1. En ball på 0,1 kg, festet til enden av en horisontal snor, roteres i en sirkel med radius 50 cm , og ballens vinkelhastighet er s⁻¹ /s⁻¹ . Hva er størrelsen på sentripetalkraften?
Kjent:
Masse (m) = 100 gram = 100/1000 kg = 1/10 kg = 0.1 kg
Vinkelhastighet ( ω) = 4 radianer/ sekund
Radius (r) = 50 cm = 50/100 m = 0.5 m
Ønsket: Sentripetalkraft
løsning:
Sentripetalkraften er nettokraften som produserer sentripetalakselerasjon :
∑ F = ma r
∑ F = mv² / r = m ω² r
∑ F = nettokraft = sentripetalkraft , m = masse , v = hastighet , ω = vinkelhastighet , r = radius
∑ F = m ω² r = ( 0.1 )(4) ² (0.5) = (0.1)(16)(0,5) = 0.8 Newton
[IRP]
2. En ball roterer jevnt i en horisontal sirkel. Hvis hastigheten endres til fire ganger startverdien, hva er størrelsen på sentripetalkraften? ...
Kjent:
Masse = m
Hastighet = v
Starthastighet = v o
Radius (r) = r
Ønsket: Størrelsen på sentripetalkraften
løsning:

3. En skråstilt kurve med radius R er utformet slik at en bil som kjører med en hastighet på 12 ms –1 kan foreta svingen trygt. Koeffisienten for statisk friksjon mellom bil og vei = 0.4. Hva er radius R? Tyngdeakselerasjonen ( g ) = 10 ms –2.
Kjent:
Hastighet (v) = 12 m/s
Statisk friksjonskoeffisient ( μs ) = 0.4
Tyngdekraftakselerasjon (g) = 10 m/ s²
Ønskes: Radius (R)
løsning:

[IRP]
[wpdm_package id='501′]
- Masse og vekt
- normal styrke
- Newtons andre bevegelseslov
- Friksjonskraft
- Bevegelse på en horisontal overflate uten friksjonskraft
- Bevegelsen til to legemer med samme akselerasjon på en ru horisontal overflate med friksjonskraften
- Bevegelse på skråplanet uten friksjonskraft
- Bevegelse på det grove skråplanet med friksjonskraften
- Bevegelse i en heis
- Legemers bevegelse er forbundet med snorer og trinser
- To legemer med samme akselerasjonsstørrelse
- Avrunding av en flat kurve – dynamikken i sirkelbevegelse
- Avrunding av en skråstilt kurve – dynamikken i sirkelbevegelsen
- Jevn bevegelse i en horisontal sirkel
- Sentripetalkraft i jevn sirkelbevegelse