ပရိုဂျက်တိုင် ရွေ့လျားမှု၏ အချိန်ကြားကာလကို ဆုံးဖြတ်ပါ

ပရိုဂျက်တိုင်းရွေ့လျားမှုဆိုင်ရာ ပြဿနာများကို ဖြေရှင်းပြီးပါပြီ - အချိန်ကြားကာလကို ဆုံးဖြတ်ပါ

၁။ ကန်လိုက်သော ဘောလုံးတစ်လုံးသည် မြေပြင်နှင့် θ = 30 o ထောင့်တွင် ကနဦးအမြန်နှုန်း 10 m/s ဖြင့် ထွက်ခွာသွားသည်။ အမြင့်ဆုံးအမြင့်သို့ရောက်ရှိရန် အချိန်အပိုင်းအခြားကို တွက်ချက်ပါ။ ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် သည် 10 m/s 2 ဖြစ်သည် ။

လူသိများသည် :

ထောင့် (θ) = 3 0 o

ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 10 m/s

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2

လိုအပ်သည်- အမြင့်ဆုံးအမြင့် သို့ရောက်ရှိရန် အချိန်ကြားကာလ

ဖြေရှင်းချက်

ပရိုဂျက်တိုင်းရွေ့လျားမှုပြဿနာများကို ဖြေရှင်းခြင်း - အချိန်ကြားကာလ ၁ ကို ဆုံးဖြတ်ခြင်းကနဦးအလျင်၏ ဒေါင်လိုက်အစိတ်အပိုင်း-

v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s

အမြင့်ဆုံးအမြင့်သို့ရောက်ရှိရန် အချိန်အပိုင်းအခြားကို ဒေါင်လိုက်ရွေ့လျားမှု ညီမျှခြင်း ဖြင့် ဆုံးဖြတ်သည် ။ အပေါ်ဘက်သို့ ဦးတည်ရာကို အပေါင်းအဖြစ် ရွေးချယ်ပြီး အောက်ဘက်သို့ ဦးတည်ရာကို အနှုတ်အဖြစ် ရွေးချယ်ပါ။

လူသိများသည် :

ကနဦးအလျင် (v o ) = 5 m/s (အပေါင်းအပေါ်သို့)

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = – 10 m/s 2 (အနုတ်အောက်သို့)

အမြင့်ဆုံးအမြင့်တွင် နောက်ဆုံးအလျင် (vt ) = 0

လိုအပ်သည် : အချိန်ကြားကာလ (t)

ဖြေရှင်းချက်

vt = vo + gt

၀ = ၂၀ + (-၁၀)t

၀ = ၂၀ – ၁၀ တန်

၈၀ = ၅ တန်

t = ၅/၁၀ = ၀.၅ စက္ကန့်

လည်းကြည့်ရှုပါ  ယန်းရဲ့ နှစ်ထပ်အပေါက်စမ်းသပ်ချက် - ပြဿနာများနှင့် ဖြေရှင်းချက်များ

၂။ အရာဝတ္ထုတစ်ခုသည် အလျားလိုက်နှင့် ၃၀° ထောင့်ဖြင့် အပေါ်သို့ ထိုးထွက်နေပြီး က န ဦးအမြန်နှုန်း ၃၀ မီတာ/စက္ကန့်ဖြစ်သည်။ ပျံသန်းချိန်ကို တွက်ချက်ပါ။ ဆွဲငင်အား၏ အရှိန်သည် ၁၀ မီတာ/စက္ကန့် ၂ ဖြစ်သည် ။

လူသိများသည် :

ထောင့် (θ) = 3 0 o

ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 8 m/s

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2

အလိုရှိသည်- ခန္ဓာကိုယ် မြေပြင်ပေါ် မထိမီ အချိန်အပိုင်းအခြား

ဖြေရှင်းချက်

ပရိုဂျက်တိုင်းရွေ့လျားမှုပြဿနာများကို ဖြေရှင်းခြင်း - အချိန်ကြားကာလ ၁ ကို ဆုံးဖြတ်ခြင်းကနဦးအလျင်၏ ဒေါင်လိုက်အစိတ်အပိုင်း-

v oy = v o sin θ = (8 m/s)(sin 30 o ) = (8 m/s)(0.5) = 4 m/s

ကျွန်ုပ်တို့သည် ဒေါင်လိုက်ရွေ့လျားမှုညီမျှခြင်းကို အသုံးပြု၍ အမြင့်ဆုံးအမြင့်သို့ရောက်ရှိရန် အချိန်ကြားကာလကို ဦးစွာတွက်ချက်ပါသည်။

အပေါ်ဘက်သို့ အပြုသဘောဆောင်သော ဦးတည်ချက်ကို ရွေးချယ်ပြီး အောက်ဘက်သို့ အနုတ်လက္ခဏာဆောင်သော ဦးတည်ချက်ကို ရွေးချယ်ပါ။

လူသိများသည် :

ကနဦးအလျင် (v o ) = 4 m/s (အပေါ်သို့ အပေါင်း)

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = – 10 m/s 2 (အနုတ်အောက်သို့)

အမြင့်ဆုံးအမြင့် (vt) = 0 တွင် နောက်ဆုံး အ လျင်

လိုအပ်သည် : အချိန်ကြားကာလ (t)

ဖြေရှင်းချက်

vt = vo + gt

၀ = ၂၀ + (-၁၀)t

၀ = ၂၀ – ၁၀ တန်

၈၀ = ၅ တန်

t = ၅/၁၀ = ၀.၅ စက္ကန့်

အမြင့်ဆုံးသို့ရောက်ရှိရန် အချိန်အပိုင်းအခြားမှာ ၀.၄ စက္ကန့်ဖြစ်သည်။

လေထဲမှာ အချိန်ကြာချိန်က 2 x 0.4 s = 0.8 s ပါ။

လည်းကြည့်ရှုပါ  ပုံမှန်အား - ပြဿနာများနှင့် ဖြေရှင်းချက်များ

၃။ အရာဝတ္ထုတစ်ခုသည် ၁၀ မီတာအမြင့်ရှိ အဆောက်အအုံမှ အလျားလိုက်အနေအထားနှင့် ၃၀ ဒီဂရီ ထောင့်ဖြင့် အပေါ်သို့ ထိုးထွက်နေသည် ။ ၎င်း၏ ကနဦးအမြန်နှုန်းမှာ ၄၀ မီတာ/စက္ကန့်ဖြစ်သည်။ အရာဝတ္ထု မြေပြင်သို့ရောက်ရှိရန် အချိန်မည်မျှကြာသနည်း။ ဆွဲငင်အား၏ အရှိန်သည် ၁၀ မီတာ/စက္ကန့် ၂ ဖြစ်သည် ။

လူသိများသည် :

ထောင့် (θ) = 3 0 o

ကနဦးအမြင့် (ho ) = ၁၀ မီတာ

ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 40 m/s

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2

လိုအပ်သည်- လေထဲတွင် အချိန် (t)

ဖြေရှင်းချက်

ကနဦးအလျင်၏ ဒေါင်လိုက်အစိတ်အပိုင်း-

v oy = v o sin θ = (40 m/s)(sin 30 o ) = (40 m/s)(0.5) = 20 m/s

ကျွန်ုပ်တို့သည် ဒေါင်လိုက်ရွေ့လျားမှုညီမျှခြင်းကို အသုံးပြု၍ အမြင့်ဆုံးအမြင့်သို့ရောက်ရှိရန် အချိန်ကြားကာလကို ဦးစွာတွက်ချက်ပါသည်။

အပေါ်ဘက်သို့ အပြုသဘောဆောင်သော ဦးတည်ချက်ကို ရွေးချယ်ပြီး အောက်ဘက်သို့ အနုတ်လက္ခဏာဆောင်သော ဦးတည်ချက်ကို ရွေးချယ်ပါ။

လူသိများသည် :

ကနဦးအလျင် (v o ) = 20 m/s (အပေါ်သို့ အပေါင်း)

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = – 10 m/s 2 (အနုတ်အောက်သို့)

အမြင့်ဆုံးအဆင့်တွင် နောက်ဆုံးအလျင် (vt ) = 0

လိုအပ်သည် : အချိန်ကြားကာလ (t)

ဖြေရှင်းချက်

vt = vo + gt

၀ = ၂၀ + (-၁၀)t

၀ = ၂၀ – ၁၀ တန်

၈၀ = ၅ တန်

t = ၂၀/၁၀ = ၂ စက္ကန့်

လေထဲမှာ အချိန် = ၂ x ၂ စက္ကန့် = ၄ စက္ကန့်။

အရာဝတ္ထုသည် မြေပြင်မှ ၁၀ မီတာအမြင့်တွင် ရှိသည်။ မူလနေရာနှင့် အပြိုင်နေရာသို့ ရောက်ရှိရန် ၄ စက္ကန့်ကြာသော အချိန်အပိုင်းအခြားဖြစ်သည်။ ဘောလုံးသည် အောက်သို့ ဆက်လက်ရွေ့လျားနေဆဲဖြစ်သည်။

မြေပြင်သို့ရောက်ရှိရန် အချိန်အပိုင်းအခြားကို လွတ်လပ်စွာ လဲကျမှု ညီမျှခြင်းကို အသုံးပြု၍ တွက်ချက်သည် ။

လူသိများသည် :

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2

အမြင့် (အမြင့်) = ၁၀ မီတာ

လိုအပ်သည် : အချိန်ကြားကာလ (t)

ဖြေရှင်းချက်

h = 1/2 gt ​​​​2

၂၀၀၀ = ၁/၂ (၁၀) t ၂

၅ = ၅ တီ ၂

t ၂ = ၂၀၀၀/၅ = ၄၀၀

t = √2 = 1.4 စက္ကန့်

အချိန်ကြားကာလ = ၁.၄ စက္ကန့်။

စုစုပေါင်းအချိန်ကြားကာလ = ၄ စက္ကန့် + ၁.၄ စက္ကန့် = ၅.၄ စက္ကန့်။

လည်းကြည့်ရှုပါ  ထရန်စဖော်မာများနှင့် လျှပ်စစ်စွမ်းအင် - ပြဿနာများနှင့် ဖြေရှင်းချက်များ

၄။ မီတာ ၅ အမြင့်ရှိ အဆောက်အဦတစ်ခုမှ ဘောလုံးငယ်တစ်လုံးကို ကနဦးအလျင် v o = 15 m/s ဖြင့် အလျားလိုက် ပစ်လွှတ်လိုက်သည် ။ လေထဲတွင် အချိန်ကို တွက်ချက်ပါ ။ ဆွဲငင်အား၏ အရှိန်သည် 10 m/s 2 ဖြစ်သည်။

လူသိများသည် :

အမြင့် (အမြင့်) = ၁၀ မီတာ

ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 15 m/s

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2

လိုချင်သည်- လေထဲတွင် အချိန် (t)

ဖြေရှင်းချက်

ပရိုဂျက်တိုင်းရွေ့လျားမှုပြဿနာများကို ဖြေရှင်းခြင်း - အချိန်ကြားကာလ ၁ ကို ဆုံးဖြတ်ခြင်းလေထဲတွင် အချိန်ကို လွတ်လပ်စွာ ကျဆင်းနေသော ရွေ့လျားမှု ညီမျှခြင်းကို အသုံးပြု၍ တွက်ချက်သည်။

လူသိများသည် :

အမြင့် (အမြင့်) = ၁၀ မီတာ

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2

လိုအပ်သည် : အချိန်ကြားကာလ (t)

ဖြေရှင်းချက်

h = 1/2 gt ​​​​2

၂၀၀၀ = ၁/၂ (၁၀) t ၂

၅ = ၅ တီ ၂

t ၂ = ၂၀၀၀/၅ = ၄၀၀

t = √1 = 1 စက္ကန့်

လည်းကြည့်ရှုပါ  vector ရဲ့ components တွေကို အသုံးပြုပြီး vector နှစ်ခုရဲ့ resultant ကို ဆုံးဖြတ်ပါ။

[wpdm_package id='531′]

[wpdm_package id='536′]

  1. ကနဦးအလျင်ကို အလျားလိုက်နှင့် ဒေါင်လိုက် အစိတ်အပိုင်းများအဖြစ် သတ်မှတ်ပါ
  2. အလျားလိုက် ရွှေ့ပြောင်းမှုကို ဆုံးဖြတ်ပါ
  3. အမြင့်ဆုံးအမြင့်ကို သတ်မှတ်ပါ
  4. အချိန်ကြားကာလကို ဆုံးဖြတ်ပါ
  5. အရာဝတ္ထုများ၏ အနေအထားကို ဆုံးဖြတ်ပါ
  6. နောက်ဆုံးအလျင်ကို ဆုံးဖြတ်ပါ

a Comment ချန်ထား