၁။ အရာဝတ္ထုတစ်ခုသည် ညာဘက်နှင့် ဘယ်ဘက်သို့ 5 Hz ကြိမ်နှုန်းဖြင့် တုန်ခါသည်။ အရာဝတ္ထုသည် မျှခြေအမှတ်မှ ညာဘက်သို့ အမြင့်ဆုံး ရွေ့လျားမှု သို့ ရွေ့လျားသည် ။ ညာဘက်သို့ ဆယ့်တစ်ကြိမ်တွင် အမြင့်ဆုံးရွေ့လျားမှုရောက်ရှိရန် လိုအပ်သောအချိန်အပိုင်းအခြားကို ဆုံးဖြတ်ပါ။
A. အ 2.05
ခ 2.20
C. 2.25
ဃ 2.50
လူသိများသည် :
ကြိမ်နှုန်း (f) = ၁ စက္ကန့်အတွင်း တုန်ခါမှုပမာဏ = 5 Hz
ကာလအပိုင်းအခြား (T) = တုန်ခါမှုတစ်ခုပြုလုပ်ရန် အချိန်အပိုင်းအခြား = 1/f = 1/5 = 0.2 စက္ကန့်
လိုချင်သည်- ညာဘက်သို့ ဆယ့်တစ်ကြိမ်တွင် အများဆုံး ရွေ့လျားမှုရောက်ရှိရန် လိုအပ်သော အချိန်အပိုင်းအခြား
ဖြေရှင်းချက်
အရာဝတ္ထုတုန်ခါမှုပုံစံ-
(၁ တုန်ခါမှု): B → C → B → A → B
တုန်ခါမှုတစ်ခုအတွက် အရာဝတ္ထုသည် B မှ C၊ C မှ B၊ B မှ A၊ A မှ B စသည့် တုန်ခါမှုလေးခုကို လုပ်ဆောင်သည်။ တုန်ခါမှုတစ်ခုတည်းအတွက် လိုအပ်သောအချိန်အပိုင်းအခြားမှာ ၀.၂ စက္ကန့် / ၄ = ၀.၀၅ စက္ကန့်ဖြစ်သည်။
ညာဘက်သို့ ၁၁ ကြိမ် အမြင့်ဆုံး ရွေ့လျားမှုရောက်ရှိရန် လိုအပ်သော အချိန်အပိုင်းအခြား = (၁၀ x ၀.၂ စက္ကန့်) + ၀.၀၅ စက္ကန့် = ၂ စက္ကန့် + ၀.၀၅ စက္ကန့် = ၂.၀၅ စက္ကန့်။
အဖြေမှန်က A ပါ။
၂။ စပရိန်တစ်ခုကို အရာဝတ္ထုတစ်ခုနှင့် တွဲချိတ်ပြီး တုန်ခါစေသည်။ တုန်ခါမှုကြိမ်နှုန်းသည် မူလတုန်ခါမှုကြိမ်နှုန်း၏ နှစ်ဆဖြစ်စေရန်အတွက် အရာဝတ္ထု၏ အလေးချိန်ကို… သို့ ပြောင်းလဲသည်။
က။ မူလဝန်၏ အလေးချိန် နှစ်ဆ
ခ။ မူလဝန်၏ လေးဆအလေးချိန်
ဂ။ ဝန်အလေးချိန်၏ ထက်ဝက်အချိန်
ဃ။ မူလဝန်အလေးချိန်၏ လေးပုံတစ်ပုံ
ဖြေရှင်းချက်
စပရိန်၏ တုန်ခါမှုကြိမ်နှုန်း၏ ညီမျှခြင်း-
![]()
f = ကြိမ်နှုန်း၊ k = ကိန်းသေ၊ m = အရာဝတ္ထု၏ အလေးချိန်
k = 1 ကြိမ်၊ m = 1 ကြိမ်ဖြစ်လျှင် စပရိန်တုန်ခါမှု၏ ကြိမ်နှုန်း (f) :
![]()
(f) ၏ ကြိမ်နှုန်းသည် စပရိန်တုန်ခါမှု၏ အလေးချိန် (m) နှစ်ဆဖြစ်ရန် 0.25 ဆ သို့မဟုတ် 1/4 ဆသို့ ပြောင်းလဲရန်-
![]()
မှန်ကန်တဲ့အဖြေက D ပါ။
၃။ k = 1000 N/m ကိန်းသေရှိသော စပရိန်တစ်ခုကို ၄၀၀ ဂရမ်အလေးချိန်ရှိသော အရာဝတ္ထုတစ်ခုဖြင့် ချိတ်ဆွဲထားသည်။ အရာဝတ္ထုကို ၅ စင်တီမီတာအထိ ညာဘက်သို့ ဆွဲပြီးနောက် လွှတ်လိုက်သောကြောင့် အရာဝတ္ထုသည် ရိုးရှင်းသော တုန်ခါမှု ဟာမိုနစ်များ ဖြစ်သည် ။ အရာဝတ္ထု တုန်ခါမှု၏ amplitude နှင့် frequency ကို ဆုံးဖြတ်ပါ။

လူသိများသည် :
စပရိန်၏ ကိန်းသေ (k) = 1000 N/m
အရာဝတ္ထု၏ အလေးချိန် (မီတာ) = ၄၀၀ ဂရမ် = ၀.၄ ကီလိုဂရမ်
လွှဲခွင် (Δx) = 5 cm = 0.05 m
လိုအပ်သည် : လှိုင်းများ၏ လွှဲခွင်နှင့် ကြိမ်နှုန်း
ဖြေရှင်းချက်
စပရိန်တုန်ခါမှု၏ လွှဲခွင်း = Δx = 5 cm။
တုန်ခါမှု၏ကြိမ်နှုန်း:
![]()
မှန်ကန်တဲ့အဖြေက B ပါ။