ပစ်လွှတ်လိုက်သော ရွေ့လျားမှုတွင် အရာဝတ္ထုတစ်ခု၏ အနေအထားကို ဆုံးဖြတ်ပါ

ပရိုဂျက်တိုင်းရွေ့လျားမှုဆိုင်ရာ ပြဿနာများကို ဖြေရှင်းပြီးပါပြီ - အရာဝတ္ထုတစ်ခု၏ အနေအထားကို ဆုံးဖြတ်ပါ

၁။ အရာဝတ္ထုတစ်ခုသည် အလျားလိုက် နှင့် ၆၀ ဒီဂရီ ထောင့်ဖြင့် အပေါ်သို့ မြင့်တက်နေပြီး ကနဦးအမြန်နှုန်း ၁၂ မီတာ/စက္ကန့်ဖြစ်သည်။ ၁ စက္ကန့် ရွေ့လျားပြီးနောက် အရာဝတ္ထု၏ အနေအထားကို ဆုံးဖြတ်ပါ။ ဆွဲငင်အား၏ အရှိန်သည် ၁၀ မီတာ/စက္ကန့် ၂ ဖြစ်သည် ။

လူသိများသည် :

ထောင့် ( θ ) = 60 o

ကနဦး အလျင် ( v₂o ) = 12 m/s

အချိန်ကြားကာလ (t) = 1 စက္ကန့်

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2

လိုချင်သည်- ၁ စက္ကန့် ရွေ့လျားပြီးနောက် အရာဝတ္ထု၏ အနေအထား

ဖြေရှင်းချက်

ပစ်လွှတ်မှုဆိုင်ရာ ရွေ့လျားမှုပြဿနာများကို ဖြေရှင်းခြင်း – အရာဝတ္ထုတစ်ခု၏ အနေအထားကို ဆုံးဖြတ်ခြင်း ၁ကနဦးအလျင်၏ အလျားလိုက် အစိတ်အပိုင်း-

v ox = v o cos θ = (12 m/s)(cos 60 o ) = (12 m/s)(0.5) = 6 m/s

ကနဦးအလျင်၏ ဒေါင်လိုက်အစိတ်အပိုင်း-

v oy = v o sin θ = (12 m/s)(sin 60 o ) = (12 m/s)(0.5 √ 3 ) = 6 √ 3 m/s

အလျားလိုက် ဦးတည်ချက်တွင် အရာဝတ္ထု၏ အနေအထား-

လူသိများသည် :

အလျင်၏ အလျားလိုက် အစိတ်အပိုင်း (v x ) = 6 m/s

အချိန်ကြားကာလ (t) = 1 စက္ကန့်

လိုအပ်သည် : အလျားလိုက် အကွာအဝေး (x)

ဖြေရှင်းချက်

မီတာ ၆/စက္ကန့် ဆိုသည်မှာ ဘောလုံးသည် ၁ စက္ကန့်လျှင် ၆ မီတာအထိ ရွေ့လျားသည်ဟု ဆိုလိုသည်။ ၁ စက္ကန့် ရွေ့လျားပြီးနောက် ဘောလုံး၏ အကွာအဝေးမှာ ၆ မီတာဖြစ်သည်။ ထို့ကြောင့် အလျားလိုက် ဦးတည်ချက်တွင် ဘောလုံး၏ အနေအထားမှာ ၆ မီတာဖြစ်သည်။

ဒေါင်လိုက် ဦးတည်ချက်တွင် အရာဝတ္ထု၏ အနေအထား-

အပေါ်ဘက်သို့ အပြုသဘောဆောင်သော ဦးတည်ချက်ကို ရွေးချယ်ပြီး အောက်ဘက်သို့ အနုတ်လက္ခဏာဆောင်သော ဦးတည်ချက်ကို ရွေးချယ်ပါ။

လူသိများသည် :

ကနဦးအလျင် (v o ) = 6 √ 3 m/s (အပေါင်းအပေါ်သို့)

အချိန်ကြားကာလ (t) = 1 စက္ကန့်

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = -10 m/s 2 (အနုတ်အောက်သို့)

လိုချင်သည် : ၁ စက္ကန့် ရွေ့လျားပြီးနောက် အမြင့်

ဖြေရှင်းချက်

ဟ = ဗီo တီ + ၁/၂ ဂျီတီ2 = (6√၁)(၂)၊ + ၁/၂ (-၁၀)(၁)2) = 6√၃ + (-၅)(၁) = 6√၃ – ၅ = ၆(၁.၇) – ၅ = ၁၀.၂ – ၅ = ၅.၂ မီတာ။

အရာဝတ္ထု ၁ စက္ကန့် ရွေ့လျားပြီးနောက် အနေအထား

အလျားလိုက် ရွေ့လျားမှု (x) = ၆ မီတာ

ဒေါင်လိုက် ရွေ့လျားမှု (y) = ၅.၂ မီတာ

[irp]

၂။ မီတာ ၂၀ အမြင့်ရှိ အဆောက်အအုံတစ်ခုမှ အလျားလိုက် သို့ ၃၀ ဒီဂရီ ထောင့်ဖြင့် အပေါ်သို့ အရာဝတ္ထုတစ်ခု ထိုးထွက်နေသည် ။ ၎င်း၏ ကနဦးအမြန်နှုန်းမှာ တစ်စက္ကန့်လျှင် ၅၀ မီတာဖြစ်သည်။ ခန္ဓာကိုယ် ၁ စက္ကန့် ရွေ့လျားပြီးနောက် ဒေါင်လိုက်ရွေ့လျားမှုကို တွက်ချက်ပါ။ ဆွဲငင်အား၏ အရှိန်သည် တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၀ မီတာ ဖြစ်သည် ။

လူသိများသည် :

ထောင့် ( θ ) = 30 o

ကနဦးအမြင့် (ho ) = ၁၀ မီတာ

ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 50 m/s

အချိန်ကြားကာလ (t) = 1 စက္ကန့်

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 1 0 m/s 2

လိုအပ်သည် : အမြင့် (h)

ဖြေရှင်းချက်

ကနဦးအလျင်၏ ဒေါင်လိုက်အစိတ်အပိုင်း-

v oy = v o sin θ = (50 m/s)(sin 30 o ) = (50 m/s)(0.5) = 25 m/s

အမြင့်

အပေါ်ဘက်သို့ အပြုသဘောဆောင်သော ဦးတည်ချက်ကို ရွေးချယ်ပြီး အောက်ဘက်သို့ အနုတ်လက္ခဏာဆောင်သော ဦးတည်ချက်ကို ရွေးချယ်ပါ။

လူသိများသည် :

ကနဦးအလျင် (v o ) = 25 m/s (အပေါင်းအပေါ်သို့)

အချိန်ကြားကာလ (t) = 1 စက္ကန့်

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = -1 0 m/s 2 (အနုတ်အောက်သို့)

လိုအပ်သည် : အမြင့် (h)

ဖြေရှင်းချက်

h = v o t + 1/2 gt ​​​​2 = (25)(1) + 1/2 (-10)(1 2 ) = 25 + (-5)(1) = 25 – 5 = 20 မီတာ။

၁ စက္ကန့် ရွေ့လျားပြီးနောက် ခန္ဓာကိုယ်၏ အမြင့်သည် ခန္ဓာကိုယ် ထွက်နေသည့် နေရာမှ ၂၀ မီတာ သို့မဟုတ် မြေပြင်မှ ၄၀ မီတာ ဖြစ်သည်။

[irp]

၃။ မီတာ ၁၀ အမြင့်ရှိ အဆောက်အအုံမှ ဘောလုံးငယ်တစ်လုံးကို ကနဦးအလျင် v o = 10 m/s ဖြင့် အလျားလိုက် ပစ်လွှတ်လိုက်သည်။ ၁ စက္ကန့် ရွေ့လျားပြီးနောက် ဘောလုံး ရွေ့လျားမှုကို တွက်ချက်ပါ ။ ဆွဲငင်အား၏ အရှိန်သည် 10 m/s 2 ဖြစ်သည်။

လူသိများသည် :

ကနဦးအမြင့် (အမြင့်) = ၁၀ မီတာ

ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 10 m/s

အချိန်ကြားကာလ (t) = 1 စက္ကန့်

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2

လိုချင်သည်- ဘောလုံး ၁ စက္ကန့် ရွေ့လျားပြီးနောက် အနေအထား!

ဖြေရှင်းချက်

ပစ်လွှတ်မှုဆိုင်ရာ ရွေ့လျားမှုပြဿနာများကို ဖြေရှင်းခြင်း – အရာဝတ္ထုတစ်ခု၏ အနေအထားကို ဆုံးဖြတ်ခြင်း ၁အလျားလိုက် ရွှေ့ပြောင်းမှု-

လူသိများသည် :

အလျင်၏ အလျားလိုက် အစိတ်အပိုင်း (v x ) = 10 m/s

အချိန်ကြားကာလ (t) = 1 စက္ကန့်

လိုချင်သောပစ္စည်း- အရာဝတ္ထု၏ အနေအထား

ဖြေရှင်းချက်

တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၀ မီတာနှုန်းဆိုသည်မှာ အရာဝတ္ထုသည် ၁ စက္ကန့်လျှင် ၁၀ မီတာအထိ ရွေ့လျားသည်ဟု ဆိုလိုသည်။ ၁ စက္ကန့် ရွေ့လျားပြီးနောက် ရွေ့လျားမှုမှာ ၁၀ မီတာဖြစ်သည်။ ထို့ကြောင့် အလျားလိုက်ရွေ့လျားမှုမှာ ၁၀ မီတာဖြစ်သည်။

ဒေါင်လိုက် ရွှေ့ပြောင်းမှု

လွတ်လပ်စွာ ကျဆင်းမှု ရွေ့လျားမှု အဖြစ် တွက်ချက်သည် ။

လူသိများသည် :

အချိန်ကြားကာလ (t) = 1 စက္ကန့်

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2

လိုချင်သော : ၁ စက္ကန့် ရွေ့လျားပြီးနောက် အမြင့် (နာရီ)

ဖြေရှင်းချက်

h = 1/2 gt ​​​​2 = 1/2 (10)(1 2 ) = (5)(1) = 5 မီတာ။

၁ စက္ကန့်အကြာတွင် အရာဝတ္ထုသည် ၅ မီတာအထိ ပြုတ်ကျသည်။ မြေပြင်အထက် အမြင့် = ၁၀ မီတာ - ၅ မီတာ = ၅ မီတာ။

အရာဝတ္ထု ၁ စက္ကန့် ရွေ့လျားပြီးနောက် အနေအထား

အလျားလိုက် ဦးတည်ချက် (x) တွင် အရာဝတ္ထု၏ အနေအထား = ၁၀ မီတာ

အရာဝတ္ထု၏ ဒေါင်လိုက် ဦးတည်ရာ (y) = ၅ မီတာ

[irp]

[wpdm_package id='532′]

[wpdm_package id='536′]

  1. ကနဦးအလျင်ကို အလျားလိုက်နှင့် ဒေါင်လိုက် အစိတ်အပိုင်းများအဖြစ် သတ်မှတ်ပါ
  2. အလျားလိုက် ရွှေ့ပြောင်းမှုကို ဆုံးဖြတ်ပါ
  3. အမြင့်ဆုံးအမြင့်ကို သတ်မှတ်ပါ
  4. အချိန်ကြားကာလကို ဆုံးဖြတ်ပါ
  5. အရာဝတ္ထု၏ အနေအထားကို ဆုံးဖြတ်ပါ
  6. နောက်ဆုံးအလျင်ကို ဆုံးဖြတ်ပါ

a Comment ချန်ထား