1. Un corpu di 1 kg in caduta libera da u riposu, da un'altezza di 10 m.
Determinà:
(a) U travagliu fattu da a forza di gravità
(b) U cambiamentu di l'energia putenziale gravitazionale
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Cunnisciutu:
Massa (m) = 1 kg
Altezza (h) = 10 m
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Pesu (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N
Soluzione:
(a) U travagliu fattu da a forza di gravità
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 Joule
(b) U cambiamentu di l'energia putenziale gravitazionale
A variazione di l'energia putenziale gravitazionale hè uguale à u travagliu fattu da a gravità.
Δ EP = 100 Joule
[irp]
2. Un ughjettu di 10 N scivola in ghjò nantu à u pianu inclinatu lisciu longu à 2 metri. Determinate u travagliu fattu da a forza di pesu!
Cunnisciutu:
pesu (w) = 10 N
w x = w sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N
d = 2 m
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Ricercatu: travagliu fattu da a forza di pesu
Soluzione:
W = F d = w x d = (5)(2) = 10 Joule
Soluzione alternativa:
Sin 30 o = h / d
0.5 = h / 2
h = (0.5)(2)
h = 1 m
Travagliu fattu da a forza di pesu;
W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 Joule
[irp]
3. Un oggettu di 1,500 grammi à 20 metri da a terra , caduta libera in terra. Chì ghjè l'energia putenziale gravitaziunale di l'oggettu. L'accelerazione di gravità hè 10 m/ s².
Cunnisciutu:
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Massa (m) = 1500 grammi = 1500/1000 chilogrammi = 1.5 chilogrammi
Altezza (h) = 20 metri
Cercatu: L'energia potenziale gravitazionale
Soluzione:
PE = mgh = (1.5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 Joule
4. Basatu annantu à a figura quì sottu, se a massa di l'ughjettu 1 hè di 2 kg è a massa di l'ughjettu 2 hè di 4 kg, a paragunazione di l'energia putenziale di l'ughjettu 1 è di l'ughjettu 2 hè...
Cunnisciutu:
Massa di l'ughjettu 1 (m1) = 2 chilogrammi
Massa di l'ughjettu 2 (m² ) = 4 chilogrammi
Altezza 1 (h1 ) = 12 metri
Altezza 2 (h2 ) = 9 metri
Cercatu: Paragone di l'energia putenziale di l'ughjettu 1 è di l'ughjettu 2
Soluzione:
PE = mgh
m = massa (a so unità internaziunale hè u chilogramma, abbreviatu kg)
g = accelerazione dovuta à a gravità (a so unità internaziunale hè metri per secondu quadratu, abbreviata m/ s² )
h = altezza (a so unità internaziunale hè u metru, abbreviata in m)
PE = energia putenziale gravitaziunale (a so unità internaziunale hè kg m² / s² o Joule)
L'energia putenziale gravitazionale di l'ughjettu 1:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 g
L'energia putenziale gravitazionale di l'ughjettu 2:
EP 2 = m 2 gh 2 = (4)(g)(9) = 36 g
Paragone di l'energia putenziale di l'ughjettu 1 è di l'ughjettu 2:
PE 1 : PE 2
24 g : 36 g
24: 36
24/12 : 36/12
2: 3
[wpdm_package id='1175′]
- Prublemi è suluzioni di u travagliu fattu da a forza
- Prublemi è suluzioni di l'energia cinetica di u travagliu
- Prublemi è suluzioni di u principiu di l'energia meccanica di u travagliu
- Prublemi è suluzioni di l'energia putenziale gravitazionale
- L'energia putenziale di i prublemi è e soluzioni di e molle elastiche
- Prublemi è suluzioni di putenza
- Applicazione di a cunservazione di l'energia meccanica per u muvimentu di caduta libera
- Applicazione di a cunservazione di l'energia meccanica per u muvimentu in salita è in discesa in caduta libera
- Applicazione di a cunservazione di l'energia meccanica per u muvimentu nantu à una superficia curva
- Applicazione di a cunservazione di l'energia meccanica per u muvimentu nantu à un pianu inclinatu
- Applicazione di a cunservazione di l'energia meccanica per u muvimentu di u prughjettile