1. Метак масе 30 грама који се креће брзином од 30 m/s судара се са блоком масе 1 kg који мирује. Одредити брзину блока ако се метак и блок заглаве услед судара.
Познато:
Маса метка (m1 ) = 30 грама = 0.03 кг
Маса блока (м² ) = 1 кг
Почетна брзина метка ( v1 ) = 30 m/s
почетна брзина блока (v2 ) = 0 ( блок у мировању )
Тражи се : брзина метка и блока након судара (v')
Решење:
м 1 в 1 + м 2 в 2 = (м 1 + м 2 ) в'
(0.03)(30) + (1)(0) = (0.03 + 1) в'
0.9 + 0 = 1.03 v'
0.9 = 1,03 v'
v' = 0.9 / 1,03
v' = 0.87 м/с
[ирп]
2. Билијарска кугла А масе 2 kg која се креће брзином v A = 6 ms −1 судара се челно са куглом Б једнаке масе. Ако је судар потпуно нееластичан, колике су брзине две кугле након судара?
Познато:
Маса А (m A ) = 2 кг
Маса B (m B ) = 2 kg
Почетна брзина кугле А (v A ) = -6 m/s
Почетна брзина кугле B (v B ) = 4 m/s
Знаци плус и минус показују да се објекти крећу у супротним смеровима.
Тражи се : брзина две лоптице након судара. (v')
Решење:
mA v A + mB v B = (mA ' + mB ) v '
(2)(-6) + (2)(4) = (2 + 2) в'
-12 + 8 = 4 v'
-4 = 4 v'
v' = -4 / 4
v' = -1 м/с
[ирп]
3. м1 = 3 кг m2 = 4 кг приближавају се једно другом у супротним смеровима брзином v1 = 10 м/с v2 = 12 м/с. Ако је судар савршено нееластичан, колике су брзине две куглице након судара?
Познато:
Маса објекта 1 (м² ) = 3 кг
Маса објекта 2 (м² ) = 4 кг
Брзина објекта 1 (v1 ) = -10 m/s
Брзина објекта 2 (v2 ) = 12 m/s
Тражена брзина : брзина након судара (v')
Решење:
м 1 в 1 + м 2 в 2 = (м 1 ' + м 2 ) в'
(3)(-10) + (4)(12) = (3 + 4) в'
-30 + 48 = 7 v'
18 = 7 v'
v' = 18 / 7
v' = 2.6 м/с
[впдм_пацкаге ид = '1157 ′]
- Проблеми линеарног момента и решења
- Проблеми и решења замаха и импулса
- Идеално еластични судари у једној димензији, проблеми и решења
- Идеално нееластични судари у једној димензији, проблеми и решења
- Нееластични судари у једнодимензионалним проблемима и решења