1. Et frit fald på 1 kg fra hvile, fra en højde på 10 m.
Bestemme:
( a) Arbejde udført af tyngdekraften
(b) Ændringen i gravitationspotentiel energi
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/ s²
Kendt:
Masse (m²) = 1 kg
Højde (h) = 10 m
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/ s²
Vægt (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N
opløsning:
(a) Arbejde udført af tyngdekraften
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 Joule
(b) Ændringen i gravitationspotentiel energi
Ændringen i gravitationspotentiel energi er lig med det arbejde, der udføres af tyngdekraften.
ΔEP = 100 joule
[irp]
2. En genstand på 10 N glider ned på det glatte, skrånende plan langs 2 meter. Bestem det arbejde, der udføres af vægtkraften!
Kendt:
vægt (w) = 10 N
w x = w sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N
d = 2 m
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/ s²
Ønsket: arbejde udført af vægtkraft
opløsning:
W = F d = b x d = (5)(2) = 10 joule
Alternativ løsning:
Sin 30 o = h / d
0.5 = t / 2
h = (0.5)(2)
h = 1m
Arbejde udført af vægtkraft;
W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 joule
[irp]
3. En genstand på 1,500 gram i 20 meters højde falder frit til jorden. Hvad er genstandens potentielle gravitationsenergi? Tyngdeaccelerationen er 10 m/ s².
Kendt:
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/ s²
Masse (m) = 1500 gram = 1500/1000 kilogram = 1.5 kilogram
Højde (h) = 20 meter
Ønskes: Den gravitationelle potentielle energi
opløsning:
PE = mgh = (1.5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 joule
4. Baseret på figuren nedenfor, hvis massen af objekt 1 er 2 kg og massen af objekt 2 er 4 kg, er sammenligningen af den potentielle energi for objekt 1 og objekt 2 …..
Kendt:
Masse af objekt 1 (m1) = 2 kilogram
Masse af objekt 2 (m² ) = 4 kilogram
Højde 1 (h² ) = 12 meter
Højde 2 (h² ) = 9 meter
Ønsket: Sammenligning af potentiel energi for objekt 1 og objekt 2
opløsning:
PE = mgh
m = masse (den internationale enhed er kilogram, forkortet kg)
g = tyngdeacceleration (den internationale enhed er meter per sekund i anden, forkortet m/ s² )
h = højde (den internationale enhed er meter, forkortet m)
PE = gravitationel potentiel energi (den internationale enhed er kg m² / s² eller Joule)
Den potentielle gravitationsenergi for objekt 1:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 g
Den potentielle gravitationsenergi for objekt 2:
EP2 = m2gh2 = ( 4 )(g) ( 9) = 36 g
Sammenligning af den potentielle energi for objekt 1 og objekt 2:
PE 1 : PE 2
24 g: 36 g
24: 36
24/12 : 36/12
2: 3
[wpdm_package id='1175′]
- Problemer og løsninger på arbejde udført med kraft
- Problemer med arbejde-kinetisk energi og løsninger
- Problemer og løsninger med principper for arbejde og mekanisk energi
- Problemer med potentiel energi fra gravitationsveje og løsninger
- Problemer og løsninger med den potentielle energi af elastiske fjedre
- Strømproblemer og løsninger
- Anvendelse af bevarelse af mekanisk energi til frit fald
- Anvendelse af bevarelse af mekanisk energi til op- og nedadgående bevægelse i frit fald
- Anvendelse af bevarelse af mekanisk energi til bevægelse på en buet overflade
- Anvendelse af bevarelse af mekanisk energi til bevægelse på et skrånende plan
- Anvendelse af bevarelse af mekanisk energi til projektilbevægelse