1. En masse på 2 kg er fastgjort til en fjeder. Hvis fjederens forlængelse er 4 cm, bestem den potentielle energi af den elastiske fjeder . Tyngdeaccelerationen er 10 m/ s².
Kendt:
Masse (m²) = 2 kg
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/ s²
Vægt (w) = mg = (2)(10) = 20 N
Forlængelse (x) = 4 cm = 0.04 m
Ønsket: Potentiel energi af elastisk fjeder
opløsning:
Formel for Hookes lov :
F = kx
F = kraft, k = fjederkonstant, x = ændringen i fjederens længde
Fjederkonstant:
k = w / x = 20 / 0.04 = 500 N/m
Potentiel energi af elastisk fjeder:
PE = ½ kx 2 = ½ (500)(0.04) 2 = (250)(0.0016) = 0.4 Joule
Alternativ løsning:
PE = ½ kx² = ½ (w / x) x² = ½ wx = ½ mgx
w = vægt, m = masse, x = ændringen i fjederens længde
PE = ½ (2)(10)(0.04) = (10)(0.04) = 0.4 Joule.
2. Forlængelsen af en fjeder strakt med en kraft F = 50 N er 10 cm. Hvad er den potentielle energi af den elastiske fjeder, hvis fjederens forlængelse er 12 cm?
Kendt:
Forlængelse (x) = 10 cm = 0.1 m
Kraft (F) = 50 N
Ønsket : Den potentielle energi af en elastisk fjeder
opløsning:
Fjederkonstant:
k = F / x = 50 / 0.1 = 500 N/m
Den potentielle energi af en elastisk fjeder, hvis fjederens forlængelse er 12 cm:
PE = ½ kx 2 = ½ (500)(0.12) 2 = (250)(0.0144) = 3.6 Joule.
3. Grafen for F vs. x vist i figuren nedenfor. Hvad er den potentielle energi af den elastiske fjeder, hvis fjederens forlængelse er 10 cm?

Kendt:
Kraft (F) = 5 N
Fjederens forlængelse (x) = 2 cm = 0.02 m
Ønsket: Den potentielle energi af en elastisk fjeder, hvis fjederens forlængelse er 0.1 m.
opløsning:
Fjederkonstant:
k = F / x = 5 / 0.02 = 250 N/m
Den potentielle energi af en elastisk fjeder, hvis fjederens forlængelse er 0.1 m:
PE = ½ kx 2 = ½ (250)(0.1) 2 = (125)(0.01) = 1.25 Joule.
4. En atlet hopper op på et fjederinstrument med en vægt på 500 N, fjederen forkortes med 4 cm. Bestem mængden af potentiel energi, der skal til for atleten.
A. 20 Joule
B. 10 joule
Ca. 5 joule
D. 2 joule
Kendt:
Kraft (F) = 500 N
Ændringen i fjederens længde (Δx) = 4 cm = 0.04 m
Ønskes: Forårets potentielle energi
opløsning:
Beregn fjederens elastiske konstant ved hjælp af ligningen i Hookes lov:
k = F / Δx = 500 N / 0.04 m = 12500 N/m
Fjederens elastiske potentielle energi:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (12500)(0.04) 2 = (6250)(0.0016)
PE = 10 joule
Det rigtige svar er B.
5. En fjeder med en masse på 500 gram øges i længden med 5 cm, når den ophænges. Bestem dens konstant og dens potentielle energi.
Kendt:
Masse af objekt (m) = 500 gram = (500/1000) kg = 5/10 kg = 0.5 kg
Acceleration (g) = 10 m/ s²
Objektets vægt (w) = mg = (0.5 kg)(10 m/s² ) = 5 kg m/s² = 5 Newton
Ændringen i fjederens længde (Δx) = 5 cm = 0.05 m
Ønsket: fjederens konstant (k) og potentielle energi (PE)
opløsning:
Beregn først fjederens konstant ved hjælp af ligningen i Hookes lov:
k = w / Δx = 5 N / 0.05 m = 100 N/m
Fjederens potentielle elasticitet:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (100)(0.05) 2 = (50)(0.0025)
PE = 0.125 joule
[wpdm_package id='1179′]
- Problemer og løsninger på arbejde udført med kraft
- Problemer med arbejde-kinetisk energi og løsninger
- Problemer og løsninger med principper for arbejde og mekanisk energi
- Problemer med potentiel energi fra gravitationsveje og løsninger
- Problemer og løsninger på potentielle energier for elastiske fjedre
- Strømproblemer og løsninger
- Anvendelse af bevarelse af mekanisk energi til frit fald
- Anvendelse af bevarelse af mekanisk energi til op- og nedadgående bevægelse i frit fald
- Anvendelse af bevarelse af mekanisk energi til bevægelse på kurveoverflader
- Anvendelse af bevarelse af mekanisk energi til bevægelse på et skrånende plan
- Anvendelse af bevarelse af mekanisk energi til projektilbevægelse