Делимично нееластични судари у једној димензији – проблеми и решења

1. Објекат А од 500 грама, који се креће брзином од 10 m /s и објекат Б од 200 грама, који се креће брзином од 12 m/s. Објекти се приближавају један другом и сударају. Ако је брзина објекта А након судара 6 m/s, колика је брзина објекта Б након судара?

Познато:

Маса објекта 1 (m1 ) = 500 грама = 0.5 kg

Маса објекта 2 (м² ) = 200 грама = 0.2 кг

Почетна брзина објекта 1 (v1 ) = -10 m/s

Почетна брзина објекта 2 (v2 ) = 12 m/s

Коначна брзина објекта 1 ( v1 ') = 6 m/s

Знаци плус и минус показују да се објекти крећу у супротним смеровима.

Тражи се : коначна брзина објекта 2 (v2 ' )

Решење:

m1 v1 + м2 v2 = м1 v1' + м2 v2'

(0.5)(-10) + (0.2)(12) = (0.5)(6) + (0.2)(в 2 ')

-5 + 2.4 = 3 + 0.2 v 2 '

-2.6 = 3 + 0.2 v 2 '

-2.6 – 3 = 0.2 v 2 '

-5.6 = 0.2 v 2 '

v2 ' = -5.6 / 0.2

v2 ' = -28 м/с

Брзина објекта 2 након судара је 28 m/s.

Знаци плус и минус показују да се објекти крећу у супротном смеру.

[ирп]

2. Два објекта једнаке масе се приближавају једно другом и сударају. Брзина објекта 1 је 6 m/s, а брзина објекта 2 је 8 m/s. Након судара, објекат 2 се креће улево брзином од 5 m/s. Колика је величина и смер брзине објекта 1 након судара?

знати :

Маса објекта 1 ( m1 ) = m

Маса објекта 2 (m² ) = m

Почетна брзина објекта 1 (v1 ) = -6 m/s

почетна брзина објекта 2 (v2 ) = 8 m/s

Коначна брзина објекта 2 (v2 ' ) = -5 m/s

Тражи се : магнитуда и правац објекта 1 након судара

Решење:

Формула очувања импулса :

m1 v1 + м2 v2 = м1 v1' + м2 v2'

мв 1 + м в 2 = м в 1 ' + м в 2 '

м (в 1 + в 2 ) = м (в 1 ' + в 2 ')

v1 + v2 = v1 ' + v2 '

-6 + 8 = v1 ' – 5

2 = v1 ' – 5

2 + 5 = v1

v1 ' = 7 м/с

Брзина објекта 1 након судара (v 1 ') је 3 m/s.

Знаци плус и минус показују да се објекти крећу у супротном смеру.

[ирп]

3. Куглица 1 масе 1 кг и куглица 2 масе 2 кг имају исти смер кретања и сударају се нееластично. Пре судара, куглица 1 се креће брзином од 10 m/s, а куглица 2 се креће брзином од 5 m/s. Брзина куглице 2 након судара је 4 m/s. Одредити брзину куглице 1 након судара.

Познато:

Маса кугле 1 (м² ) = 1 кг

Маса кугле 2 (м² ) = 2 кг

Брзина лопте 1 (v1 ) = 10 m/s

Брзина лопте 2 (v2 ) = 5 m/s

Коначна брзина лопте 2 (v2 ' ) = 4 m/s

Знак плус брзине показује да куглице имају исти смер кретања.

Тражи се : коначна брзина лоптице 1 (v1 ' )

Решење:

m1 v1 + м2 v2 = м1 v1' + м2 v2'

(1)(10) + (2)(5) = (1)(в 1 ') + (2)(4)

10 + 10 = v1 ' + 8

20 – 8 = v 1 '

v1 ' = 12 м/с

Брзина лопте 1 након судара је 12 m/s.

[впдм_пацкаге ид = '1190 ′]

  1. Проблеми линеарног момента и решења
  2. Проблеми и решења замаха и импулса
  3. Идеално еластични судари у једној димензији, проблеми и решења
  4. Идеално нееластични судари у једној димензији, проблеми и решења
  5. Нееластични судари у једнодимензионалним проблемима и решења

Оставите коментар