1. Masa od 2 kg je pričvršćena za oprugu. Ako je izduženje opruge 4 cm, odredite potencijalnu energiju elastične opruge . Ubrzanje usljed gravitacije je 10 m/ s².
Poznato:
Masa (m) = 2 kg
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²
Težina (w) = mg = (2)(10) = 20 N
Izduženje (x) = 4 cm = 0.04 m
Traži se: Potencijalna energija elastične opruge
Rešenje:
Formula Hookeovog zakona :
F = kx
F = sila, k = konstanta opruge, x = promjena dužine opruge
Konstanta opruge:
k = w / x = 20 / 0.04 = 500 N/m
Potencijalna energija elastične opruge:
PE = ½ kx 2 = ½ (500) (0.04) 2 = (250) (0.0016) = 0.4 džula
Alternativno rješenje:
PE = ½ kx 2 = ½ (š / x) x 2 = ½ šx = ½ mgx
w = težina, m = masa, x = promjena dužine opruge
PE = ½ (2) (10) (0.04) = (10) (0.04) = 0.4 džula.
[irp]
2. Izduženje opruge rastegnute silom F = 50 N iznosi 10 cm. Kolika je potencijalna energija elastične opruge ako je izduženje opruge 12 cm?
Poznato:
Izduženje (x) = 10 cm = 0.1 m
Sila (F) = 50 N
Traži se : Potencijalna energija elastične opruge
Rešenje:
Konstanta opruge:
k = F / x = 50 / 0.1 = 500 N/m
Potencijalna energija elastične opruge ako je izduženje opruge 12 cm:
PE = ½ kx 2 = ½ (500) (0.12) 2 = (250) (0.0144) = 3.6 džula.
[irp]
3. Grafik F u odnosu na x prikazan je na slici ispod. Kolika je potencijalna energija elastične opruge, ako je izduženje opruge 10 cm?

Poznato:
Sila (F) = 5 N
Izduženje opruge (x) = 2 cm = 0.02 m
Traži se: Potencijalna energija elastične opruge ako je izduženje opruge 0.1 m.
Rešenje:
Konstanta opruge:
k = F / x = 5 / 0.02 = 250 N/m
Potencijalna energija elastične opruge ako je izduženje opruge 0.1 m:
PE = ½ kx 2 = ½ (250) (0.1) 2 = (125) (0.01) = 1.25 džula.
4. Atletičar skače na opružni gedžet težine 500 N, pri čemu se opruga skraćuje za 4 cm. Odredite količinu potencijalne energije koja treba da djeluje na sportistu.
A. 20 Džula
B. 10 džula
C. 5 Džula
D. 2 Džula
Poznato:
Sila (F) = 500 N
Promjena dužine opruge (Δx) = 4 cm = 0.04 m
Traži se: Potencijalna energija proljeća
Rešenje:
Izračunajte elastičnu konstantu opruge koristeći jednačinu Hookeovog zakona:
k = F / Δx = 500 N / 0.04 m = 12500 N/m
Elastična potencijalna energija opruge:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (12500)(0.04) 2 = (6250)(0.0016)
PE = 10 Džula
Tačan odgovor je B.
5. Dužina opruge mase 500 grama, kada je obješena , povećava se za 5 cm. Odredite njenu konstantu i potencijalnu energiju.
Poznato:
Masa objekta (m) = 500 grama = (500/1000) kg = 5/10 kg = 0.5 kg
Ubrzanje (g) = 10 m/ s²
Težina objekta (w) = mg = (0.5 kg)(10 m/s² ) = 5 kg m/s² = 5 Njutna
Promjena dužine opruge (Δx) = 5 cm = 0.05 m
Traži se: konstanta opruge (k) i potencijalna energija (PE)
Rešenje:
Prvo, izračunajte konstantu opruge koristeći jednačinu Hookeovog zakona:
k = w / Δx = 5 N / 0.05 m = 100 N/m
Potencijalna elastičnost opruge:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (100)(0.05) 2 = (50)(0.0025)
PE = 0.125 Džula
[wpdm_package id='1179′]
- Problemi i rješenja rada sile
- Problemi i rješenja radne kinetičke energije
- Problemi i rješenja principa rada i mehaničke energije
- Problemi i rješenja gravitacione potencijalne energije
- Problemi i rješenja potencijalne energije elastične opruge
- Problemi s napajanjem i rješenja
- Primjena zakona o očuvanju mehaničke energije za kretanje slobodnog pada
- Primjena očuvanja mehaničke energije za kretanje gore i dolje pri slobodnom padu
- Primjena očuvanja mehaničke energije za kretanje po krivudavim površinama
- Primjena zakona o očuvanju mehaničke energije za kretanje po nagnutoj ravni
- Primjena zakona očuvanja mehaničke energije za kretanje projektila