1. Kugla mase 0,1 kg, pričvršćena na kraj horizontalnog užeta, okreće se u krugu poluprečnika 50 cm , a ugaona brzina kugle je √⁴ rad/s⁻¹ . Kolika je veličina centripetalne sile?
Poznato:
Masa (m) = 100 grama = 100/1000 kg = 1/10 kg = 0.1 kg
Ugaona brzina ( ω) = 4 radijana/ sekundi
Radijus (r) = 50 cm = 50/100 m = 0.5 m
Traži se: Centripetalna sila
Rešenje:
Centripetalna sila je neto sila koja proizvodi centripetalno ubrzanje :
∑ F = ma r
∑ F = mv² / r = mω²r
∑ F = neto sila = centripetalna sila , m = masa , v = brzina , ω = ugaona brzina , r = poluprečnik
∑ F = m ω 2 r = (0.1)(4) 2 (0.5) = (0.1)(16)(0,5) = 0.8 Njutna
[irp]
2. Lopta se ravnomjerno okreće u horizontalnom krugu. Ako se brzina promijeni na četiri puta veću od početne vrijednosti, kolika je veličina centripetalne sile...
Poznato:
Masa = m
Brzina = v
Početna brzina = v o
Poluprečnik (r) = r
Traži se: Jačina centripetalne sile
Rešenje:

3. Nagnuta krivina poluprečnika R je projektovana tako da automobil koji se kreće brzinom od 12 ms –1 može sigurno proći kroz krivinu. Koeficijent statičkog trenja između automobila i ceste = 0.4. Šta je poluprečnik R? Ubrzanje usljed gravitacije ( g ) = 10 ms –2.
Poznato:
Brzina (v) = 12 m/s
Koeficijent statičkog trenja ( μs ) = 0.4
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²
Traži se: Radijus (R)
Rešenje:

[irp]
[wpdm_package id='501′]
- Masa i težina
- normalna snaga
- Newtonov drugi zakon kretanja
- Sila trenja
- Kretanje po horizontalnoj površini bez sile trenja
- Kretanje dva tijela s istim ubrzanjem na hrapavoj horizontalnoj površini pod utjecajem sile trenja
- Kretanje po nagnutoj ravni bez sile trenja
- Kretanje po hrapavoj nagnutoj ravni sa silom trenja
- Kretanje u liftu
- Kretanje tijela povezano je užetima i remenicama
- Dva tijela sa istim intenzitetom ubrzanja
- Zaokruživanje ravne krivine – dinamika kružnog kretanja
- Zaobilaženje nagnute krivine – dinamika kružnog kretanja
- Ravnomjerno kretanje u horizontalnom krugu
- Centripetalna sila pri jednoličnom kružnom kretanju