3 exemples de preguntes sobre la llei d'Ohm
1. Segons les dades de la taula, el valor de la resistència elèctrica és... Les dades de la taula descriuen la llei d'Ohm?

Discussió
R = V / I = 2 volt / 4 Ampere = 1/2 Ω
R = V / I = 4 volts / 8 amperes = 1/2 Ω
R = V / I = 3 volts / 6 amperes = 1/2 Ω
R = V / I = 5 volts / 10 amperes = 1/2 Ω
Segons la llei d'Ohm, V/I és constant. Per tant, el contingut de la taula anterior explica la llei d'Ohm.
2. El corrent en un tros de fil conductor és de 4 A. Si la diferència de potencial en ambdós extrems és de 12 volts, quina és la resistència?
Discussió
R = V / I = 12 volts / 4 amperes = 3 Ω
3. Les dades de la taula següent descriuen la llei d'Ohm?

Discussió
El valor de la resistència elèctrica segons les dades de la taula és:
R1 = V / I = 1,50 / 0,08 = 18,75 Ohms
R2 = V / I = 2,80 / 1,50 = 2,87 Ohms
R3 = V / I = 3,99 / 2,10 = 1,9 ohms
El valor de V/I no és constant i, per tant, no descriu la llei d'Ohm. La llei d'Ohm s'aplica si el valor de V/I és constant.