Nosakiet šāviņa kustības laika intervālu

Atrisinātas problēmas šāviņa kustībā – laika intervāla noteikšana

1. Izsista futbola bumba atlec no zemes leņķī θ = 30 ° pret horizontāli ar sākotnējo ātrumu 10 m/s. Aprēķiniet laika intervālu, lai sasniegtu maksimālo augstumu! Brīvās krišanas paātrinājums ir 10 m/ s².

Zināms:

Leņķis (θ) = 3 0 o

Sākotnējais ātrums (v0 ) = 10 m/s

Brīvās krišanas paātrinājums (g) = 10 m/ s²

Vēlams: laika intervāls maksimālā augstuma sasniegšanai

šķīdums:

Šāviņa kustības problēmu risināšana – 1. laika intervāla noteikšanaSākotnējā ātruma vertikālā komponente:

v oy = v o sin θ = (10 m/s) (sin 30 o ) = (10 m/s) (0.5) = 5 m/s

Laika intervālu maksimālā augstuma sasniegšanai nosaka vertikālās kustības vienādojums. Izvēlieties augšupvērstu virzienu kā pozitīvu, bet lejupvērstu virzienu kā negatīvu.

Zināms:

Sākotnējais ātrums (v0 ) = 5 m/s (pozitīvs augšupvērsts)

Brīvās krišanas paātrinājums (g) = –10 m/s² ( negatīvs uz leju)

Galīgais ātrums maksimālajā augstumā (vt ) = 0

Vēlamais: laika intervāls (t)

šķīdums:

vt = v0 + gt

0 = 5 + (-10)t

0 = 5 – 10 t

5 = 10 t

t = 5/10 = 0.5 s

Skatīt arī  Janga dubultspraugas eksperiments — problēmas un risinājumi

2. Ķermenis tiek projicēts uz augšu 30 ° leņķī pret horizontāli ar sākotnējo ātrumu 30 m/s. Aprēķiniet lidojuma laiku! Brīvās krišanas paātrinājums ir 10 m/ s².

Zināms:

Leņķis (θ) = 3 0 o

Sākotnējais ātrums (v0 ) = 8 m/s

Brīvās krišanas paātrinājums (g) = 10 m/ s²

Vēlams: laika intervāls pirms ķermeņa atsitiena pret zemi

šķīdums:

Šāviņa kustības problēmu risināšana – 2. laika intervāla noteikšanaSākotnējā ātruma vertikālā komponente:

v oy = v o sin θ = (8 m/s) (sin 30 o ) = (8 m/s) (0.5) = 4 m/s

Vispirms, izmantojot vertikālās kustības vienādojumu, aprēķinām laika intervālu maksimālā augstuma sasniegšanai.

Izvēlieties augšupvērstu virzienu kā pozitīvu, bet lejupvērstu virzienu kā negatīvu.

Zināms:

Sākotnējais ātrums (v0 ) = 4 m/s (pozitīvs augšupvērsts)

Brīvās krišanas paātrinājums (g) = –10 m/s² ( negatīvs uz leju)

Galīgais ātrums maksimālajā augstumā (vt ) = 0

Vēlamais: laika intervāls (t)

šķīdums:

vt = v0 + gt

0 = 4 + (-10)t

0 = 4 – 10 t

4 = 10 t

t = 4/10 = 0,4 s

Laika intervāls maksimālā augstuma sasniegšanai ir 0.4 s.

Laiks gaisā ir 2 x 0.4 s = 0.8 s.

Skatīt arī  Normālspēks – problēmas un risinājumi

3. Ķermenis tiek mests uz augšu 30 ° leņķī pret horizontāli no 10 metrus augstas ēkas. Tā sākotnējais ātrums ir 40 m/s. Cik ilgā laikā ķermenis sasniedz zemi? Brīvās krišanas paātrinājums ir 10 m/ s².

Zināms:

Leņķis (θ) = 3 0 o

Sākotnējais augstums (h0 ) = 10 metri

Sākotnējais ātrums (v0 ) = 40 m/s

Brīvās krišanas paātrinājums (g) = 10 m/ s²

Vēlamais: laiks gaisā (t)

šķīdums:

Sākotnējā ātruma vertikālā komponente:

v oy = v o sin θ = (40 m/s) (sin 30 o ) = (40 m/s) (0.5) = 20 m/s

Vispirms, izmantojot vertikālās kustības vienādojumu, aprēķinām laika intervālu maksimālā augstuma sasniegšanai.

Izvēlieties augšupvērstu virzienu kā pozitīvu, bet lejupvērstu virzienu kā negatīvu.

Zināms:

Sākotnējais ātrums (v0 ) = 20 m/s (pozitīvs augšupvērsts)

Brīvās krišanas paātrinājums (g) = –10 m/s² ( negatīvs uz leju)

Galīgais ātrums pie maksimuma (vt ) = 0

Vēlamais: laika intervāls (t)

šķīdums:

vt = v0 + gt

0 = 20 + (-10)t

0 = 20 – 10 t

20 = 10 t

t = 20/10 = 2 sekundes

Laiks gaisā = 2 x 2 sekundes = 4 sekundes.

Objekts atrodas 10 metrus virs zemes. 4 sekundes ir laika intervāls, lai sasniegtu vietu, kas ir paralēla sākotnējai pozīcijai. Bumba joprojām virzās uz leju.

Laika intervāls zemes sasniegšanai tiek aprēķināts, izmantojot brīvā kritiena kustības vienādojumu.

Zināms:

Brīvās krišanas paātrinājums (g) = 10 m/ s²

Augstums (h) = 10 metri

Vēlamais: laika intervāls (t)

šķīdums:

h = 1/2 gt ​​​​2

10 = 1/2 (10) t²

10 = 5 t2

t2 = 10/5 = 2

t = √2 = 1.4 sekundes

Laika intervāls = 1.4 sekundes.

Kopējais laika intervāls = 4 sekundes + 1.4 sekundes = 5.4 sekundes.

Skatīt arī  Transformatori un elektriskā enerģija – problēmas un risinājumi

4. Maza bumba tiek izmesta horizontāli ar sākotnējo ātrumu v0 = 15 m/s no 5 metrus augstas ēkas. Aprēķiniet laiku gaisā ! Brīvās krišanas paātrinājums ir 10 m/ s2

Zināms:

Augstums (h) = 5 metri

Sākotnējais ātrums (v0 ) = 15 m/s

Brīvās krišanas paātrinājums (g) = 10 m/ s²

Meklē: Laiks gaisā (t)

šķīdums:

Šāviņa kustības problēmu risināšana – 3. laika intervāla noteikšanaLaiks gaisā tiek aprēķināts, izmantojot brīvi krītošas ​​kustības vienādojumu.

Zināms:

Augstums (h) = 5 metri

Brīvās krišanas paātrinājums (g) = 10 m/ s²

Vēlamais: laika intervāls (t)

šķīdums:

h = 1/2 gt ​​​​2

5 = 1/2 (10) t²

5 = 5 t2

t2 = 5/5 = 1

t = √1 = 1 sekunde

Skatīt arī  Nosakiet divu vektoru rezultējošo vērtību, izmantojot vektora komponentes.

[wpdm_package id='531′]

[wpdm_package id='536′]

  1. Sadaliet sākotnējo ātrumu horizontālajās un vertikālajās komponentēs
  2. Nosakiet horizontālo pārvietojumu
  3. Nosakiet maksimālo augstumu
  4. Nosakiet laika intervālu
  5. Nosakiet objektu pozīciju
  6. Nosakiet galīgo ātrumu

Leave a Comment