1. En graf over kraft (F) versus forlængelse (x ) er vist i figuren nedenfor. Find fjederkonstanten!
Løsning
k = F / x
F = kraft (Newton)
k = fjederkonstant (Newton/meter)
x = ændringen i længde (meter)
Fjederkonstant:
k = 10 / 0.02 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
2. Bestem fjederkonstanten.

Løsning
Fjederkonstant:
k = F / x
k = 5 / 0.01 = 10 / 0.02 = 15 / 0.03 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
3. Fjeder A har den oprindelige længde på 60 cm, og fjeder B har den oprindelige længde på 90 cm. Fjeder A har en konstant på 100 N/m, fjeder B har en konstant på 200 N/m. Forholdet mellem ændringen i længden af fjeder A og ændringen i længden af fjeder B er…
Kendt:
Fjederkonstant A (kA ) = 100 N/m
Fjederkonstant B (kB ) = 200 N/m
Kraft på fjederen A (FA ) = F
Kraft på fjeder B (F B ) = F
Ønskes: Δl A : Δl B
opløsning:
Hookes lovformel:
Δl = F / k
Δl = ændringen i længde, F = kraft, k = konstant
Ændringen i længden af fjederen A:
Δl A = F A / k A = F / 100
Ændringen i længden af fjeder B:
Δl B = F B / k B = F / 200
Forholdet mellem ændringen i længden af fjeder A og ændringen i længden af fjeder B:
Δl A : Δl B
F/100 : F/200
1/100 : 1/200
1/1 : 1/2
2: 1
[irp]
4. En nylonsnor med en oprindelig længde på 20 cm trækkes med en kraft på 10 N. Ændringen i snorens længde er 2 cm. Bestem kraftens størrelse, hvis ændringen i længde er 6 cm.
Kendt:
Kraft (F) = 10 N
Ændringen i længde ( Δl ) = 2 cm = 0.02 m
Ønsket: størrelsen af kraften (F) hvis Δl = 0.06 m.
opløsning:
Konstant:
k = F / Δl
k = 10 / 0.02 = 500 N/m
Kraftens størrelse (F) hvis Δl = 0.06 m:
F = kx
F = (500)(0.06)
F = 30 N
[irp]
[wpdm_package id='689′]