Решени проблеми во линеарно движење – Слободно паѓачки тела
1. Предмет паднал од врвот на карпа. Се гледа дека удира во земјата по 3 секунди. Определете ја неговата брзина непосредно пред да удри во земјата. Забрзувањето на гравитацијата е 10 m/s² . Игнорирајте го отпорот на водата.
Познато:
Почетна брзина (v₂o ) = 0 (предметот е паднат)
Временски интервал (t) = 3 секунди
Забрзување на гравитацијата (g) = 10 m/ s²
Барана: Конечна брзина (v t )
Решение:
Забрзувањето поради гравитацијата на површината на Земјата, неговата големина е 9.8 m/s 2. За да ги олесниме пресметките, користиме 10 m/s 2.
10 m/s 2 или 10 m/s / 1 секунда, значи дека брзината линеарно се зголемува со текот на времето за 10 m/s во текот на секоја секунда.
По 1 секунда, брзината на објектот = 10 m/s
По 2 секунди, брзината на објектот = 20 m/s
По 3 секунди, брзината на објектот = 30 m/s.
Можеме да користиме и кинематички равенки за движење при константно забрзување , како што е прикажано подолу.
v t = v o + at
s = vo t + ½ на 2
v t 2 = v o 2 + 2 како
Слободниот пад нема почетна брзина (vo = 0), па затоа горната равенка може да се промени како што е прикажано подолу:
Равенка на движење на слободен пад :
v t = gt ………… 1
h = ½ gt 2 ………… 2
v t 2 = 2 gh ………….. 3
v t = gt
v t = (10)(3)
v t = 30 m/s
Конечната брзина е 30 м/с
[ирп]
2. Тело слободно паѓа од мирување, од висина од 25 m. Одреди (а) Брзината со која удира во земјата. (б) Времето потребно за да стигне до земјата.
Забрзувањето предизвикано од гравитацијата на површината на Земјата е 10 m/ s².
Познато:
Висина (в) = 5 метри
Забрзување на гравитацијата (g) = 10 m/ s²
Барани:
(а) Конечна брзина (v t )
(б) Временски интервал (t)
Решение:
Равенка на слободен пад:
v t = gt
h = ½ gt 2
v t 2 = 2 gh
(а) Конечна брзина (v t )
v t 2 = 2 gh = 2(10)(5) = 100
v t = 10 m/s
(б) Временски интервал (t)
h = ½ gt 2
5 = ½ (10) t 2
5 = 5 t2
t2 = 5/5 = 1
t = 1 секунда
[ирп]
3. Топка паднала од висина. Одреди (а) Забрзување (б) Растојание по 3 секунди (в) Време во воздух ако конечната брзина е 20 m/s. Забрзување поради гравитацијата = 10 m/s 2
Познато :
Забрзување на гравитацијата (g) = 10 m/ s²
Барани:
(а) Забрзување (а)
(б) Растојание или висина (h) ако изминатото време (t) = 3 секунди
(в) Временски интервал (t) ако v t = 20 m/s
Решение:
Равенка на слободен пад:
v t = gt
h = ½ gt 2
v t 2 = 2 gh
(а) Забрзување (а)
Забрзување = забрзување поради гравитацијата = 10 m/s² . Тоа значи зголемување на брзината за 10 m/s во секунда.
(б) Растојание или висина (h) по t = 3 секунди
h = ½ gt 2 = ½ (10)(3) 2 = (5)(9) = 45 метри
(в) Изминато време (t) ако v t = 20 m/s
v t = gt
20 = (10) т
t = 20 / 10 = 2 секунди
[ирп]
[wpdm_package id='511']
[wpdm_package id='517']
- Растојание и поместување
- Просечна брзина и просечна брзина
- Константна брзина
- Константно забрзување
- Слободно паѓање
- Движење надолу при слободен пад
- Движење нагоре и надолу при слободен пад





Автомобилот А се движи со константна брзина од 10 метри/секунда, што значи дека автомобилот А се движи до 10 метри на секои 1 секунда. По 2 секунди, автомобилот А се движи до 20 метри.
Растојание = 4 метри + 3 метри = 7 метри
Решение
F







Решение
Решение
Решение
Решение