1. Strela s hmotnosťou 30 gramov pohybujúca sa rýchlosťou 30 m/s narazí do kľudového bloku s hmotnosťou 1 kg. Určte rýchlosť bloku, ak sa strela a blok v dôsledku zrážky zablokujú.
Známe:
Hmotnosť strely (m1 ) = 30 gramov = 0.03 kg
Hmotnosť bloku (m² ) = 1 kg
Počiatočná rýchlosť strely ( v1 ) = 30 m/s
počiatočná rýchlosť bloku (v2 ) = 0 ( blok v pokoji )
Hľadaná : rýchlosť strely a bloku po zrážke (v')
riešenie:
m 1 v 1 + m 2 v 2 = (m 1 + m 2 ) v'
(0.03)(30) + (1)(0) = (0.03 + 1) v'
0.9 + 0 = 1.03 v'
0.9 = 1,03 v'
v' = 0.9 / 1,03
v' = 0.87 m/s
[irp]
2. Biliardová guľa A s hmotnosťou 2 kg pohybujúca sa rýchlosťou v A = 6 ms −1 čelne zrazí s guľou B s rovnakou hmotnosťou. Ak je zrážka dokonale nepružná, aké sú rýchlosti oboch gúľ po zrážke?
Známe:
Hmotnosť A (m A ) = 2 kg
Hmotnosť B (m B ) = 2 kg
Počiatočná rýchlosť gule A (v A ) = -6 m/s
Počiatočná rýchlosť gule B (vB ) = 4 m/s
Znamienka plus a mínus označujú, že objekty sa pohybujú v opačných smeroch.
Hľadaná rýchlosť : rýchlosť dvoch guličiek po zrážke. (v')
riešenie:
mA v A + mB v B = (mA ' + mB ) v '
(2)(-6) + (2)(4) = (2 + 2) v'
-12 + 8 = 4 v'
-4 = 4 v'
v' = -4 / 4
v' = -1 m/s
[irp]
3. m1 = 3 XNUMX kg a m2 = 4 XNUMX kg približujú sa k sebe v opačnom smere rýchlosťou v1 = 10 m / s a v2 = 12 m/s. Ak je zrážka dokonale nepružná, aké sú rýchlosti oboch gúľ po zrážke?
Známe:
Hmotnosť telesa 1 (m² ) = 3 kg
Hmotnosť telesa 2 (m² ) = 4 kg
Rýchlosť objektu 1 (v1 ) = -10 m/s
Rýchlosť objektu 2 (v2 ) = 12 m/s
Hľadaná : rýchlosť po zrážke (v')
riešenie:
m 1 v 1 + m 2 v 2 = (m 1 ' + m 2 ) v'
(3)(-10) + (4)(12) = (3 + 4) v'
-30 + 48 = 7 v'
18 = 7 v'
v' = 18 / 7
v' = 2.6 m/s
[wpdm_package id='1157']
- Problémy s lineárnou hybnosťou a ich riešenia
- Problémy s hybnosťou a impulzom a ich riešenia
- Dokonale elastické zrážky v jednom rozmere, problémy a riešenia
- Dokonale nepružné zrážky v jednom rozmere - problémy a riešenia
- Nepružné zrážky v jednorozmerných problémoch a riešenia