၁။ ကန်လိုက်သော ဘောလုံးတစ်လုံးသည် အလျားလိုက်နှင့် θ = 30 o ထောင့်တွင် ကနဦးအမြန်နှုန်း 14 m/s ဖြင့် မြေပြင်မှ ထွက်ခွာသွားသည်။ ဘောလုံး မြေပြင်သို့ မထိမီ နောက်ဆုံးအလျင်ကို တွက်ချက်ပါ။
လူသိများသည် :
ထောင့် ( θ ) = 3 0 o
ကနဦးအလျင် (vo ) = 14 m/s
ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2
လိုအပ်သည်- ဘောလုံး မြေပြင်သို့ မထိမီ နောက်ဆုံးအလျင်
ဖြေရှင်းချက်
ကနဦးအလျင်၏ အလျားလိုက် အစိတ်အပိုင်း-
v ox = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s
ကနဦးအလျင်၏ ဒေါင်လိုက်အစိတ်အပိုင်း-
v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s
ဒေါင်လိုက် ဦးတည်ချက်တွင် နောက်ဆုံးအလျင်
အပေါ်ဘက်သို့ အပြုသဘောဆောင်သော ဦးတည်ချက်ကို ရွေးချယ်ပြီး အောက်ဘက်သို့ အနုတ်လက္ခဏာဆောင်သော ဦးတည်ချက်ကို ရွေးချယ်ပါ။
လူသိများသည် :
ကနဦးအလျင် (v o ) = 7 m/s (အပေါင်းအပေါ်သို့)
ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = – 10 m/s 2 (အနုတ်အောက်သို့)
အမြင့် (h) = 0 (အရာဝတ္ထုကို မူလနေရာသို့ ပြန်ပို့ပါ)
လိုချင်သော : နောက်ဆုံးအလျင် (v t )
ဖြေရှင်းချက်
v t 2 = v o 2 + 2 g = 7 2 + 2(-10)(0) = 49 – 0 = 49
v t = √49 = 7 မီတာ/စက္ကန့်
အလျားလိုက် ဦးတည်ချက်တွင် နောက်ဆုံးအလျင်
အလျားလိုက် ဦးတည်ရာတွင် ကနဦးအလျင်သည် 7 √ 3 m/s ဖြစ်သည်။ အလျင်သည် ကိန်းသေဖြစ်သောကြောင့် နောက်ဆုံးအလျင်သည် ကနဦးအလျင်နှင့် အတူတူပင်ဖြစ်သည်။
အရာဝတ္ထု မြေပြင်ပေါ် မကျရောက်မီ နောက်ဆုံးအလျင်
![]()
၂။ အရာဝတ္ထုတစ်ခုသည် မီတာ ၅ အမြင့်ရှိ အဆောက်အအုံတစ်ခုမှ အလျားလိုက်အနေအထားနှင့် ၃၀ ဒီဂရီ ထောင့်ဖြင့် အပေါ်သို့ ထိုးထွက်နေသည်။ ၎င်း၏ ကနဦးအမြန်နှုန်းမှာ တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၀ မီတာဖြစ်သည်။ အရာဝတ္ထုသည် မြေပြင်သို့ မထိမီ နောက်ဆုံးအလျင်ကို တွက်ချက်ပါ။ ဆွဲငင်အား၏ အရှိန်မှာ တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၀ မီတာ ဖြစ်သည် ။
လူသိများသည် :
ထောင့် ( θ ) = 30 o
ကနဦးအမြင့် (ho ) = ၁၀ မီတာ
ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 10 m/s
ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2
လိုအပ်သည်- နောက်ဆုံးအလျင်
ဖြေရှင်းချက်
ကနဦးအလျင်၏ အလျားလိုက် အစိတ်အပိုင်း-
v ox = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s
ကနဦးအလျင်၏ ဒေါင်လိုက်အစိတ်အပိုင်း-
v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
ဒေါင်လိုက် ဦးတည်ချက်တွင် နောက်ဆုံးအလျင်
လူသိများသည် :
ကနဦးအလျင် (v o ) = 5 m/s (အပေါင်းအပေါ်သို့)
ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = – 10 m/s 2 (အနုတ်အောက်သို့)
အမြင့် (h) = -၅ မီတာ ( မြေပြင်သည် မူလအမြင့်ထက် နိမ့်သောကြောင့် အနုတ်ဖြစ်သည်)
လိုချင်သော : နောက်ဆုံးအလျင် (v t )
ဖြေရှင်းချက်
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2(-10)(-5) = 25 + 100 = 125
v t = √125 မီတာ/စက္ကန့်
အလျားလိုက် ဦးတည်ချက်တွင် နောက်ဆုံးအလျင်
အလျားလိုက် ဦးတည်ချက်တွင် နောက်ဆုံးအလျင်မှာ 5 √3 m/s ဖြစ်သည်။
နောက်ဆုံးအလျင်
![]()
၃။ မီတာ ၁၂ အမြင့်ရှိ အဆောက်အအုံမှ ဘောလုံးငယ်တစ်လုံးကို ကနဦးအလျင် v o = 8 m/s ဖြင့် အလျားလိုက် ပစ်လွှတ်လိုက်သည်။ ဘောလုံး မြေပြင်သို့ မထိမီ နောက်ဆုံးအလျင်ကို တွက်ချက်ပါ။ ဆွဲငင်အား၏ အရှိန်သည် 10 m/s 2 ဖြစ်သည်။
လူသိများသည် :
အမြင့် (အမြင့်) = ၅ မီတာ
ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 8 m/s
ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2
လိုချင်သော : နောက်ဆုံးအလျင် (v t )
ဖြေရှင်းချက်
ကနဦးအလျင်၏ အလျားလိုက် အစိတ်အပိုင်း-
v ox = v o = 8 မီတာ/စက္ကန့်
ကနဦးအလျင်၏ ဒေါင်လိုက်အစိတ်အပိုင်း-
v oy = 0 မီတာ/စက္ကန့်
ဒေါင်လိုက် ဦးတည်ချက်တွင် နောက်ဆုံးအလျင်
ညီမျှခြင်းကို အသုံးပြု၍ တွက်ချက်ထားသည် လွတ်လပ်စွာ ကျဆင်းမှု.
လူသိများသည် :
ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2
အမြင့် (အမြင့်) = ၁၂ မီတာ
လိုချင်သော : နောက်ဆုံးအလျင် (v t )
ဖြေရှင်းချက်
v t 2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240
v t = √၂၄၀ မီတာ/စက္ကန့်
အလျားလိုက် ဦးတည်ချက်တွင် နောက်ဆုံးအလျင်
အလျားလိုက် ဦးတည်ရာတွင် ကနဦးအလျင်သည် 8 m/s ဖြစ်သည်။ အလျင်သည် ကိန်းသေဖြစ်သောကြောင့် ကနဦးအလျင်သည် နောက်ဆုံးအလျင်နှင့် ညီမျှသည်။ ထို့ကြောင့် အလျားလိုက် ဦးတည်ရာတွင် နောက်ဆုံးအလျင်သည် 8 m/s ဖြစ်သည်။
နောက်ဆုံးအလျင်
![]()
[wpdm_package id='534′]
[wpdm_package id='536′]
- ကနဦးအလျင်ကို အလျားလိုက်နှင့် ဒေါင်လိုက် အစိတ်အပိုင်းများအဖြစ် သတ်မှတ်ပါ
- အလျားလိုက် ရွှေ့ပြောင်းမှုကို ဆုံးဖြတ်ပါ
- အမြင့်ဆုံးအမြင့်ကို သတ်မှတ်ပါ
- အချိန်ကြားကာလကို ဆုံးဖြတ်ပါ
- အရာဝတ္ထု၏ အနေအထားကို ဆုံးဖြတ်ပါ
- နောက်ဆုံးအလျင်ကို ဆုံးဖြတ်ပါ