1. Стомана е дълга 40 см при 20 ° C. Коефициентът на линейно разширение за стомана е 12 x 10⁻⁶ ( C₂O ) ⁻¹ . Увеличението на дължината и крайната дължина, когато е при 70 ° C, ще бъде…
Известни:
Промяната в температурата ( ΔT ) = 70 ° C – 20 ° C = 50 ° C
Първоначалната дължина (L1 ) = 40 см
Коефициент на линейно разширение за стомана (α ) = 12 x 10⁻⁶ ( C₂O ) ⁻¹
Търси се: Промяната в дължината ( ΔL ) и крайната дължина ( L2 )
решение:
а) Промяната в дължината ( ΔL)
ΔL = αL1 ΔT
Δ L = ( 12×10 -6 o C -1 )(40 cm)(50 o C)
Δ L = (10 -6 )(24 x 10 3 ) cm
ΔL = 24 x 10⁻³ см
ΔL = 24 / 10³ см
ΔL = 24 / 1000 см
ΔL = 0.024 см
б) Крайната дължина ( L2 )
L2 = L1 + ΔL
L2 = 40 см + 0.024 см
L2 = 40.024 см
[ирп]
2. Железен прът, нагрят от 30 ° C до 80 ° C. Крайната дължина на желязото е 115 cm, а коефициентът на линейно разширение е 3×10⁻³ ° C⁻¹ . Каква е първоначалната дължина и промяната в дължината на желязото?
решение:
Промяната в температурата ( ΔT) = 80 ° C – 30 ° C = 50 ° C
Крайната дължина (L2 ) = 115 см
Коефициентът на линейно разширение ( α ) = 3× 10⁻³ o C⁻¹
Търси се: първоначалната дължина (L1 ) и промяната в дължината ( ΔL )
решение:
а) Първоначалната дължина ( L1 )
Формула за промяната на дължината при линейно разширение:
ΔL = αL1 ΔT
Формула за крайната дължина :
L2 = L1 + ΔL
L2 = L1 + αL1 ΔT
L2 = L1 ( 1 + αΔT )
115 cm = L 1 (1 + (3.10 -3 o C -1 )(50 o C)
115 см = L 1 (1 + 150.10⁻³ )
115 см = L 1 (1 + 0.15)
115 см = L 1 (1.15)
|
L 1 = 115 см / 1.15 L 1 = 100 см б) промяната в дължината ( ΔL ) ΔL = L2 – L1 ΔL = 115 см – 100 см ΔL = 15 см |
[ирп]
3. При 25 ° C дължината на стъклото е 50 см. След нагряване крайната дължина на стъклото е 50.9 см. Коефициентът на линейно разширение е α = 9 x 10⁻⁶ C⁻¹ . Определете крайната температура на стъклото …
Известни:
Първоначалната дължина (L1 ) = 50 см
Крайната дължина (L2 ) = 50.09 см
Промяната в дължината ( ΔL ) = 50.2 см – 50 см = 0.09 см
Коефициентът на линейно разширение ( α) = 9 x 10⁻⁶ o C⁻¹
Първоначалната температура (T1 ) = 25 ° C
Желано: Крайната температура ( T2 )
решение:
ΔL = αL + 1 ΔT
ΔL = αL1 ( T2 – T1 )
0.09 см = ( 9 x 10⁻⁶° C) (50 см )(T² – 25 ° C)
0.09 = (45 x 10⁻⁶ )(T² – 25)
0.09 / (45 x 10⁻⁶ ) = T² – 25
0.002 x 10² = T² – 25
2 x 10² = T² – 25
200 = Т 2 – 25
Т2 = 200 + 25
T2 = 225 ° C
Крайната температура е 225 ° C.
[ирп]
4. Първоначалната дължина на метала е 1 метър, а крайната дължина е 1.02 м. Промяната в температурата е 50 Келвина. Определете коефициента на линейно разширение!
Известни:
Началната дължина (L1 ) = 1 метър
Крайната дължина (L2 ) = 1.02 метра
Промяната в дължината ( ΔL ) = L² – L1 = 1.02 метра – 1 метър = 0.02 метра
Промяната в температурата (ΔT ) = 50 Келвина = 50 ° C
Търси се: Коефициентът на линейно разширение
решение:
ΔL = αL1 ΔT
0.02 м = α (1 м ) (50 ° C)
0.02 = α ( 50 ° C)
α = 0.02 / 50 ° C
α = 0.0004 ° C
α = 4 x 10⁻⁴ ° C
[wpdm_package id='694']
- Преобразуване на температурни скали
- Линейно разширение
- Разширяване на площта
- Разширяване на обема
- Топлина
- Механичен еквивалент на топлината
- Специфична топлина и топлинен капацитет
- Латентна топлина, топлина на топене, топлина на изпарение
- Запазване на енергия за пренос на топлина