Energia putenziale di una molla elastica - prublemi è suluzioni

1. Una massa di 2 kg hè attaccata à una molla. Sè l'allungamentu di a molla hè di 4 cm, determinate l'energia putenziale di a molla elastica . L'accelerazione di gravità hè di 10 m/ s².

Cunnisciutu:

Massa (m) = 2 kg

Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²

Pesu (w) = mg = (2)(10) = 20 N

Allungamentu (x) = 4 cm = 0.04 m

Ricercatu: Energia putenziale di una molla elastica

Soluzione:

Formula di a lege di Hooke :

F = kx

F = forza, k = custante di a molla, x = u cambiamentu di lunghezza di a molla

Custante di primavera:

k = w / x = 20 / 0.04 = 500 N/m

Energia putenziale di a molla elastica:

PE = ½ kx 2 = ½ (500)(0.04) 2 = (250)(0.0016) = 0.4 Joule

Soluzione alternativa:

PE = ½ kx² = ½ (w / x) x² = ½ wx = ½ mgx

w = pesu, m = massa, x = u cambiamentu di lunghezza di a molla

PE = ½ (2) (10) (0.04) = (10) (0.04) = 0.4 Joules.

[irp]

2. L'allungamentu di a molla stirata da una forza F = 50 N hè 10 cm. Chì ghjè l'energia putenziale di a molla elastica se l'allungamentu di a molla hè 12 cm.

Cunnisciutu:

Allungamentu (x) = 10 cm = 0.1 m

Forza (F) = 50 N

Ricercatu : L'energia putenziale di una molla elastica

Soluzione:

Custante di primavera:

k = F / x = 50 / 0.1 = 500 N/m

L'energia putenziale di a molla elastica se l'allungamentu di a molla hè 12 cm. :

PE = ½ kx 2 = ½ (500)(0.12) 2 = (250)(0.0144) = 3.6 Joule.

[irp]

3. Graficu di F vs x mostratu in a figura sottu. Chì ghjè l'energia putenziale di a molla elastica, se l'allungamentu di a molla hè di 10 cm.

Energia putenziale di a molla elastica - prublemi è suluzioni 1

Cunnisciutu:

Forza (F) = 5 N

L'allungamentu di a molla (x) = 2 cm = 0.02 m

Ricercata: L'energia potenziale di una molla elastica se l'allungamentu di a molla hè 0.1 m.

Soluzione:

Custante di primavera:

k = F / x = 5 / 0.02 = 250 N/m

L'energia putenziale di a molla elastica se l'allungamentu di a molla hè 0.1 m:

PE = ½ kx 2 = ½ (250)(0.1) 2 = (125)(0.01) = 1.25 Joule.

4. Un atleta salta nantu à un strumentu à molla cù un pesu di 500 N, a molla s'accorcia di 4 cm. Determinate a quantità di energia putenziale per furzà l'atleta.

A. 20 Joule

B. 10 Joule

C. 5 Joule

D. 2 Joule

Cunnisciutu:

Forza (F) = 500 N

A variazione di lunghezza di a molla (Δx) = 4 cm = 0.04 m

Ricercatu: L'energia putenziale di a primavera

Soluzione:

Calcula a custante elastica di una molla aduprendu l'equazione di a lege di Hooke:

k = F / Δx = 500 N / 0.04 m = 12500 N/m

L'energia potenziale elastica di a molla:

PE = ½ k Δx 2 = ½ (12500)(0.04) 2 = (6250)(0.0016)

PE = 10 Joule

A risposta curretta hè B.

5. Una molla quandu hè suspesa cù una massa di 500 grammi, a so lunghezza aumenta di 5 cm. Determinate a so costante è a so energia putenziale.

Cunnisciutu:

Massa di l'ughjettu (m) = 500 grammi = (500/1000) kg = 5/10 kg = 0.5 kg

Accelerazione (g) = 10 m/ s²

Pesu di l'ughjettu (w) = mg = (0.5 kg)(10 m/s² ) = 5 kg m/s² = 5 Newton

A variazione di lunghezza di a molla (Δx) = 5 cm = 0.05 m

Cercata: a custante di a molla (k) è l'energia putenziale (PE)

Soluzione:

Prima, calculate a custante di a molla aduprendu l'equazione di a lege di Hooke:

k = w / Δx = 5 N / 0.05 m = 100 N/m

L'elasticità potenziale di a molla:

PE = ½ k Δx 2 = ½ (100)(0.05) 2 = (50)(0.0025)

PE = 0.125 Joule

[wpdm_package id='1179′]

  1. Prublemi è suluzioni di u travagliu fattu da a forza
  2. Prublemi è suluzioni di l'energia cinetica di u travagliu
  3. Prublemi è suluzioni di u principiu di l'energia meccanica di u travagliu
  4. Prublemi è suluzioni di l'energia putenziale gravitazionale
  5. L'energia putenziale di i prublemi è e soluzioni di e molle elastiche
  6. Prublemi è suluzioni di putenza
  7. Applicazione di a cunservazione di l'energia meccanica per u muvimentu di caduta libera
  8. Applicazione di a cunservazione di l'energia meccanica per u muvimentu in salita è in discesa in caduta libera
  9. Applicazione di a cunservazione di l'energia meccanica per u muvimentu nantu à e superfici curve
  10. Applicazione di a cunservazione di l'energia meccanica per u muvimentu nantu à un pianu inclinatu
  11. Applicazione di a cunservazione di l'energia meccanica per u muvimentu di u prughjettile

Lascia un Comment