1. Tijelo mase 1 kg pada slobodnim padom iz mirovanja, s visine od 10 m.
Odredite:
(a) Rad koji vrši sila gravitacije
(b) Promjena gravitacione potencijalne energije
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²
Poznato:
Masa (m) = 1 kg
Visina (v) = 10 m
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²
Težina (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N
Rešenje:
(a) Rad koji vrši sila gravitacije
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 Džula
(b) Promjena gravitacione potencijalne energije
Promjena gravitacijske potencijalne energije jednaka je radu koji izvrši gravitacija.
Δ EP = 100 Džula
[irp]
2. Predmet mase 10 N klizi niz glatku nagnutu ravninu duž 2 metra. Odredite rad koji izvrši sila težine!
Poznato:
težina (w) = 10 N
w x = w sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N
d = 2 m
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²
Traži se: rad koji vrši sila težine
Rešenje:
Š = Š d = š x d = (5)(2) = 10 Džula
Alternativno rješenje:
Sin 30 o = h / d
0.5 = h / 2
h = (0.5)(2)
h = 1m
Rad koji vrši sila težine;
W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 Džula
[irp]
3. Predmet mase 1,500 grama na visini od 20 metara iznad tla , pada slobodnim padom na tlo. Kolika je gravitacijska potencijalna energija predmeta? Ubrzanje usljed gravitacije je 10 m/ s².
Poznato:
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²
Masa (m) = 1500 grama = 1500/1000 kilograma = 1.5 kilograma
Visina (v) = 20 metara
Traži se: Gravitacijska potencijalna energija
Rešenje:
PE = mgh = (1.5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 Džula
4. Na osnovu donje slike, ako je masa objekta 1 2 kg, a masa objekta 2 4 kg, poređenje potencijalne energije objekta 1 i objekta 2 je …..
Poznato:
Masa objekta 1 (m1) = 2 kilograma
Masa objekta 2 (m² ) = 4 kilograma
Visina 1 (h 1 ) = 12 metara
Visina 2 (h 2 ) = 9 metara
Traži se: Poređenje potencijalne energije objekta 1 i objekta 2
Rešenje:
PE = mgh
m = masa (njena međunarodna jedinica je kilogram, skraćeno kg)
g = ubrzanje usljed gravitacije (međunarodna jedinica je metar po sekundi na kvadrat, skraćeno m/ s² )
h = visina (njena međunarodna jedinica je metar, skraćeno m)
PE = gravitacijska potencijalna energija (njena međunarodna jedinica je kg m² / s² ili Džul)
Gravitacijska potencijalna energija objekta 1:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 g
Gravitacijska potencijalna energija objekta 2:
EP 2 = m 2 gh 2 = (4)(g)(9) = 36 g
Poređenje potencijalne energije objekta 1 i objekta 2:
PE 1 : PE 2
24 g : 36 g
24: 36
24/12 : 36/12
2: 3
[wpdm_package id='1175′]
- Problemi i rješenja rada sile
- Problemi i rješenja radne kinetičke energije
- Problemi i rješenja principa rada i mehaničke energije
- Problemi i rješenja gravitacione potencijalne energije
- Problemi i rješenja potencijalne energije elastičnih opruga
- Problemi s napajanjem i rješenja
- Primjena zakona o očuvanju mehaničke energije za kretanje slobodnog pada
- Primjena očuvanja mehaničke energije za kretanje gore i dolje pri slobodnom padu
- Primjena zakona očuvanja mehaničke energije za kretanje po zakrivljenoj površini
- Primjena zakona o očuvanju mehaničke energije za kretanje po nagnutoj ravni
- Primjena zakona očuvanja mehaničke energije za kretanje projektila