1. Tijelo mase 1 kg slobodno pada iz mirovanja, s visine od 80 m. Ubrzanje usljed gravitacije je 10 m/s² . Kolika je kinetička energija tijela kada udari o tlo?
Poznato:
Masa (m) = 1 kg
Visina (v) = 80 m
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²
Traži se: kinetička energija kada tijelo udari o tlo
Rešenje:
Početna mehanička energija (ME o ) = gravitacijska potencijalna energija (PE)
M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 Džula
Konačna mehanička energija (M E t ) = kinetička energija ( KE )
Princip očuvanja mehaničke energije :
M E o = M E t
P E = K E
800 = K E
Konačna kinetička energija je 800 džula.
[irp]
2. Tijelo mase 4 kg slobodno pada iz mirovanja, s visine od 10 m. Ubrzanje usljed gravitacije je 10 ms –2 . Kolika je kinetička energija i brzina na 5 metara iznad tla?
Poznato:
Promjena visine (h) = 10 – 5 = 5 metara s
Masa (m) = 4 kg
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²
Traži se: Kinetička energija na 5 metara iznad tla i brzina na 5 metara iznad tla
Rešenje:
(a) Kinetička energija na 5 metara iznad tla
Početna mehanička energija (MEo ) = gravitacijska potencijalna energija ( Pe )
M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 Džula
Konačna mehanička energija (EM t ) = kinetička energija (EK)
M E t = K E
Princip očuvanja mehaničke energije kaže da je početna mehanička energija = konačna mehanička energija.
M E o = M E t
200 = K E
Kinetička energija na 5 metara iznad tla iznosi 200 džula.
(b) brzina na 5 metara iznad tla
Početna mehanička energija ( MEo ) = konačna mehanička energija ( MEt )
P E = K E
200 = ½ mv²
2(200) / 4 = v²
100 = v 2
v = √100
v = 10 m/s
Brzina tijela na visini od 5 metara iznad tla je 10 m/s.
[irp]
3. Mango slobodno pada iz mirovanja, s visine od 2 metra. Ubrzanje usljed gravitacije je 10 ms –2 . Odredite brzinu manga kada udari o tlo.
Poznato:
Visina (h) = 2 metara s
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²
Traži se: brzina manga kada udari o tlo.
Rešenje:
Početna mehanička energija (MEo ) = gravitacijska potencijalna energija ( Pe )
M E = P E = mgh = m (10)(2) = 20 m
Konačna mehanička energija (M E t ) = kinetička energija ( KE )
M E t = K E = ½ mv 2
Princip očuvanja mehaničke energije kaže da je početna mehanička energija = konačna mehanička energija.
M E o = M E t
20 m = ½ mv²
20 = ½ v 2
2(20) = v2
40 = v 2
v = √40 = √(4)(10) = 2√10 m/ s
[wpdm_package id='1166′]
- Problemi i rješenja rada sile
- Problemi i rješenja radne kinetičke energije
- Problemi i rješenja principa rada i mehaničke energije
- Problemi i rješenja gravitacione potencijalne energije
- Problemi i rješenja potencijalne energije elastičnih opruga
- Problemi s napajanjem i rješenja
- Primjena zakona o očuvanju mehaničke energije za kretanje slobodnog pada
- Primjena očuvanja mehaničke energije za kretanje gore i dolje pri slobodnom padu
- Primjena zakona očuvanja mehaničke energije za kretanje po zakrivljenoj površini
- Primjena zakona o očuvanju mehaničke energije za kretanje po nagnutoj ravni
- Primjena zakona očuvanja mehaničke energije za kretanje projektila