Вызначыць становішча аб'екта ў руху снарада

Вырашаныя задачы па руху снарада — вызначэнне становішча аб'екта

1. Цела кідаецца ўверх пад вуглом 60 ° да гарызантальнай паверхні з пачатковай хуткасцю 12 м/с. Вызначце становішча аб'екта пасля руху на працягу 1 секунды! Паскарэнне свабоднага падзення роўна 10 м/ с².

Вядома:

Вугал ( θ ) = 60 °

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 12 м/с

Інтэрвал часу (t) = 1 секунда

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Шукаецца: Пазіцыя аб'екта пасля руху на працягу 1 секунды

Рашэнне:

Рашэнне задач руху снарада — вызначэнне становішча аб'екта 1Гарызантальная складнік пачатковай хуткасці:

v ox = v o cos θ = (12 м/с)(cos 60 o ) = (12 м/с)(0.5) = 6 м/с

Вертыкальная складнік пачатковай хуткасці:

v oy = v o sin θ = (12 м/с)(sin 60 o ) = (12 м/с)(0.5 √ 3 ) = 6 √ 3 м/с

Размяшчэнне аб'екта ў гарызантальным кірунку:

Вядома:

Гарызантальны кампанент хуткасці (v x ) = 6 м/с

Інтэрвал часу (t) = 1 секунда

Шукаецца: гарызантальны дыяпазон (x)

Рашэнне:

6 метраў у секунду азначае, што мяч перамяшчаецца на 6 метраў кожную 1 секунду. Адлегласць, якую мяч праляцеў пасля руху на працягу 1 секунды, складае 6 метраў. Такім чынам, становішча мяча ў гарызантальным кірунку складае 6 метраў.

Размяшчэнне аб'екта ў вертыкальным кірунку:

Выберыце кірунак уверх як станоўчы, а кірунак уніз як адмоўны.

Вядома:

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 6 √ 3 м/с (дадатная, накіраваная ўверх)

Інтэрвал часу (t) = 1 секунда

Паскарэнне цяжару (g) = -10 м/с² ( адмоўнае схіленне ўніз)

Жаданая вышыня: пасля руху на працягу 1 секунды

Рашэнне:

h = vo т + 1/2 гт2 = (6√3)(1) + 1/2 (-10)(12) = 6√3 + (-5)(1) = 6√3 – 5 = 6(1.7) – 5 = 10.2 – 5 = 5.2 метра.

Пазіцыя аб'екта пасля руху на працягу 1 секунды:

Гарызантальнае зрушэнне (x) = 6 метраў

Вертыкальнае зрушэнне (y) = 5.2 метра

[ірп]

2. Цела кідаецца ўверх пад вуглом 30 ° да гарызанталі з будынка вышынёй 20 метраў. Яго пачатковая хуткасць складае 50 м/с. Вылічыце вертыкальнае зрушэнне пасля таго, як цела будзе рухацца 1 секунду! Паскарэнне свабоднага падзення роўна 10 м/ с².

Вядома:

Вугал ( θ ) = 30 °

Пачатковая вышыня (h o ) = 20 метраў

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 50 м/с

Інтэрвал часу (t) = 1 секунда

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Патрэбны рост: (в)

Рашэнне:

Вертыкальная складнік пачатковай хуткасці:

v oy = v o sin θ = (50 м/с)(sin 30 o ) = (50 м/с)(0.5) = 25 м/с

Рост:

Выберыце кірунак уверх як станоўчы, а кірунак уніз як адмоўны.

Вядома:

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 25 м/с (дадатная ўверх)

Інтэрвал часу (t) = 1 секунда

Паскарэнне цяжару (g) = -1 0 м/с² ( адмоўнае ўніз)

Патрэбны рост: (в)

Рашэнне:

h = v o t + 1/2 gt ​​​​2 = (25)(1) + 1/2 (-10)(1 2 ) = 25 + (-5)(1) = 25 – 5 = 20 метраў.

Вышыня цела пасля руху на працягу 1 секунды складае 20 метраў над месцам праекцыі цела або 40 метраў над зямлёй.

[ірп]

3. Невялікі шарык кідаецца гарызантальна з пачатковай хуткасцю v = 10 м/с з будынка вышынёй 10 метраў. Вылічыце перамяшчэнне шарыка пасля руху на працягу 1 секунды ! Паскарэнне свабоднага падзення роўна 10 м/с².

Вядома:

Пачатковая вышыня (h) = 10 метраў

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 10 м/с

Інтэрвал часу (t) = 1 секунда

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Шукаецца: Пазіцыя мяча пасля руху на 1 секунду!

Рашэнне:

Рашэнне задач руху снарада — вызначэнне становішча аб'екта 2Гарызантальнае зрушэнне:

Вядома:

Гарызантальны кампанент хуткасці (v x ) = 10 м/с

Інтэрвал часу (t) = 1 секунда

Шукаецца: Месцазнаходжанне аб'екта

Рашэнне:

10 метраў/секунду азначае, што аб'ект перамяшчаецца на 10 метраў кожную 1 секунду. Зрушэнне пасля руху на працягу 1 секунды складае 10 метраў. Такім чынам, гарызантальнае зрушэнне складае 10 метраў.

Вертыкальнае зрушэнне:

Разлічваецца як рух свабоднага падзення.

Вядома:

Інтэрвал часу (t) = 1 секунда

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Жаданая вышыня: пасля руху на працягу 1 секунды (г)

Рашэнне:

h = 1/2 gt ​​​​2 = 1/2 (10)(1 2 ) = (5)(1) = 5 метраў.

Праз 1 секунду аб'ект упадзе на вышыню 5 метраў. Вышыня над узроўнем зямлі = 10 метраў – 5 метраў = 5 метраў.

Пазіцыя аб'екта пасля руху на працягу 1 секунды:

Палажэнне аб'екта ў гарызантальным кірунку (x) = 10 метраў

Пазіцыя аб'екта ў вертыкальным кірунку (y) = 5 метраў

[ірп]

[wpdm_package id='532′]

[wpdm_package id='536′]

  1. Разлажыць пачатковую хуткасць на гарызантальную і вертыкальную складнікі
  2. Вызначце гарызантальнае зрушэнне
  3. Вызначце максімальную вышыню
  4. Вызначце часовы інтэрвал
  5. Вызначце становішча аб'екта
  6. Вызначце канчатковую хуткасць

Пакінуць каментар