3 shembuj pyetjesh për të përcaktuar distancën më të largët të një lëvizjeje parabolike
1. Topi shkelmohet lart në një kënd prej 60 gradësho kundër sipërfaqes së fushës me një shpejtësi fillestare prej 16 m/s. Çfarë distance horizontale përshkon topi? Përshpejtimi i gravitetit = 10 m/s2
Diskutim
Dihet që:
Këndi (θ) = 60o
Kecepatan fillim (v)o) = 16 m/s
Përshpejtimi për shkak të gravitetit (g) = 10 m/s2
Pyeti: Distanca horizontale (s)
Përgjigje:
Trajektorja e topit është siç tregohet në figurë.
Shpejtësia fillestare e topit në drejtimin horizontal:
vox vo cos θ = (16 m/s)(cos 60o) = (16 m/s)(0,5) = 8 m/s
Shpejtësia fillestare e topit në drejtimin vertikal:
voy vo sin θ = (16 m/s)(sin 60o) = (16 m/s)(0,5√3) = 8√3 m/s
Lëvizja parabolike është një kombinim i lëvizjes horizontale dhe vertikale. Prandaj, lëvizja parabolike analizohet sikur të ishte e përbërë nga dy lëvizje të ndara. Lëvizja horizontale analizohet si lëvizje lineare uniforme , dhe lëvizja vertikale analizohet si lëvizje vertikale lart.
Intervali kohor i topit në ajër
Së pari, llogaritni intervalin kohor që topi të lëvizë në parabolë. Intervali kohor llogaritet duke përdorur formulën për lëvizjen vertikale lart.
Në zgjidhjen e problemit të lëvizjes vertikale lart, sasi vektoriale Vektorit drejtimi i të cilit është lart i jepet një shenjë pozitive, vektorit drejtimi i të cilit është poshtë i jepet një shenjë negative.
Dihet që:
Shpejtësia fillestare (vo) = 8√3 m/s (pozitive sepse drejtimi i shpejtësisë fillestare është lart)
Përshpejtimi për shkak të gravitetit (g) = -10 m/s2 (negative sepse drejtimi i nxitimit gravitacional është poshtë)
Lartësia (h) = 0 (kur topi kthehet në pozicionin e tij origjinal, ndryshimi në lartësinë e topit është zero)
Pyeti: Intervali kohor (t) gjatë të cilit topi lëviz përgjatë një parabole
Përgjigje:
Dihet që v.o, g, h dhe i kërkoi t në mënyrë që formula për lëvizjen vertikale lart e përdorur të jetë h = vo t + 1/2 gt2
h = vo t + 1/2 gt2
0 = (8√3) t + 1/2 (-10) t2
0 = 8√3 t – 5 t2
8√3 t = 5 t2
8 (1,7) = 5 t
14 = 5 t
t = 14 / 5 = 2,8 sekonda
Distanca horizontale e arritur nga topi
Distanca horizontale llogaritet duke përdorur formulën e lëvizjes lineare uniforme.
Dihet që:
Shpejtësia (v) = 8 m/s
Intervali kohor (t) = 2,8 sekonda
Pyeti: Largësia
Përgjigje:
s = vt = (8 m/s)(2,8 s) = 22,4 metra
Distanca horizontale që arrin topi është 22,4 metra.
2. Plumbi qëllohet lart në një kënd prej 60°o horizontalisht nga një pikë 50 metra mbi nivelin e tokës. Shpejtësia fillestare e plumbit është 30 m/s. Llogaritni distancën më të madhe që arrin plumbi! Përshpejtimi për shkak të gravitetit është 10 m/s2
Diskutim
Dihet që:
Këndi (θ) = 60o
Lartësia (h) = 15 m
Shpejtësia fillestare (vo) = 30 m/s
Përshpejtimi për shkak të gravitetit (g) = 10 m/s2
Pyeti: distanca më e largët e arritur nga një plumb
Përgjigje:
Trajektorja e plumbit është siç tregohet në figurë.
Shpejtësia fillestare e topit në drejtimin horizontal:
vox vo cos θ = (30 m/s)(cos 60o) = (30 m/s)(0,5) = 15 m/s
Shpejtësia fillestare e topit në drejtimin vertikal:
voy vo sin θ = (30 m/s)(sin 60o) = (30 m/s)(0,5√3) = 15√3 m/s
Interval kohor i plumbit në ajër
Së pari, llogaritni intervalin kohor që plumbi të lëvizë në një parabolë. Intervali kohor llogaritet duke përdorur formulën lëvizje vertikale lart.
Në zgjidhjen e problemeve mbi lëvizjen vertikale lart, madhësisë vektoriale që drejtohet lart i jepet një shenjë pozitive, madhësisë vektoriale që drejtohet poshtë i jepet një shenjë negative.
Dihet që:
Shpejtësia fillestare (vo) = 15√3 m/s (pozitive sepse drejtimi i shpejtësisë fillestare është lart)
Përshpejtimi për shkak të gravitetit (g) = -10 m/s2 (negative sepse drejtimi i nxitimit gravitacional është poshtë)
Lartësia (h) = -50 (kur arrin në tokë, topi është 50 metra larg) nën pozicioni fillestar, pra është negativ)
Pyeti: Intervali kohor (t) gjatë të cilit topi lëviz përgjatë një parabole
Përgjigje:
Dihet që v.o, g, h dhe i kërkoi t në mënyrë që formula për lëvizjen vertikale lart e përdorur të jetë h = vo t + 1/2 gt2
h = vo t + 1/2 gt2
-50 = (15√3) t + 1/2 (-10) t2
-50 = 15√3 t – 5 t2
5 t2 – 15√3 t – 50 = 0
t llogaritet duke përdorur formulën ABC
a = 5, b = -15√3, c = -50

Intervali kohor (t) që topi të lëvizë përgjatë parabolës është 6,7 sekonda.
Distanca horizontale e arritur nga topi
Distanca horizontale llogaritet duke përdorur formulën e lëvizjes lineare uniforme.
Dihet që:
Shpejtësia (v) = 15 m/s
Intervali kohor (t) = 6,7 sekonda
Pyeti: Largësia
Përgjigje:
s = vt = (15 m/s)(6,7 s) = 100,5 metra
Distanca horizontale që arrin topi është 100,5 metra.
3. Një mermer hidhet horizontalisht në të djathtë nga një lartësi prej 10 metrash me një shpejtësi fillestare prej 10 m/s. Përcaktoni distancën horizontale që arrin mermeri! Nxitimi për shkak të gravitetit = 10 m/s2
Diskutim
Dihet që:
Lartësia (h) = 10 m
Shpejtësia fillestare (vo) = 10 m/s
Përshpejtimi për shkak të gravitetit (g) = 10 m/s2
Pyeti: distanca horizontale e arritur nga mermeri
Përgjigje:
Pista e mermerit është siç tregohet në figurë.
Shpejtësia fillestare në drejtimin horizontal = shpejtësia fillestare = 10 m/s
Intervali kohor i mermerit në ajër
Së pari, llogaritni intervalin kohor që topi të lëvizë përgjatë parabolës. Intervali kohor llogaritet duke përdorur formulën lëvizje e lirë në rënie.
Dihet që:
Përshpejtimi për shkak të gravitetit (g) = 10 m/s2
Lartësia (h) = 10 metra
Pyeti: Intervali kohor (t) gjatë të cilit topi lëviz përgjatë një parabole
Përgjigje:
Jepen g, h dhe kërkohet t në mënyrë që formula e lëvizjes së rënies së lirë e përdorur të jetë h = 1/2 gt2
h = 1/2 gt2
10 = 1/2 (10) t2
10 = 5 t2
t2 = 10 / 5 = 2
t = √2 = 1,4 sekonda
Distanca horizontale e arritur nga mermeri
Distanca horizontale llogaritet duke përdorur formulën e lëvizjes lineare uniforme.
Dihet që:
Shpejtësia (v) = 10 m/s
Intervali kohor (t) = 1,4 sekonda
Pyeti: Largësia
Përgjigje:
s = vt = (10 m/s)(1,4 s) = 14 metra
Distanca horizontale e arritur nga mermeri është 14 metra.
Zgjidhja e problemeve të lëvizjes së predhës - përcaktimi i zhvendosjes horizontale