t² = v o² + 2 gh
v t² = (10) ² + 2 (10)(80) = 100 + 1600 = 1700
vt = 41 m/ s
Tempintervalo (t):
vt = v o + g t
41 = 10 + (10)(t)
41 – 10 = 10 tunoj
31 = 10 t
t = 31 / 10 = 3,1 sekundoj
(b) Fina rapido ( vt )?
vt = 41 m/ s
[irp]
[wpdm_pakaĵo id='513′]
[wpdm_pakaĵo id='517′]
- Distanco kaj delokiĝo
- Averaĝa rapideco kaj averaĝa rapideco
- Konstanta rapido
- Konstanta akcelo
- Libera falo-moviĝo
- Malsupren moviĝo en libera falo
- Supren kaj malsupren moviĝo en libera falo