Odredite vremenski interval kretanja projektila

Riješeni problemi u kretanju projektila – određivanje vremenskog intervala

1. Šutnuta fudbalska lopta odleće od tla pod uglom θ = 30 o u odnosu na horizontalu početnom brzinom od 10 m/s. Izračunajte vremenski interval za dostizanje maksimalne visine! Ubrzanje gravitacije je 10 m/ s².

Poznato:

Ugao ( θ) = 3 °

Početna brzina (v o ) = 10 m/s

Ubrzanje gravitacije (g) = 10 m/ s²

Željeni: Vremenski interval za dostizanje maksimalne visine

Rešenje:

Rješavanje problema kretanja projektila – određivanje vremenskog intervala 1Vertikalna komponenta početne brzine:

v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s

Vremenski interval za dostizanje maksimalne visine određen je jednačinom vertikalnog kretanja . Odaberite smjer prema gore kao pozitivan, a smjer prema dolje kao negativan.

Poznato:

Početna brzina (v o ) = 5 m/s (pozitivno prema gore)

Ubrzanje gravitacije (g) = – 10 m/s² ( negativno prema dolje)

Konačna brzina na maksimalnoj visini (vt ) = 0

Traži se: vremenski interval (t)

Rešenje:

v (t) = v( o) + g(t)

0 = 5 + (-10)t

0 = 5 – 10 t

5 = 10 t

t = 5/10 = 0.5 s

Vidi također  Youngov eksperiment s dvostrukim prorezom - problemi i rješenja

2. Tijelo je projektovano prema gore pod uglom od 30 o u odnosu na horizontalu s početnom brzinom od 30 m/s. Izračunajte vrijeme leta! Ubrzanje gravitacije je 10 m/s 2.

Poznato:

Ugao ( θ) = 3 °

Početna brzina (v o ) = 8 m/s

Ubrzanje gravitacije (g) = 10 m/ s²

Traži se: Vremenski interval prije nego što tijelo udari u tlo

Rešenje:

Rješavanje problema kretanja projektila – određivanje vremenskog intervala 2Vertikalna komponenta početne brzine:

v oy = v o sin θ = (8 m/s)(sin 30 o ) = (8 m/s)(0.5) = 4 m/s

Prvo izračunavamo vremenski interval za dostizanje maksimalne visine koristeći jednačinu vertikalnog kretanja.

Odaberite smjer prema gore kao pozitivan, a smjer prema dolje kao negativan.

Poznato:

Početna brzina (v o ) = 4 m/s (pozitivno prema gore)

Ubrzanje gravitacije (g) = – 10 m/s² ( negativno prema dolje)

Konačna brzina na maksimalnoj visini (vt ) = 0

Traži se: Vremenski interval (t)

Rešenje:

v (t) = v( o) + g(t)

0 = 4 + (-10)t

0 = 4 – 10 t

4 = 10 t

t = 4/10 = 0,4 s

Vremenski interval za dostizanje maksimalne visine je 0.4 s.

Vrijeme u zraku je 2 x 0.4 s = 0.8 s.

Vidi također  Normalna sila – problemi i rješenja

3. Tijelo je izbačeno prema gore pod uglom od 30 ° u odnosu na horizontalu sa zgrade visoke 10 metara. Njegova početna brzina je 40 m/s. Koliko je vremena potrebno tijelu da stigne do tla? Ubrzanje gravitacije je 10 m/ s².

Poznato:

Ugao ( θ) = 3 °

Početna visina (h o ) = 10 metara

Početna brzina (v o ) = 40 m/s

Ubrzanje gravitacije (g) = 10 m/ s²

Traži se: Vrijeme u zraku (t)

Rešenje:

Vertikalna komponenta početne brzine:

v oy = v o sin θ = (40 m/s)(sin 30 o ) = (40 m/s)(0.5) = 20 m/s

Prvo izračunavamo vremenski interval za dostizanje maksimalne visine koristeći jednačinu vertikalnog kretanja.

Odaberite smjer prema gore kao pozitivan, a smjer prema dolje kao negativan.

Poznato:

Početna brzina (v o ) = 20 m/s (pozitivno prema gore)

Ubrzanje gravitacije (g) = – 10 m/s² ( negativno prema dolje)

Konačna brzina na vrhuncu (vt ) = 0

Traži se: Vremenski interval (t)

Rešenje:

v (t) = v( o) + g(t)

0 = 20 + (-10)t

0 = 20 – 10 t

20 = 10 t

t = 20/10 = 2 sekunde

Vrijeme u zraku = 2 x 2 sekunde = 4 sekunde.

Objekat se nalazi 10 metara iznad tla. 4 sekunde je vremenski interval potreban za dostizanje mjesta paralelnog s početnim položajem. Lopta se i dalje kreće prema dolje.

Vremenski interval potreban za dosezanje tla izračunava se pomoću jednačine slobodnog pada.

Poznato:

Ubrzanje gravitacije (g) = 10 m/ s²

Visina (v) = 10 metara

Traži se: Vremenski interval (t)

Rešenje:

h = 1/2 gt ​​​​2

10 = 1/2 (10) t 2

10 = 5 t 2

t2 = 10/5 = 2

t = √2 = 1.4 sekunde

Vremenski interval = 1.4 sekunde.

Ukupni vremenski interval = 4 sekunde + 1.4 sekunde = 5.4 sekunde.

Vidi također  Transformatori i električna energija – problemi i rješenja

4. Mala lopta je horizontalno izbačena početnom brzinom v = 15 m/s sa zgrade visoke 5 metara. Izračunajte vrijeme u zraku ! Ubrzanje gravitacije je 10 m/ s²

Poznato:

Visina (v) = 5 metara

Početna brzina (v o ) = 15 m/s

Ubrzanje gravitacije (g) = 10 m/ s²

Traži se: Vrijeme u zraku (t)

Rešenje:

Rješavanje problema kretanja projektila – određivanje vremenskog intervala 3Vrijeme u zraku se izračunava pomoću jednačine slobodnog pada.

Poznato:

Visina (v) = 5 metara

Ubrzanje gravitacije (g) = 10 m/ s²

Traži se: Vremenski interval (t)

Rešenje:

h = 1/2 gt ​​​​2

5 = 1/2 (10) t 2

5 = 5 t 2

t2 = 5/5 = 1

t = √1 = 1 sekunda

Vidi također  Odredite rezultantu dva vektora koristeći komponente vektora

[wpdm_package id='531′]

[wpdm_package id='536′]

  1. Rastavite početnu brzinu na horizontalnu i vertikalnu komponentu
  2. Odredite horizontalni pomak
  3. Odredite maksimalnu visinu
  4. Odredite vremenski interval
  5. Odredite položaj objekata
  6. Odredite konačnu brzinu

Ostavite komentar