Riješeni problemi u Newtonovim zakonima kretanja – Normalna sila
1. Predmet koji leži na stolu, prikazan je na slici ispod. Masa predmeta je 1 kg. Ubrzanje gravitacije je 9.8 m/s² . Odredite normalnu silu kojom sto djeluje na predmet.

Poznato:
Masa (m) = 1 kg
Ubrzanje gravitacije (g) = 9.8 m/ s²
Težina (w) = mg = (1 kg)(9.8 m/s² ) = 9.8 kg m/s² = 9.8 Njutna
Željena: normalna sila (N)
Rešenje:

Predmet miruje na stolu, tako da je neto sila na predmet jednaka nuli (Newtonov prvi ili drugi zakon). Težina predmeta djeluje vertikalno prema dolje, prema centru Zemlje. Mora postojati još jedna sila na predmetu da bi se uravnotežila gravitacijska sila . Predmet miruje na stolu, tako da stol djeluje ovom silom prema gore. Sila koju vrši stol često se naziva normalna sila (N). Normalno znači okomito.
Odaberite smjer prema gore kao pozitivni y-smjer. Rezultirajuća sila na objektu je:
∑ Fy = 0
S – š = 0
N = w
N = mg
N = 9.8 Njutna
Normalna sila na objekt, koju vrši stol prema gore, iznosi 9.8 N.
[irp]
2. Dva objekta leže na stolu. Masa objekta 1 (m1 ) = 1 kg, masa objekta 2 (m2 ) = 2 kg, ubrzanje gravitacije (g) = 9.8 m/s2 . Odredite veličinu i smjer normalne sile kojom m2 djeluje na m1 i normalnu silu kojom stol djeluje na m2.

rastvor

Poznato:
Masa objekta 1 (m 1 ) = 1 kg
Masa objekta 2 (m 2 ) = 2 kg
Ubrzanje gravitacije (g) = 9.8 m/ s²
Težina objekta 1 (w1 ) = m1g = (1)(9.8 m/s2 ) = 9.8 kg m/s2 = 9.8 Njutna
Težina objekta 2 (w² ) = m² g = (2)(9.8 m/s² ) = 19.6 kg m/s² = 19.6 Njutna
Traži se: N 1 i N 2
Rešenje:
(a) Normalna sila koju m² djeluje na m1 ( N1 )
N 1 = w 1 = 9.8 Njutna
Smjer N1 je prema gore.
(b) Normalna sila kojom stol djeluje na m² ( N² )
N² = w1 + w² = 9.8 Njutna + 19.6 Njutna = 29.4 Njutna
Smjer N2 je prema gore.
[irp]
3. Predmet koji leži na stolu. Masa predmeta je 2 kg, ubrzanje gravitacije je 9.8 m/s² . Veličina sile F je 10 Njutna. Odredite veličinu i smjer normalne sile kojom stol djeluje na predmet.

rastvor

Poznato:
Masa objekta (m) = 2 kg
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 9.8 m/ s²
Težina (w) = mg = (2 kg)(9.8 m/s² ) = 19.6 kg m/s² = 19.6 Njutna
Sila F (F) = 10 Njutna
Traži se : magnituda i smjer normalne sile (N)
Rešenje:
Smjer normalne sile je prema gore.
Veličina normalne sile:
∑ F = 0
N – F – w = 0
N = F + w
N = 10 Njutna + 20 Njutna
N = 30 Njutna
[irp]
4. Predmet koji leži na stolu. Masa predmeta je 1 kg, ubrzanje gravitacije je 9,8 m/s² , sila F1 je 10 N i sila F² je 20 N. Odredite veličinu i smjer normalne sile kojom sto djeluje na predmet. g = 9.8 m/ s²

rastvor

Poznato:
Masa (m) = 1 kg
Ubrzanje gravitacije (g) = 9.8 m/ s²
Težina (w) = mg = (1 kg)(9.8 m/s² ) = 9.8 kg m/s² = 9.8 Njutna
F² = 10 Njutna
F² = 20 Njutna
Traži se: magnituda i smjer normalne sile (N)
Rešenje:
Smjer normalne sile je prema gore.
Veličina normalne sile:
∑ F = 0
N – F2 – w + F1 = 0
N = F2 + w – F1
N = 20 Njutna + 9.8 Njutna – 10 Njutna
N = 19.8 Njutna
[irp]
5. Masa objekta (m) = 2 kg, ubrzanje gravitacije (g) = 9.8 m/s² , ugao = 30 ° . Odredite veličinu i smjer normalne sile koja djeluje na objekt.

Rešenje:

w je težina, wx je horizontalna komponenta težine, wy je vertikalna komponenta težine, N je normalna sila.
Poznato:
masa (m) = 2 kg
ubrzanje gravitacije (g) = 9.8 m/ s²
težina (w) = mg = (2 kg)(9.8 m/s² ) = 19.6 kg m/s² = 19.6 Njutna
w x = w sin 60 o = (19.6 N)(0.5) √ 3 = 9.8 √ 3 Njutna
w y = w cos 60 = (19.6 N)(0.5) = 9.8 Njutna
Željena: normalna sila (N)
Rešenje:
∑ F = 0
S – y = 0
N = w y
N = 9.8 Njutna
[irp]
[wpdm_package id='467′]
- Masa i težina
- normalna snaga
- Newtonov drugi zakon kretanja
- Sila trenja
- Kretanje po horizontalnoj površini bez sile trenja
- Kretanje dva tijela s istim ubrzanjem na hrapavoj horizontalnoj površini pod utjecajem sile trenja
- Kretanje po nagnutoj ravni bez sile trenja
- Kretanje po hrapavoj nagnutoj ravni sa silom trenja
- Kretanje u liftu
- Kretanje tijela povezano je užetima i remenicama
- Dva tijela sa istim intenzitetom ubrzanja
- Zaokruživanje ravne krivine – dinamika kružnog kretanja
- Zaobilaženje nagnute krivine – dinamika kružnog kretanja
- Ravnomjerno kretanje u horizontalnom krugu
- Centripetalna sila pri jednoličnom kružnom kretanju