Primjena očuvanja mehaničke energije za kretanje po krivim površinama – problemi i rješenja

1. Blok mase 1 kg klizi niz glatku zakrivljenu površinu. Odredite kinetičku energiju i brzinu bloka na najnižoj površini. Ubrzanje usljed gravitacije je 10 m/ s².

Primjena zakona očuvanja mehaničke energije za kretanje po krivuljastim površinama 1Poznato:

Masa (m) = 1 kg

Promjena visine (h) = 5 m

Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²

Traži se: Kinetička energija (KE) i brzina bloka.

Rešenje:

(a) Kinetička energija

Početna mehanička energija = gravitacijska potencijalna energija

ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Džula

Konačna mehanička energija = kinetička energija

ME t = KE = ½ mv t²

Princip održanja mehaničke energije kaže da je početna mehanička energija = konačna mehanička energija:

ME o = ME t

PE = KE

50 = KE

Kinetička energija (KE) = 50 džula.

(b) Blokova brzina

Princip očuvanja mehaničke energije:

Početna mehanička energija (ME o ) = konačna mehanička energija (ME t )

Gravitacijska potencijalna energija (PE) = kinetička energija (KE)

50 = ½ mv²

2(50) / m = v²

100 / 1 = v 2

100 = v 2

v = √100

v = 10 m/s

[irp]

2. Predmet mase 2 kg klizi prema dolje bez trenja. Kolika je kinetička energija i brzina predmeta na visini od 2 metra iznad tla? Ubrzanje usljed gravitacije je 10 m/ s²

Primjena zakona očuvanja mehaničke energije za kretanje po krivuljastim površinama 2Poznato:

Masa (m) = 2 kg

Promjena visine (h) = 10 – 2 = 8 m

Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²

Traži se : kinetička energija (KE) i brzina (v) na 2 metra iznad tla.

Rešenje:

(a) Kinetička energija na 2 metra iznad tla

Početna mehanička energija = gravitacijska potencijalna energija

ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Džula

Konačna mehanička energija = kinetička energija

ME t = KE = ½ mv t²

Princip očuvanja mehaničke energije kaže da je početna mehanička energija = konačna mehanička energija:

ME o = ME t

PE = KE

160 = KE

Kinetička energija (KE) na 2 metra iznad tla iznosi 160 džula.

(b) Brzina objekta na najnižoj površini

Princip očuvanja mehaničke energije:

Početna mehanička energija (ME o ) = konačna mehanička energija (EM t )

Gravitacijska potencijalna energija (PE) = kinetička energija (KE)

160 = ½ mv²

160 = ½ (2) v 2

160 = v 2

v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s

[wpdm_package id='1167′]

  1. Problemi i rješenja rada sile
  2. Problemi i rješenja radne kinetičke energije
  3. Problemi i rješenja principa rada i mehaničke energije
  4. Problemi i rješenja gravitacione potencijalne energije
  5. Problemi i rješenja potencijalne energije elastične opruge
  6. Problemi s napajanjem i rješenja
  7. Primjena zakona o očuvanju mehaničke energije za kretanje slobodnog pada
  8. Primjena očuvanja mehaničke energije za kretanje gore i dolje pri slobodnom padu
  9. Primjena zakona očuvanja mehaničke energije za kretanje po zakrivljenoj površini
  10. Primjena zakona o očuvanju mehaničke energije za kretanje po nagnutoj ravni
  11. Primjena zakona očuvanja mehaničke energije za kretanje projektila

Ostavite komentar