Вызначыць часовы інтэрвал руху снарада

Рашэнні задач па руху снарада – вызначэнне інтэрвалу часу

1. Футбольны мяч, па якім ударылі нагамі, адлятае ад зямлі пад вуглом θ = 30 ° да гарызанталі з пачатковай хуткасцю 10 м/с. Разлічыце прамежак часу, за які ён дасягне максімальнай вышыні! Паскарэнне свабоднага падзення роўна 10 м/ с².

Вядома:

Вугал (θ) = 3 °

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 10 м/с

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Жаданы: інтэрвал часу для дасягнення максімальнай вышыні

Рашэнне:

Рашэнне задач на рух снарада – вызначэнне прамежку часу 1Вертыкальная складнік пачатковай хуткасці:

v oy = v o sin θ = (10 м/с)(sin 30 o ) = (10 м/с)(0.5) = 5 м/с

Інтэрвал часу для дасягнення максімальнай вышыні вызначаецца ўраўненнем вертыкальнага руху . Кірунак уверх выберыце як дадатны, а кірунак уніз — як адмоўны.

Вядома:

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 5 м/с (дадатная ўверх)

Паскарэнне свабоднага падзення (g) = – 10 м/с² ( адмоўнае ўніз)

Канчатковая хуткасць на максімальнай вышыні (vt ) = 0

Шукаецца: інтэрвал часу (t)

Рашэнне:

vt = vo + gt

0 = 5 + (-10)t

0 = 5 – 10 т

5 = 10 т

t = 5/10 = 0.5 с

Глядзіце таксама  Эксперымент Юнга з падвойнай шчылінай - праблемы і рашэнні

2. Цела кідаецца ўверх пад вуглом 30 ° да гарызанталі з пачатковай хуткасцю 30 м/с. Разлічыце час палёту! Паскарэнне свабоднага падзення роўна 10 м/ с².

Вядома:

Вугал (θ) = 3 °

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 8 м/с

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Шукаецца: прамежак часу да таго, як цела ўпадзе на зямлю

Рашэнне:

Рашэнне задач на рух снарада – вызначэнне прамежку часу 2Вертыкальная складнік пачатковай хуткасці:

v oy = v o sin θ = (8 м/с)(sin 30 o ) = (8 м/с)(0.5) = 4 м/с

Спачатку мы разлічваем прамежак часу для дасягнення максімальнай вышыні, выкарыстоўваючы ўраўненне вертыкальнага руху.

Выберыце кірунак уверх як станоўчы, а кірунак уніз як адмоўны.

Вядома:

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 4 м/с (дадатная ўверх)

Паскарэнне свабоднага падзення (g) = – 10 м/с² ( адмоўнае ўніз)

Канчатковая хуткасць на максімальнай вышыні (vt ) = 0

Шукаецца: інтэрвал часу (t)

Рашэнне:

vt = vo + gt

0 = 4 + (-10)t

0 = 4 – 10 т

4 = 10 т

t = 4/10 = 0,4 с

Інтэрвал часу для дасягнення максімальнай вышыні складае 0.4 с.

Час знаходжання ў паветры складае 2 х 0.4 с = 0.8 с.

Глядзіце таксама  Нармальная сіла — праблемы і рашэнні

3. Цела кідаецца ўверх пад вуглом 30 ° да гарызантальнай лініі з будынка вышынёй 10 метраў. Яго пачатковая хуткасць складае 40 м/с. Колькі часу спатрэбіцца целу, каб дасягнуць зямлі? Паскарэнне свабоднага падзення роўна 10 м/ с².

Вядома:

Вугал (θ) = 3 °

Пачатковая вышыня (h o ) = 10 метраў

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 40 м/с

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Шукаецца: час у паветры (t)

Рашэнне:

Вертыкальная складнік пачатковай хуткасці:

v oy = v o sin θ = (40 м/с)(sin 30 o ) = (40 м/с)(0.5) = 20 м/с

Спачатку мы разлічваем прамежак часу для дасягнення максімальнай вышыні, выкарыстоўваючы ўраўненне вертыкальнага руху.

Выберыце кірунак уверх як станоўчы, а кірунак уніз як адмоўны.

Вядома:

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 20 м/с (дадатная ўверх)

Паскарэнне свабоднага падзення (g) = – 10 м/с² ( адмоўнае ўніз)

Канчатковая хуткасць у піку (vt ) = 0

Шукаецца: інтэрвал часу (t)

Рашэнне:

vt = vo + gt

0 = 20 + (-10)t

0 = 20 – 10 т

20 = 10 т

t = 20/10 = 2 секунды

Час у паветры = 2 х 2 секунды = 4 секунды.

Аб'ект знаходзіцца на вышыні 10 метраў над зямлёй. 4 секунды — гэта прамежак часу, каб дасягнуць месца, паралельнага пачатковаму становішчу. Мяч усё яшчэ рухаецца ўніз.

Інтэрвал часу, неабходны для дасягнення зямлі, вылічваецца з дапамогай ураўнення руху свабоднага падзення.

Вядома:

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Вышыня (h) = 10 метраў

Шукаецца: інтэрвал часу (t)

Рашэнне:

h = 1/2 gt ​​​​2

10 = 1/2 (10) t 2

10 = 5 t 2

t² = 10/5 = 2

t = √2 = 1.4 секунды

Інтэрвал часу = 1.4 секунды.

Агульны інтэрвал часу = 4 секунды + 1.4 секунды = 5.4 секунды.

Глядзіце таксама  Трансфарматары і электрычная энергія — праблемы і рашэнні

4. Невялікі шарык кідаецца гарызантальна з пачатковай хуткасцю v = 15 м/с з будынка вышынёй 5 метраў. Разлічыце час у паветры ! Паскарэнне свабоднага падзення роўна 10 м/с².

Вядома:

Вышыня (h) = 5 метраў

Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 15 м/с

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Шукаецца: час у паветры (t)

Рашэнне:

Рашэнне задач на рух снарада – вызначэнне прамежку часу 3Час знаходжання ў паветры вылічваецца з дапамогай ураўнення руху свабоднага падзення.

Вядома:

Вышыня (h) = 5 метраў

Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²

Шукаецца: інтэрвал часу (t)

Рашэнне:

h = 1/2 gt ​​​​2

5 = 1/2 (10) t 2

5 = 5 t 2

t² = 5/5 = 1

t = √1 = 1 секунда

Глядзіце таксама  Вызначце выніковую суму двух вектараў, выкарыстоўваючы кампаненты вектара

[wpdm_package id='531′]

[wpdm_package id='536′]

  1. Разлажыць пачатковую хуткасць на гарызантальную і вертыкальную складнікі
  2. Вызначце гарызантальнае зрушэнне
  3. Вызначце максімальную вышыню
  4. Вызначце часовы інтэрвал
  5. Вызначце становішча аб'ектаў
  6. Вызначце канчатковую хуткасць

Пакінуць каментар